Dla NiegoSprzęt na siłowni – wszystko co musisz wiedzieć

Sprzęt na siłowni – wszystko co musisz wiedzieć

Zaczynając przygodę z treningiem na siłowni powinieneś poznać sprzęty z których będziesz korzystać robiąc wymarzoną formę. Siłownia jest miejscem przeznaczonym do uprawiania kulturystyki, sportów siłowych i wykonywania treningów cardio. Zazwyczaj jest to miejsce, w którym można znaleźć wszystkie sprzęty niezbędne do przeprowadzenia kompletnego treningu. Na siłowni znajdziesz wiele maszyn i przyrządów, które pozwolą Ci wykonać mocny trening. Oto nasz przewodnik po najczęściej spotykanych sprzętach na siłowni.

MASZYNY CARDIO

Stepper – ruch na maszynie przypomina wchodzenie po schodach – ustawiamy stopy na pedałach i naprzemiennie dociskamy je do podłogi. Ćwiczenia na stepperze oddziałują głównie na mięśnie nóg i pośladków.
Orbitrek – wykorzystuje ruch jak na nartach nordic walking. Ćwiczenie nie obciąża stawów i wymaga pracy całego ciała. Wzmacnia zarówno mięśnie nóg, pośladki jak i mięśnie ramion, klatki piersiowej oraz pleców.
Bieżnia – jest to maszyna z taśmą, która pozwala nam wykonać marsz lub trening biegowy. Na większości bieżni możemy zmieniać poziom nachylenia.
Rowerek – maszyna mało obciąża stawy. Jazda na rowerku stacjonarnym jest bezpieczniejsza niż na normalnym rowerze. Podczas treningu możemy dostosowywać tempo i obciążenie do naszych umiejętności.

Na siłowni są dostępne różne rodzaje rowerów:

    • rowery poziome,
    • rowery pionowe,
    • rowery spinningowe,
    • rowery powietrzne airbike,
    • rowery powietrzne bikeerg.

    Ergometr wioślarski (nazywany „wioślarzem”) – odwzorowuje ruch, jaki wykonuje się podczas pływania kajakiem. Ćwiczenie polega na wyciąganiu przytwierdzonej do maszyny liny z drążkiem. Ruch polega na prostowaniu i kolan, odchylaniu tułowia oraz ściąganiu drążka do klatki. Wioślarz posiada regulowane obciążenie. Wzmacnia kondycję oraz całe ciało. Podczas ćwiczeń zaangażowany jest prawie każdy mięsień (około 95% mięśni bierze udział w ruchu). Ergometr idealnie nadaje się do rozgrzewki lub jako samodzielny trening. Trening na wioślarzu to niesamowity spalacz kalorii.

    „Ski” trenażer narciarski – jak sama nazwa wskazuje został stworzony z myślą o narciarzach. Jest bardzo popularny w boxach crossfitowych a w siłowniach zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej wielozadaniowości. Podczas ćwiczenia na „ski” pracujesz nad wzmocnieniem siły mięśni, poprawieniem kondycji oraz nad stabilizacją i koordynacją. Podobnie jak w ergometrze wioślarskim możesz regulować obciążenie.

