ZdrowieNajlepsze suplementy na stawy – Ranking 2024

Najlepsze suplementy na stawy – Ranking 2024

Zdrowe stawy z Flex Empire

FlexEmpire - odbudowa i wzmocnienie struktury stawów

flexempire-opakowanie

Temat zdrowych stawów może być dla Ciebie z pozoru odległy, jeśli nigdy nie doświadczyłeś jakiejś kontuzji, która wiązałaby się z bólem, obrzękiem lub sztywnością utrudniającą codzienne funkcjonowanie. Stąd też, aby uniknąć takich problemów w przyszłości, warto odpowiednio wcześnie zadbać o tą szczególnie wrażliwą część ciała. Ponieważ to właśnie od stawów zależy nasza sprawność ruchowa. Jeśli nadal nie czujesz się przekonany sprawdź jakie są główne czynniki odpowiadające za ból, nacisk, napięcie i rozwój stanów zapalnych. A także jakie składniki będą skutecznym wsparciem dla procesów regeneracyjnych tkanki chrzęstnej i wzmocnienia całego stawu.

Czym są stawy i jak są zbudowane?

Zanim przystąpimy do rozważania jak wzmocnić stawy, warto przyjrzeć się bliżej ich budowie. Wtedy łatwiej będzie poznać ich potrzeby i uświadomić sobie, dlaczego są tak ważne.

Stawy – to ruchome połączenia kości, które umożliwiają poruszanie się i wykonywanie wszystkich codziennych czynności: chodzenia, biegania, skakania lub pisania. To tak naprawdę nie jest tylko jedna część ciała, ale obszar połączonych ze sobą elementów. Staw tworzy zarówno torebka stawowa, chrząstka stawowa, błona maziowa, kaletka maziowa oraz maź stawowa – wypełniająca przestrzeń pomiędzy kośćmi. Ale anatomicznie to też wszystkie narządy otaczające i łączące kości jak ścięgna, mięśnie, więzadła lub łąkotka w stawie kolanowym. Dlatego kiedy ich kondycja jest osłabiona, odbija się to również negatywnie na wytrzymałości stawów, które przez to są narażone na większe obciążenie, tarcie, a w efekcie niszczenie ochronnej chrząstki stawowej. W ludzkim ciele istnieje wiele różnych stawów, przykładowo są to staw biodrowy, skokowy, łokciowy, barkowy, kolanowy lub promieniowo-nadgarstkowy. Podstawowy podział dzieli je na proste, które tworzą połączenie tylko dwóch powierzchni kości oraz złożone, które składają się z trzech lub więcej kości o znacznie bardziej skomplikowanej strukturze. Stawy można też pogrupować ze względu na oś ruchu tj. jednoosiowe, dwuosiowe, wieloosiowe. Umożliwiają one zdolności obrotowe, zginanie i prostowanie stawu w jednym kierunku lub na wielu płaszczyznach.

Rola stawów to sprawność ruchowa
i poprawne funkcjonowanie

Za najważniejszą część stawu uznawana jest chrząstka stawowa. Ta szklista i gładka powłoka chroni kości przed tarciem, redukuje różnego rodzaju przeciążenia oraz amortyzuje skoki lub uderzenia. Tkanka ta jest zbudowana z włókien kolagenowych (dokładnie z kolagenu typu II). Dodatkowo w 70-80% chrząstka stawowa jest wypełniona wodą, która dobrze neutralizuje wstrząsy. Ale za wytrzymałość i elastyczność w głównej mierze odpowiada właśnie sieć włókien kolagenowych, które zapobiegają wycieraniu się chrząstki stawowej, nadając jej sprężystość i zdolność do utrzymania dużego obciążenia. Jednocześnie tkanka chrzęstna stanowi płaszcz ochronny dla kości. Dzięki czemu są one osłonięte i zabezpieczone przed powstaniem kontuzji lub groźnych ubytków w ich strukturze.

