Dla NiegoAkcesoria treningowe dla mężczyzn

Akcesoria treningowe dla mężczyzn

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci akcesoria przydatne w treningu na siłowni. Nie będą to rzeczy niezbędne ale przy ich użyciu możesz przenieść swój trening na wyższy poziom.
Poniżej znajdziesz listę akcesoriów oraz ich krótki opis.

 • Torba/plecak
 • Pasy
 • Paski do podnoszenia ciężarów
 • Usztywniacze na nadgarstki
 • Rękawice
 • Skórki gimnastyczne
 • Gąbki na siłownię
 • Skakanka
 • Gumy treningowe
 • Osłona na gryf
 • Magnezja

TORBA/PLECAK

To czy wybierzesz torbę treningową czy plecak zależy tylko od Ciebie. Plecaki są wygodne ale mogą być za małe, aby pomieścić strój treningowy, buty i akcesoria. Torba powinna być pojemna ale nie za duża (tak, aby zmieściła się w szafce na siłowni). Najlepiej sprawdzi się torba, która ma przegródki.

PASY

Zadaniem pasa treningowego jest stabilizacja sylwetki oraz likwidowanie przeciążeń kręgosłupa. Pas zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.
Najczęściej pasy są używane podczas wykonywania martwego ciągu, przysiadów ze sztangą, wyciskania, podrzutu czy rwania.
Pamiętaj aby nie ćwiczyć w pasie cały czas, ponieważ długofalowe używanie pasa wpływa negatywnie na mięśnie core – osłabia je.
Używaj pasa gdy bierzesz bardzo duże ciężary (od około 80% max), chcesz pobić swój rekord lub szukasz nowego maksymalnego ciężaru w danym ćwiczeniu.

Pasy możemy podzielić ze względu na sposób zapięcia:

 • pasy zapinane na rzep,
 • pasy zapinane na klamrę.

Oraz ze względu na ich konstrukcję:

 • pasy szerokie,
 • pasy szerokie na plecach,
 • pasy wąskie.

Z jakich materiałów wykonywane są pasy?:

 • Pasy skórzane – są wykonane z naturalnej skóry (zazwyczaj ze skóry bydlęcej oraz cielęcej). Kupując pas skórzany musimy się liczyć z nieco większym wydatkiem. Skórzany pas bez wątpienia jest dużo wytrzymalszy co przełoży się na to, że będzie nam długo służył.
 • Pasy z materiałów syntetycznych – zazwyczaj wykonane są z neoprenu i nylonu.

PASKI TRENINGOWE

Paski treningowe są najczęściej wykorzystywane podczas wykonywania martwego ciągu. Ich zadaniem jest poprawienie
i wzmocnienie chwytu oraz stabilizacja nadgarstków.
Możesz używać pasków nie tylko do martwego ciągu ale także do innych ćwiczeń w których wykonujesz ruch przyciągania. Do tej grupy ćwiczeń zaliczamy min. podciąganie na drążku, ściągania wyciągu górnego, wiosłowanie.

USZTYWNIACZE NA NADGARSTKI

Podczas wykonywania ćwiczeń na siłowni nadgarstki są poddawane dużym obciążeniom. Zadaniem usztywniaczy na nadgarstki jest stabilizacja, zabezpieczanie przed przeciążeniami oraz zwiększenie bezpieczeństwa podczas wykonywania ruchów (np. podczas wyciskania leżąc itp.)
Usztywniacze idealnie nadają się do podnoszenia ciężarów, trójboju siłowego czy kulturystki.

RĘKAWICE

Odpowiednio dobrane rękawice dopasowują się do budowy dłoni i nadgarstków. Ich zadaniem jest ochrona skóry dłoni przed otarciami czy odciskami. Dzięki rękawiczkom mamy stabilny chwyt (sztangi, drążka, hantli), dłonie nie ślizgają się.

SKÓRKI GIMNASTYCZNE

Skórki gimnastyczne idealnie sprawdzą się podczas treningu crossfitowego jak i na siłowni. Skórki powstały aby chronić skórę dłoni od otarć które powstają podczas wykonywania ćwiczeń da drążku.

GĄBKI NA SIŁOWNIĘ

Alternatywą dla rękawiczek i skórek gimnastycznych są gąbki na siłownie. Możesz zamówić je przez Internet lub użyć zwykłej pociętej gąbki. Ich zadaniem jest również ochrona przed odciskami i otarciami oraz utrzymanie poprawnego chwytu (tak, aby dłonie nie ślizgały się na sprzętach).

GUMY TRENINGOWE

Siłownie nie zawsze mają na wyposażeniu gumy treningowe, które można wykorzystywać wszechstronnie. Dlatego warto jest mieć komplet w torbie sportowej. Gumy mają zróżnicowaną siłę oporu co sprawia, że idealnie nadają się do wykonania rozgrzewki oraz poprawnej aktywacji mięśni. Możesz je również wykorzystywać jako wspomaganie w treningu podciągania się na drążku czy też wykonywać trening siłowy.

SKAKANKA

Skakanka przyda się jako element rozgrzewki na siłowni lub podczas crossfitowych WOD’ów. Zastosowanie skakanki w treningu możemy zauważyć również w treningach sportów walki czy jako element treningu interwałowego. Wybieraj skakanki typu „Speed Rope”. Są to lekkie, stalowe linki, zazwyczaj pokryte osłonką. Zastosowanie stalowej linki ma na celu zwiększenie wykonywanej liczby powtórzeń. Co więcej, jesteś w stanie wykonywać powtórzenia szybciej dlatego skakanka speed rope idealnie nadaje się do ćwiczenia elementów takich jak double unders.

OSŁONA NA GRYF

Zadaniem osłony/ochraniacza na gryf jest łagodzenie nacisku sztangi. Jest on wywierany w zależności od wykonywanego ćwiczenia ze sztangą na: ramiona, szyję czy biodra.

MAGNEZJA

Magnezja przyda Ci się nie tylko na siłowni ale także w treningu crossfit, pole dance czy kalistenicznym oraz podczas wspinaczek. Jest to produkt który nanosisz na dłonie – ma na celu pochłonięcie wilgoci ze skóry, polepszenie możliwość chwytu oraz zapobiega ślizganiu (sztangi, hantli, drążka). Jeśli chcesz zwiększyć komfort podczas treningów warto jest zaopatrzyć się w swoją magnezję. Najpopularniejsza jest magnezja w kostce. Ma jeden minus – strasznie się pyli. Dlatego producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i na rynku dostępne są też magnezje w płynie lub w kremie.

PODSUMOWANIE

Nie musisz zaopatrywać się od razu we wszystkie opisane powyżej akcesoria. Szczególnie jeśli Twoja przygoda z treningiem siłowym, dopiero się rozpoczyna. Pamiętaj, że najważniejszym jest to, abyś nauczył się poprawnych wzorców ruchowych (żadne z powyższych akcesoriów nie sprawi, że trening wykona się sam!). Kluczowa jest poprawna technika. Natomiast jeśli masz już jakiś staż treningowy i większą świadomość – warto zaopatrzyć się w akcesoria, które zwiększą Twoją efektywność.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top