    TRENING SIŁOWY

    Wyciąg – stalowe liny przytwierdzone do drążków, które przyciągamy do siebie, ćwicząc mięśnie pleców, barków i ramion – wyciągi górne (na mięśnie grzbietu, ramion i klatki piersiowej) i dolne na (mięśnie ramion).
    Maszyna do wyciskania na leżąco – Sprzęt imitujący wyciskanie ciężarów z użyciem sztangi na ławkę. Rozbudowuje mięśnie klatki piersiowej i ręce.
    Suwnica Smitha – Jest to bardzo przestronna maszyna. Można na niej ćwiczyć na leżąco lub stojąco. W ten sposób możesz trenować zarówno pleców oraz mięśnie łydek, ud, jak i pośladków. Prostując nogi, przesuwamy ciężar na suwnicy.
    Suwnica do wypychania nóg – Odpowiednie nachylenie i ruchome prowadnice zapewniają płynny i precyzyjny ruch, przez to maszyna pozwala wypracować mięśnie nóg w szybki i efektywny sposób.
    Maszyna na barki – rozpoznasz ją po tym, że siedząc na ławce podnosimy obciążone drążki, ćwicząc mięśnie barków.
    Atlas – Stanowi on podstawowe wyposażenie każdej siłowni. Korzystając z atlasu, znacznie szybciej rozwiniesz pożądane partie mięśni, zwiększysz ich siłę i odpowiednio wymodelujesz sylwetkę. Każdy atlas jest łatwy w obsłudze oraz posiada szereg godnych uwagi funkcji.
    Brama – Jest to maszyna o wszechstronnym charakterze, zaskakujące szerokimi możliwościami treningowymi. Brama na pewno okaże się doskonałym urozmaiceniem każdego treningu. Jest to sprzęt przeznaczony dla osób, które poszukują nowych, a zarazem interesujących wyzwań.

    GRYFY

    Gryf olimpijski – stosowany do wielostawowych ćwiczeń. Jest podstawą każdego treningu. Na gryfie możesz ćwiczyć np.: wyciskania, przysiady, zarzuty, rwania, martwe ciągi.
    Gryf francuski – Wykorzystywany do wyciskania francuskiego. Gryf łamany świetnie sprawdzi się do rozbudowy tricepsów. Stosuje się go przede wszystkim w treningach górnych partii ciała, dobrze kształtuje ramiona.
    Sztanga trap bar/hex bar – sztanga ma kształt trapezu, uchwyty znajdują się po obu stronach równolegle do siebie. Stosowany przez sportowców, których celem jest rozwijanie siły w możliwie jak najbezpieczniejszy sposób, czyli bez nadmiernego obciążania kręgosłupa (np. podczas wykonywania martwych ciągów. Dzięki specjalnej konstrukcji gryf w czasie wykonywania ćwiczeń znajduje się w położeniu na równi z ciałem (osoba ćwicząca stoi w środku).
    Sztanga trap/hex bar – trap bar/hex bar, to specjalny rodzaj sztangi, który ma kształt trapezu lub heksagonu. Został zaprojektowany w taki sposób, że sportowiec staje w środku, co pozwala na bardziej naturalne i bezpieczne pozycje ciała podczas treningu. Trap bar jest często wykorzystywany w ćwiczeniach takich jak martwy ciąg lub spacer farmera. Dzięki swojej unikalnej konstrukcji, trap bar pozwala na efektywne i bezpieczne ćwiczenie mięśni nóg, pleców i ramion, jednocześnie minimalizując obciążenie na dolny odcinek kręgosłupa.