Powody by zadbać o zdrowie stawów
i sięgnąć po FlexEmpire

Z perspektywy utrzymania dobrej kondycji fizycznej i wzmocnienia stawów bez wątpienia korzystne jest inwestowanie w siebie. Kiedy pojawia się silny ból kolan, pleców lub barków zazwyczaj sądzimy, że jego przyczyną jest przepracowanie i nadmierny wysiłek fizyczny. A w rzeczywistości źródłem nawracającego bólu i problemów ze stawami może być stan zapalny chrząstki stawowej, który niewyleczony może prowadzić do dalszej destrukcji jej powierzchni i rozwoju artrozy. W przeszłość leczenie dolegliwości i chorób stawów opierało się głównie na stosowaniu farmakologicznych metod uśmierzania bólu. Które tylko maskowały źródło problemu, zamiast pomagać i naprawiać stawy. Współcześnie jednak na rynku widać wiele łatwo dostępnych suplementów i leków zawierających kolagen. Wiele badań wskazuje nie tylko na jego pozytywny wpływ na zachowanie zdrowych stawów. Ale też przedstawiają go jako skuteczne narzędzie w regeneracji uszkodzeń, zmniejszaniu bólu i leczeniu chorób stawów. Warto więc wykorzystywać wszystkie możliwości, aby wzmocnić ten ważny narząd ruchu i w pewnym stopniu ograniczyć ryzyko powstania kontuzji. Dbanie o stawy jest też szczególnie istotne, jeśli wiesz o przypadkach artrozy (choroba zwyrodnieniowa stawów) lub RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) w Twojej rodzinie. Wtedy prawdopodobieństwo, że i Ty w którymś momencie swojego życia zaczniesz mieć problemy ze stawami jest wysokie. Te poważne choroby brzmią groźnie, wiążą się z ogromnym bólem, a także prowadzą do niepełnosprawności. Choć głównie dotykają one starszej części naszego społeczeństwa, nie wolno ich ignorować. Niepokojące objawy, które wskazują na stan zapalny i powinny skłonić do wizyty u specjalisty to: sztywność poranna, zaczerwienienie, wyczuwalne rozgrzanie stawu, obrzęk, ból oraz problemy ze swobodnym poruszaniem się.

Trzeba też podkreślić, że wraz z wiekiem zdolność organizmu do regeneracji chrząstki stawowej spada. Już po 26 roku życia naturalna produkcja kolagenu stopniowo staje się coraz mniej efektywna. A po 60 roku życia organizm przestaje syntetyzować ten cenny składnik. Niemniej jednak wiek to nie jedyny czynnik prowadzący do powstawania stanów zapalnych stawów i ich zwyrodnienia. Obarczone ryzykiem są też osoby uprawiające intensywny sport wyczynowy, mierzące się z nadwagą, miażdżycą, cukrzycą, stresem lub problemami hormonalnymi. Narażeni są też pracownicy wykonujący ciężką pracę fizyczną, powodującą duży nacisk na stawy, który sprzyja powstawaniu urazów. Z drugiej strony czynnikiem ryzyka może być też lekka, ale monotonna praca np. przy linii produkcyjnej, w której trzeba w kółko powtarzać tą samą czynność. W wyniku takiego działania stawy mogą być za bardzo nadwyrężone, co może doprowadzić do ścierania się chrząstki stawowej.

 

Jak widać przyczyn, które prowadzą do przeciążenia stawów jest wiele. Stąd też zdecydowanie opłaca się z wyprzedzeniem pomyśleć o ich wzmocnieniu i zabezpieczeniu. Tak by uniknąć niepotrzebnych kontuzji, cieszyć się zdrowiem i pełną sprawnością na długie lata.

Czynniki ryzyka pojawienia się kontuzji stawów
lub rozwoju chorób zwyrodnieniowych

Podsumowując czynnikami, które negatywnie odbijają się na kondycji stawów są:

