ZdrowieWitamina PP (Niacyna, Witamina B3) – właściwości i występowanie

Witamina PP (Niacyna, Witamina B3) – właściwości i występowanie

Witamina PP, niacyna, witamina B3 - rola w organizmie i występowanie

Witamina PP, czyli niacyna, witamina B3 lub kwas nikotynowy. Jest ona ważnym budulcem naszego mózgu, ale nie tylko. Niacyna – co jeszcze powinniśmy o niej wiedzieć?

 

Niacyna: Rola niacyny w organizmie

Najważniejszą funkcją niacyny jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Gdyby nie ona popadlibyśmy w apatię, bylibyśmy nerwowi i agresywni, a do tego mielibyśmy problemy ze snem i pamięcią. Podstawowymi objawami jej niedoboru są zawroty głowy, bezsenność, nerwowość, ale też ból języka i jego pękanie. Skutkiem czego mogą być depresja, pelagra, a nawet schizofrenia. Poza tym, witamina PP reguluje poziom cholesterolu we krwi, bierze udział w syntezie hormonów steroidowych (testosteron, progesteron, hydrokortyzol) i tarczycy (insulina, tyroksyna) oraz zapobiega miażdżycy.

 

niacyna

Witamina PP w leczeniu chorób psychotycznych

Wszyscy doskonale wiemy, że schizofrenia jest chorobą psychiczną, a jej leczenie trwa najczęściej do końca życia. Jednak na świecie pojawia się coraz więcej przypadków osób, które wyleczono ze schizofrenii właśnie za pomocą tej witaminy. Dr Abram Hoffer (zm. 2009r.), który za życia zajmował się leczeniem chorób psychiatrycznych, uzyskał wynik na poziomie 75-80% skuteczności w porównaniu do leków farmakologicznych, które uzyskują wynik zaledwie 10% uleczalności. Poza schizofrenią, badał też jej wpływ na depresje, nerwice lękowe i uzależnienia. Jedno jest pewne – witamina B3 jest niezbędna do zachowania zdrowia psychicznego i jest naturalnym sposobem na skuteczne leczenie jego zaburzeń.

 

Zobacz także: Wiosenna suplementacja 

 

Gdzie znajdziemy witaminę PP?

Występuje ona wszędzie tam, gdzie pozostałe witaminy z grupy B. Jednak najlepszym źródłem będą drożdże oraz wszelkie mięso, ryby i owoce morza (przede wszystkim wątróbka wołowa i tuńczyk), zboża (otręby, kasze), rośliny strączkowe (fasola, groch) i zielone warzywa liściaste. Poza tym, przy niedoborach, warto sięgnąć także po orzechy (głównie ziemne i migdały), pomidory, brokuły i jaja.

 

niacyna

Kto powinien suplementować witaminę PP?

Szczególną uwagę na witaminę PP powinny zwrócić osoby, które jedzą żywność przetworzoną i bogatą w cukier, która nie dostarcza wartości odżywczych i wypłukuje witaminy z organizmu. Zaliczają się do tego wszelkie słodycze, fast-foody i alkohol. Zwiększone zapotrzebowanie na tą witaminę (ok. 18 mg na dobę) mają także osoby ciężko pracujące fizycznie, przyjmujące tabletki antykoncepcyjne, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz chorzy na raka.

 

niacyna

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top