    Sztanga szwajcarska (multi-grip bar) to gryf, który wyglądem przypomina kratę. Znajduje szerokie zastosowanie ze względu dużą możliwość uchwytów. Przeznaczona jest dla osób z ograniczoną mobilnością np. barków. Jest używany do izolowania odpowiednich grup mięśniowych. Wykonasz na nim np. wyciskanie sztangi na klatkę piersiową, wyciskanie sztangi nad głowę, wyciskania francuskie, uginania młotkowe, w opadzie przywodzenie sztangi do tułowia. Ćwiczenie na „kratownicy” pozwoli Ci przede wszystkim na rozbudowanie bicepsów i tricepsów.
    Sztanga FIXED BAR – sztanga FIXED ma prosty gryf i jest krótsza od tradycyjnej sztangi, co ma wpływ na inne rozłożenie ciężaru. Obciążenie na sztandze jest stałe, nie reguluje się.
    Sztanga EZ BAR – sztanga ma łamany gryf co umożliwia wygodne wykonywanie ćwiczeń na biceps lub triceps. Sztanga EZ BAR jest krótsza od tradycyjnej sztangi (ma około 120cm). Obciążenie może być regulowane lub stałe (podobnie jak w FIXED BAR)
    Sztanga SAFETY BAR – to specjalistyczna odmiana sztangi, zaprojektowana w celu ułatwienia i zapewnienia komfortu podczas ćwiczeń osobom o ograniczonej mobilności (np. problemy z barkami, górnym odcinkiem kręgosłupa, nadgarstkami).
    Charakteryzuje się wygiętym kształtem, co zdecydowanie różni ją od klasycznej sztangi. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania podczas ćwiczeń trzymasz sztangę chwytem neutralnym. Sztanga Safety Bar jest wyposażona w specjalne poduszki na barki, które zapewniają dodatkową ochronę i komfort podczas treningu.
    Ta innowacyjna sztanga została stworzona po to, aby umożliwić wykonywanie ćwiczeń w sposób bezpieczny i efektywny dla tych, którzy borykają się z różnymi trudnościami ruchowymi. Dzięki niej, nawet przy ograniczeniach, można cieszyć się korzyściami płynącymi z regularnej aktywności fizycznej.
    Sztanga LOG BAR – sztangę LOG BAR najczęściej można spotkać w treningu oraz na zawodach Strongmen’ów. W środku cylindra znajdują się uchwyty, które pozwalają na wykonywanie ćwiczeń w chwycie neutralnym (ma wpływ na odciążenie barków). Jej unikalna konstrukcja sprawia, że jest jednym z najbardziej wymagających narzędzi do treningu siłowego.
    SZTANGA AXLE BAR – najgrubsza ze sztang (średnica około 5cm). Wykorzystywana jest w sportach siłowych (np. trójbój siłowy) i podczas zawodów Strongman. Specyfika sztangi AXLE BAR sprawia, że w czasie treningu ciężko jest kontrolować chwyt (jednocześnie wzmacniając siłę chwytu) jak i samą sztangę.

    UCHWYTY DO WYCIĄGÓW

    TRICEPS ROPE – Sznur ma na obu końcach gumowe wykończenia zwiększające bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Uchwyt do wyciągu, wykonany został z wytrzymałego splotu nylonowego. Jest to podstawowy element wykorzystywany w wielu ćwiczeniach.
    Uchwyt TRICEPS W-FORM – Produkt z lekkiego stopu metalu, który umożliwia pełny zakres ruchów podczas ćwiczeń bicepsa i tricepsa. Posiada ergonomiczne wygięcie, które gwarantuje maksymalna stymulację mięśni.
    Uchwyt TRICEPS BAR ARCHED – Gryf zaczepowy łamany doskonale sprawdzi się do wzmocnienia mięśni pleców, ramion oraz barków.
    Uchwyt PARALLEL GRIP – Oburęczny uchwyt do stymulacji treningu z wykorzystaniem wiosłowania. Przyrząd opatrzony dwoma ryflowanymi uchwytami.
    Uchwyt ROWING GRIP – Umożliwia intensywny trening niemal całej górnej części ciała z naciskiem na plecy, ramiona i barki.
    Uchwyt LATISSIMUS BAR – Jest to funkcjonalne uzupełnienie atlasu. Produkt doskonale sprawdzi się do ćwiczeń mięśni pleców, bicepsów i tricepsów. Równoległy uchwyt umożliwia trening tych partii mięśni, których nie obejmuje tradycyjny uchwyt.
    Uchwyt D-HANDLE – Uchwyt do wykonywania ćwiczeń np. jednorącz. Na siłowni potocznie nazywany „łapką”. Możesz go używać na bramie i na atlasie podczas ćwiczenia następujących partii mięśniowych: plecy, klatka, tricepsy, bicepsy, barki. Uchwyt ma obrotową rączkę, dzięki temu
    podczas wykonywanych ćwiczeń praca nadgarstka jest naturalna.
    Uchwyt DOUBLE D-HANDLE – Uchwyt ten jest wykorzystywany w treningu pleców, ramion
    i klatki piersiowej. Przeznaczony jest do ćwiczeń typu ściąganie, wiosłowanie (oburącz). Uchwyt Double D-Handle nadaje się do ściągania z wyciągu górnego lub wiosłowania poziomego (w pozycji siedzącej)