      • Podeszły wiek – wtedy spada naturalna synteza kolagenu, a wszystkie procesy regeneracyjne ulegają stopniowemu wyhamowaniu.
      • Sport – obarczone ryzykiem są nie tylko osoby uprawiające zawodowo intensywny sport wyczynowy, ale też rekreacyjnie. Bywa, że po długiej zimie chcemy dynamicznie rozpocząć nowy sezon. Przykładowo wskakujemy na rower bez żadnego wcześniejszego przygotowania, rozgrzewki oraz rozciągania, chcąc przejechać jak najdłuższy dystans. Okazuje się on nie tylko zbyt dużym obciążeniem dla mięśni, ale też chrząstki stawowej. Aktywność fizyczna i sport to oczywiście zdrowie. Ale pod warunkiem, że stopniowo będziemy budować kondycję, zwiększając wysiłek i czas treningu.
      • Ciężka praca fizyczna lub monotonna – sprzyja nadmiernemu naciskowi na stawy i ścieraniu się chrząstki stawowej.
      • Siedzący tryb życia – tak samo jak nadmierny wysiłek fizyczny negatywnie na stawy wpływa brak ruchu. Ponieważ narząd ten działa jak zawias, kiedy go nie używamy przestaje działać prawidłowo. Taki styl życia powoduje zmniejszanie mikrowibracji włókien mięśniowych oraz zastój limfy. Przekłada się to na szybsze obumieranie zdrowych komórek i uszkodzenie tkanki stawowej. Natomiast korzystne dla zdrowia procesy regeneracyjne są spowolnione i organizm nie nadąża z naprawą zniszczeń.
      • Nadwaga i otyłość – dodatkowe kilogramy sprawiają, że stawy są obarczone jeszcze większym obciążeniem, naciskiem i tarciem na tkankę chrzęstną. Taki stan to prosta droga do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów i pogłębiania się czasowych dolegliwości bólowych i problemów z pełną sprawnością ruchową.
      • Zaburzenia hormonalne – wpływają źle na proces syntezy kolagenu. Problem ten jest szczególnie widoczny u kobiet w okresie menopauzy.

Składniki budulcowe i odżywcze wspomagające dobrą kondycję stawów

Nawet jeśli dziś nie borykasz się z kłopotami ze strony stawów jak ból, sztywność, obrzęk czy kontuzja. To działanie prewencyjne i wzmacniające ich strukturę będzie zdecydowanie korzystnym działaniem, które zaprocentuje w przyszłości. Istnieje wiele składników odżywczych, które budują stawy oraz otaczające je narządy, a których może po prostu brakować w codziennej diecie. Symptomem świadczącym o takich niedoborach są np. strzelające kolana, nadgarstki lub łokcie. Takie chrupnięcie przy wstawaniu bądź prostowaniu się nie jest bolesne i może wynikać z anatomicznych i genetycznych uwarunkowań, ale z drugiej strony może być często sygnałem o deficycie składników budulcowych w organizmie i niewystarczającym nawodnieniu tkanki stawowej. Bądź co gorsza może być oznaką postępującego rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów lub zmian reumatycznych (ale w tym przypadku „trzaśnięciu” towarzyszy ból, zaczerwienienie lub obrzęk). Warto więc zwracać uwagę jak wygląda nasz jadłospis i zastanowić się czy nie brakuje w nim ważnych substancji odżywczych i witamin. Składniki pozytywnie wpływające na utrzymanie komfortu stawów oraz wspomagające ich odbudowę wykazują:

      • kolagen;
      • glukozamina;
      • MSM;
      • kwas hialuronowy;
      • witamina C;
      • mangan;
      • ekstrakt z żywicy kadzidłowca i zawarte w nim kwasy bosweliowe;
      • kurkuma;
      • imbir.

Zobacz więcej:  Sięgnij po skuteczny kolagen Flex Empire – Body Empire®

Jak działają składniki wzmacniające
kondycję stawów w suplemencie Flex Empire?

Składniki FlexEmpire są tak skomponowane, aby po pierwsze dostarczyć potrzebny kolagen i obecne w nim aminokwasy m.in. glicynę, prolinę i hydroksyprolinę oraz peptydy do tworzenia mocnych wiązań kolagenowych. A po drugie połączenie tych komponentów pomoże w skutecznej syntezie kolagenu w naszym organizmie.

Ponieważ wewnętrzny proces regeneracji toczy się cyklicznie w ludzkich ciałach. Zniszczone tkanki i komórki, a także skóra mają naturalną zdolność do odbudowy swojej struktury. Więc dostarczenie im w formie suplementów diety odpowiedniego zestawu substancji budulcowych i odżywczych może znacznie pobudzić proces syntezy kolagenu. Dzięki czemu odnowa stawów po ciężkim wysiłku fizycznym lub drobnym urazie będzie przebiegała sprawnie i szybko.

Takie działanie prewencyjne przełoży się też oczywiście korzystnie na większą ochronę stawów przed powstaniem obrzęku, stanu zapalnego, urazów lub przed destrukcją kości.

 

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top