ZdrowieWitamina C w walce przeciw chorobom serca

Witamina C w walce przeciw chorobom serca

Witamina C w walce przeciw chorobom serca

Choroby sercowo-naczyniowe – najczęstsza przyczyna przedwczesnej śmierci na świecie. Korzyści płynące z zażywania witaminy C mogą to zmienić, ale konwencjonalna kardiologia je ignoruje. A faktem jest, że codzienna suplementacja bezpieczną i niedrogą witaminą może zapewnić ochronę dla serca, jednocześnie przedłużając życie. Do tej pory przeprowadzono wiele badań, z których wynika, że witamina C drastycznie obniża ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Przyjrzyjmy się im bliżej.

 

Badania nad spożyciem witaminy C

W badaniu opublikowanym w Journal of the American College of Nutrition, naukowcy wybrali 108 mężczyzn. Jedna trzecia była zagorzałymi palaczami (palenie papierosów jest głównym czynnikiem ryzyka wszystkich chorób serca). Odkryli, że osoby, którym podawano najwyższą dzienną dawkę witaminy C, mieli o 66% mniejsze ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe niż mężczyźni, którym podawano niewielkie dawki. Innymi słowy, osoby, które spożyły więcej witaminy C, byli o dwie trzecie bardziej odporni na choroby niż pozostali. Jest to bardzo imponujący wynik. Dokładny mechanizm, dzięki któremu witamina C zapewnia tak ogromne korzyści dla serca jest nieznany. Jednak naukowcy sądzą, że ma to związek ze zdolnością witaminy do zapobiegania i łagodzenia dysfunkcji śródbłonka, usztywnienia ścian tętnic. Te z kolei mogą utrudniać przepływ krwi. Witamina C wydaje się szczególnie skuteczna w zmniejszaniu dysfunkcji śródbłonka – szczególnie u palaczy.

Inne badanie, w którym badacze obserwowali pacjentów przez ponad dekadę, wykazało, że suplementacja witaminą C dawką co najmniej 700 mg kwasu askorbinowego dziennie zmniejszyła ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 25 procent. Kolejne badanie przeprowadzone na 11 000 dorosłych osób potwierdziło, że przyjmowanie 800 mg witaminy C dziennie zmniejsza częstość występowania chorób serca o 42% u mężczyzn i 25% u kobiet. W badaniu obserwacyjnym z 2003 roku przeprowadzonym przez prestiżową Harvard Medical School i opublikowanym w Journal of the American College of Cardiology obserwowano 85 000 pielęgniarek od 16 lat. Badanie wykazało, że u kobiet, które stosowały suplementację witaminy C, ryzyko chorób układu krążenia zmniejszyło się o 28 procent.

 

witamina C

Witamina C po zawale serca

Badania wykazują również, że nigdy nie jest za późno, aby skorzystać z ochronnego działania witaminy C na serce. Naukowcy sądzą, że właściwości przeciwutleniające witaminy C mogą pomóc w zmniejszeniu uszkodzeń oksydacyjnych spowodowanych atakiem serca. Wykazano również, że witamina C zmniejsza stopień zniszczenia mięśnia sercowego po ataku serca, jednocześnie zmniejszając ryzyko przyszłych zdarzeń. Witamina C poprawia też przewodnictwo elektryczne w całym mięśniu sercowym, zmniejsza ryzyko udaru, leczy stany zapalne i zapobiega zmianom w funkcjonowaniu serca. Ponadto, witamina C może zwiększyć tolerancję wysiłku po ataku serca – przy jednoczesnym zmniejszeniu utleniania niebezpiecznego cholesterolu LDL. Dodatkowo, naukowcy uważają, że witamina C może pomóc w ochronie przed migotaniem przedsionków (typem nieregularnego bicia serca), wraz z osłabieniem i powiększeniem serca lub rozszerzoną kardiomiopatią.

 

Zobacz także: Korzyści zdrowotne cynku

 

Niedobór witaminy C groźny dla zdrowia

Można zadać sobie pytanie: jeśli suplementacja witaminy C zmniejsza ryzyko chorób serca, to czy niedobór je zwiększa? Naukowcy postanowili odpowiedzieć na to pytanie. Jedno z badań przeprowadzonych na mężczyznach w średnim wieku bez historii lub objawów wcześniej występujących chorób serca wykazało, że osoby z niedoborem witaminy C były 3,5 razy bardziej narażone na zawał serca niż pozostałe. Również badanie na wcześniej zdrowych mężczyznach, którzy byli świeżo po pierwszym ostrym ataku serca, wykazało, że mieli oni bardzo niski poziom witaminy C w organizmie. Wniosek? Warto unikać niedoborów i utrzymać optymalny poziom witaminy C, bo jest to ważne narzędzie w walce przeciwko zagrażającym życiu chorobom serca.

 

witamina C

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top