ZdrowieJak rozpoznać niedobór witaminy C?

Jak rozpoznać niedobór witaminy C?

Nieprawidłowości w produkcji kolagenu, utrudnione gojenie się ran, krwawiące dziąsła czy zmniejszona odporność na infekcje – to tylko niektóre z objawów niedoboru witaminy C? Dowiedz się, jakie sygnały wysyłane przez organizm mogą świadczyć o niedostatecznej ilości witaminy C. Niedobór witaminy C – wszystko, co powinieneś wiedzieć.

 

niedobór witaminy C

 

Masowa umieralność żeglarzy a brak owoców

Podczas XVII, XVIII i XIX-wiecznych podróży po morzach i oceanach żeglarze musieli mierzyć się z wieloma chorobami. Jedna z nich dawała specyficzne objawy: na skórze pojawiało się wiele ran, które niezwykle trudno się goiły albo nieustannie się odnawiały, dziąsła krwawiły a zęby zaczynały się ruszać i w konsekwencji wypadały, chorzy byli permanentnie zmęczeni, osłabieni i borykali się z przeróżnymi stanami zapalnymi. Dopiero po czasie połączono objawy tej choroby z brakiem świeżych owoców i warzyw na statkach. Okazało się, że ta uciążliwa i groźna choroba to szkorbut, a był konsekwencją niedostarczania do organizmu witaminy C. Do zachorowania na szkorbut dochodzi po ok. 70 dniach niedoboru witaminy C – dziś sytuacja raczej niemożliwa, ale kiedyś, szczególnie podczas długich wypraw, zdarzała się niezwykle często.

 

Drogocenny kolagen, czyli co ma witamina C do pięknej skóry

Stałe dostarczanie witaminy C do organizmu pozwala na prawidłową produkcję kolagenu. Kolagen to białko, jakie produkowane jest przez komórki tkanki łącznej. Właściwe wytwarzanie kolagenu to piękna, jędrna i zdrowa skóra. Dlatego tak wiele kosmetyków do pielęgnacji skóry zawiera w składzie kolagen. Jednak kolagen to nie tylko lśniące lico, ale też szybkie gojenie się ran, a niedobory witaminy C najczęściej w pierwszej kolejności objawiają się właśnie powstaniem drobnych, uporczywych ranek.

 

niedobór witaminy C

 

Niedobór witaminy C: Wrażliwy rejon jamy ustnej

Jeżeli pod językiem zauważysz podłużne, czerwone linie, nieco przypominające żylaki, a do tego dojdzie krwawienie z dziąseł to jest wielce prawdopodobne, że cierpisz na niedobór witaminy C. Przy czym krwawienie z dziąseł może występować samoistnie lub w wyniku spożywania jedzenia. Może to doprowadzić nawet do tego, że zęby zaczynają wypadać. Niepokojące rany i objawy w jamie ustnej powinny być pierwszą wskazówką, że w naszym organizmie zaczyna brakować witaminy C.

 

Witaminy na stan psychiczny?

Brzmi jak kiepska reklama – zażywaj witaminy, a będziesz pogodny i szczęśliwy. Jednak prawdą jest, że niedobór witaminy C znacząco wpływa na nasze samopoczucie – czujemy się osłabieni, zmęczeni, pozbawieni energii, zgaszeni. Bywa, że tą złą kondycję psychiczną wiążemy z początkami depresji lub innych chorób, a rozwiązanie problemu może być dużo prostsze – zwiększona podaż witaminy C.

 

niedobór witaminy C

 

Kto potrzebuje więcej witaminy C?

Niektórzy ludzie potrzebują znacznie większych dawek witaminy C, a to z uwagi na słabsze wchłanianie tejże witaminy do organizmu (co dodatkowo potęguje fakt, że nie może być ona magazynowana w organizmie). Nawet 40% więcej dziennego zapotrzebowania witaminy C potrzebują palacze, cukrzycy, osoby nadużywające alkoholu, po przebytych chorobach i hospitalizacji oraz ci, którzy przyjmują aspirynę.

Witamina C to szalenie niezbędny dla naszego organizmu składnik odżywczy. Jedzmy dużo owoców i warzyw, które są świetnym źródłem kwasu askorbinowego. Suplementujmy dietę, ale tylko naturalnymi i bezpiecznymi produktami. Dbajmy o nasz organizm, jak najlepiej a odwdzięczy się nam wzorową kondycją.

 

Zobacz także: Witamina C w walce przeciw chorobom serca

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top