ZdrowieRola kwasów omega-3 w ludzkim organizmie

Rola kwasów omega-3 w ludzkim organizmie

Kwasy Omega-3 są niezbędnym budulcem mózgu

Omega-3 to doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych pochodzących z ryb. Panuje powszechne przekonanie, że można je spożywać wraz z orzechami albo innymi produktami pochodzenia roślinnego. Niestety, pełny kompleks kwasów omega-3 znajdziemy wyłącznie w rybach i nie można go zapewnić z jakiegokolwiek innego pożywienia.

 

Czym są kwasy Omega-3?

W skład kwasów omega-3, zwanych także n-3 lub ω-3, wchodzą DHA (kwas dokozaheksaenowy), EPA (kwas eikozapentaenowy) i ALA (kwas α-linolenowy). Są to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które są niezwykle ważne dla ludzkiego organizmu. Kwasy omega-3 stanowią aż 60% tłuszczów niezbędnych dla naszego mózgu. Poza tym, że są jego najważniejszym budulcem, są też niezbędne do budowy i prawidłowego funkcjonowania błon komórkowych i siatkówki oka. Co więcej, omega-3 są niezbędne do zachowania odpowiedniej ruchliwości plemników u mężczyzn.

 

omega-3

Na co może wpływać regularne przyjmowanie kwasów omega-3?

Zostało dowiedzione naukowo, że kwasy omega-3 przy regularnym spożywaniu obniżają ilosć trójglicerydów we krwi, silnie zmniejszają ryzyko zawałów i chorób serca, a także spowalniają procesy starzenia się komórek. Inne korzyści płynące z ich przyjmowania można zauważyć w chorobach takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroba Alzheimera i zapalenie plamki żółtej. Jak widać, korzyści są bardzo szerokie i obejmują cały organizm człowieka. Jeśli zdecydujemy się na suplementację kwasów omega-3 możemy liczyć na znaczną poprawę w funkcjonowaniu mózgu (lepsze zapamiętywanie, poprawa koncentracji), pracy serca i narządu wzroku. To skutkuje lepszym samopoczuciem, zwiększeniem zadowolenia z życia i wyeliminowaniem ryzyka zachorowania na wiele chorób.

 

Zobacz także: Wiosenna suplementacja

 

Co się dzieje w przypadku niedoboru omega-3?

Jeśli w organizmie będzie za mało tych kwasów pierwszym objawem będą problemy z pracą mózgu, koncentracją, zapamiętywaniem informacji, kojarzeniem zdarzeń i sprawnością ruchową. Mogą sie pojawić także dolegliwości ze strony narządu wzroku (gorsze widzenie), bóle reumatyczne oraz pogorszenie stanu włosów, skóry i paznokci. W dalszym rozrachunku moga pojawić się problemy z poziomem cholesterolu we krwi (za niski dobrego HDL i za duży złego LDL), alergie, obniżona odporność, powstawanie zakrzepów i zatorów, zapalenia stawów, osteoporoza, miażdżyca, arytmia serca, zawały i udary. Zwiększa się także ryzyko zachorowania na raka, m.in. piersi, macicy i prostaty.

 

omega-3

Komu kwasy omega-3 są najbardziej potrzebne?

Szczególną rolę pełnią one w trakcie rozwoju płodu i tym samym jego późniejszym życiu. Ważne jest, aby kobiety w ciąży spożywały odpowiednią ich ilość (szczególnie pochodzących z ryb morskich), aby umożliwić prawidłowe tworzenie się mózgu dziecka. Dzięki temu rozwój jego zdolności intelektualnych będzie na odpowiednim poziomie. Należy pamiętać, że kwasy te potrzebne są wszystkim, niezależnie od wieku. Zarówno dzieci, nastolatkowie, dorośli i osoby starsze powinni zadbać o ich spożywanie, aby poprawić funkcjonowanie organizmu i znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na wiele groźnych chorób. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś w stanie zapewnić odpowiednich ilości tych kwasów w swojej diecie, zadbaj o ich suplementację.

 

omega-3

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top