ZdrowieZwiększone zapotrzebowanie na witaminę C

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminy

Aktualne zalecane dawki kwasu askorbinowego wahają się od 30 do 100 mg na dobę. Ilość zależy od płci, wieku, miejsca zamieszkania i stanu zdrowia. Są jednak szczególne sytuacje, gdy zapotrzebowanie bardzo wzrasta i konieczne jest zwiększenie dawki witaminy C. Witamina C – jak ją przyjmować?

 

witamina C

Witamina C: Ile witaminy C potrzebujemy?

Aktualne zalecenia wskazują następujące wartości: 75 mg dla kobiet, 90 mg dla mężczyzn oraz ok. 45 mg dla dzieci. Są to uniwersalne dawki, nieuwzględniające indywidualnych potrzeb. Część naukowców wykazało, że organizm ludzki potrzebuje zdecydowanie więcej witaminy C niż zalecają specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia. Linus Pauling, podwójny noblista, twierdził, że w stanach przeziębieniowych potrzebujemy ok. 1000 mg witaminy C. Według doktora R. Cathcarta zdrowy człowiek powinien przyjmować 4-10 g kwasu askorbinowego. Jednak oficjalnie te zwiększone dawki nie zostały zatwierdzone.

 

Kto potrzebuje większej dawki witaminy C?

Powyższe wartości odnoszą się do zdrowych ludzi. Są jednak sytuacje i stany chorobowe, które wymagają zwiększonych dawek kwasu askorbinowego. I nie chodzi tutaj o przeziębienie, kiedy to zwyczajowo stosuje się uderzeniowe dawki witaminy C. Zwiększona podaż witaminy C odnosi się do:

  • Palaczy,
  • Osób nadużywających alkoholu,
  • Cukrzyków,
  • Osób przebywające w długotrwałym stresie,
  • Kobiety w ciąży,
  • Mieszkańcy dużych miast (z uwagi na toksyny, zanieczyszczenia, smog),
  • Rekonwalescentów.

Wymienione grupy osób potrzebują nawet do 40% zwiększonej dawki witaminy C z uwagi na szybsze wypłukiwanie się jej z organizmu.

 

witamina C

 

Czy można przedawkować witaminę C?

Witamina C przyjęta z pokarmem jest wydalana z organizmu w ciągu kilku godzin – organizm ludzki ani sam nie produkuje kwasu askorbinowego, ani nie potrafi go zmagazynować. Ryzyko przedawkowania witaminy C spożytej w postaci warzyw i owoców jest niemalże równe zeru. Inaczej sprawa wygląda z syntetyczną witaminą C, czyli wszelkimi tabletkami, kapsułkami i sproszkowanymi preparatami. Przedawkowanie syntetycznej witaminy C wiąże się z nieprzyjemnymi objawami takimi jak:

  • Biegunka,
  • Bóle żołądka,
  • Nudności,
  • Wymioty,
  • Wysypka skórna.

Część badań wykazuje także ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych na skutek zbyt dużych ilości przyjmowanej witaminy C.

 

Zobacz także: Pokonaj choroby z Witaminą C

 

Jak bezpiecznie przyjmować witaminę C?

Co prawda przedawkowanie witaminy C nie niesie ze sobą zagrożenia życia czy poważnego uszczerbku na zdrowiu, niemniej objawy nie należą do najprzyjemniejszych. Warto też pamiętać, że witaminy są najlepiej wchłaniane w towarzystwie naturalnych składników, z którymi występują w pożywieniu. Zupełnie inaczej niż wyizolowana, syntetyczna witamina C, stworzona w laboratorium. Jeśli nawet nie wystąpią skutki uboczne przedawkowania witaminą syntetyczną to wchłanianie jej do organizmu będzie na bardzo niskim poziomie. Konsekwencją będzie niedostarczenie odpowiedniej dawki witaminy C, co może skutkować już poważniejszymi objawami. Rozwiązanie jest proste: należy dostarczać witaminę C w formie naturalnej, co gwarantuje jej duże wchłanianie i nie niesie ryzyka przedawkowania.

Jeśli jesteś w grupie osób, które wymagają zwiększonej dawki witaminy C najlepiej skonsultuj się z lekarzem, który zdecyduje, jaka wartość będzie dla ciebie odpowiednia. Miej też w pamięci, że najlepiej przyswajalna jest naturalna witamina C i właśnie w takiej formie warto ją dostarczać do organizmu.

 

witamina C

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top