    HANTLE

    Hantle – to podstawowy sprzęt, który znajdziemy na siłowni. Hantle wyglądają jak krótka sztangą z obciążeniami na obu końcach. Są idealne do różnorodnych ćwiczeń siłowych, angażujących wszystkie grupy mięśniowe. Dostępne są w różnych wagach, co umożliwia dopasowanie obciążenia do indywidualnych potrzeb i celów treningowych. Hantle są bardzo wszechstronne, umożliwiają różnorodne treningi i poprawiają siłę, wytrzymałość, elastyczność i ogólną kondycję fizyczną.

    Kettlebells – są to odważniki przeznaczone do treningu siłowego. Wizualnie przypominają kulę z uchwytem, są dostępne o różnych masach od 4kg do nawet 56kg. Możesz je wykorzystać podczas rozgrzewki jak i do treningu właściwego lub wykonać trening kettlebell flow. Są bardzo popularne w boksie i crossficie.

    Pozostałe sprzęty przydatne w treningu
    Sandbag/Powerbag – są to worek z uchwytami, które mają wszechstronne zastosowanie. Sandbagi wypełnione są piaskiem (dzięki czemu możesz regulować obciążenie) a powerbagi mają stały wkład. Treningi na tych workach treningowych umożliwiają zwiększenie siły mięśniowej, koordynacji i wydolności. Sandbag czy powerbag możesz wykorzystać zarówno na siłowni jaki i na świeżym powietrzu. Przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem worków treningowych: wykroki, przysiady, martwe ciągi, wyciskania, zarzuty, podrzuty, przerzucanie przez bark.
    Bosu – jest przyrządem gimnastycznym, to piłka do balansowania, produkt przystosowany do treningów wzmacniających, zwinnościowych i równoważnych.
    Lina treningowa jest używana do ćwiczeń siłowych na górne partie ciała, czyli ramiona, ręce, plecy jednocześnie wzmacniając mięśnie brzucha i nóg. Trening na linach poprawia kondycję wydolność oraz siłę.
    Platformy i skrzynie pylometryczne – są przeznaczone do treningu plyometrycznego (ćwiczenia skocznościowe, zwiększające moc mięśni oraz dynamikę ruchów) często stosowane w treningu crossfit. Dostępne są różne wysokości. Platformy i skrzynie przeniosą Twój trening nóg na wyższy poziom.
    TRX – Są to taśmy treningowe, które umożliwiają trening całego ciała, wykorzystując obciążenie własnego ciała. Dzięki ich innowacyjnej konstrukcji i różnorodnym ćwiczeniom, można skutecznie wzmacniać mięśnie, poprawiać równowagę i zwiększać elastyczność. Bez względu na poziom fitnessu, TRX zapewnia wszechstronne i efektywne treningi dla każdego.
    Dipy wolnostojące – Poręcze do podciągania to przyrząd zapewniający trening mięśni brzucha, klatki piersiowej i ramion.

    PODSUMOWANIE

    Podsumowując, różnorodność dostępnych sprzętów do treningu siłowego jest szeroka, aby zaspokoić potrzeby różnych grup użytkowników. Niezależnie od poziomu zaawansowania, stopnia mobilności, czy specyficznych celów treningowych, do dyspozycji są innowacyjne sztangi, uchwyty do wyciągów, hantle, kettlebells, sandbagi czy powerbagi, platformy i skrzynie plyometryczne, oraz systemy takie jak TRX. Każde z tych sprzętów oferuje unikalne korzyści, a ich właściwe wykorzystanie może przynieść znaczące korzyści dla zdrowia i kondycji fizycznej. Bez względu na to, czy cel jest związany ze zwiększeniem siły, poprawą koordynacji czy zwiększeniem wydolności, odpowiedni sprzęt do treningu jest kluczowy.

    Udostępnij dalej:

    Inne artykuły

    Back to top