ZdrowieWapń – jak może działać na zdrowie?

Wapń – jak może działać na zdrowie?

wapń a zdrowie

Wapń jest stale badany przez naukowców, aby zrozumieć, w jaki sposób wpływa on na zdrowie. Oto kilka przykładów tego, co wykazały badania.

Wapń a zdrowie kości i osteoporoza

Kości potrzebują dużo wapnia i witaminy D. Dostarcza się je im przez całe dzieciństwo i okres dojrzewania, aby osiągnąć szczytową zawartość wapnia około 30 roku życia. Po tym czasie kości powoli tracą wapń, ale każdy z nas może mieć wpływ na zmniejszenie tych strat poprzez dostarczanie zalecanych ilości wapnia przez całe dorosłe życie, ale także poprzez zdrowy, aktywny tryb życia. Osteoporoza jest chorobą kości u osób starszych (zwłaszcza kobiet), w której kości stają się porowate, kruche i podatne na złamania. Choroba ta dotyka ponad 10 milionów dorosłych w wieku powyżej 50 lat w Stanach Zjednoczonych. Odpowiednie spożycie wapnia i witaminy D, a także regularne ćwiczenia fizyczne są niezbędne do utrzymania zdrowych kości przez całe życie. Przyjmowanie suplementów zawierających wapń i witaminę D znacznie zmniejsza ryzyko osłabienia i w efekcie złamań kości.

 

wapń

Choroby sercowo-naczyniowe

Niektóre badania pokazują, że wystarczająca ilość wapnia może zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Inne badania wskazują, że duże ilości wapnia, szczególnie z suplementów, mogą zwiększać ryzyko chorób serca. Ale gdy wszystkie badania są rozpatrywane łącznie, naukowcy doszli do wniosku, że dopóki spożycie nie przekracza górnej granicy, wapń z jedzenia lub suplementów nie zwiększy ani nie zmniejszy ryzyka zawału serca lub udaru mózgu.

Wysokie ciśnienie krwi

Niektóre badania wykazały, że uzyskanie zalecanej dawki wapnia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. W jednym z większych badań stwierdzono, że spożywanie diety bogatej w beztłuszczowe i niskotłuszczowe produkty mleczne, warzywa i owoce obniżało ciśnienie krwi.

 

wapń

Stan przedrzucawkowy u kobiet w ciąży

Stan przedrzucawkowy jest poważnym stanem chorobowym, w którym kobieta w ciąży ma wysokie ciśnienie krwi i problemy z nerkami, które powodują rozlew białek do moczu. Jest to najczęstsza przyczyna chorób i śmierci u kobiet w ciąży i ich noworodków. W przypadku kobiet, które otrzymują mniej niż około 900 mg wapnia dziennie, przyjmowanie suplementów wapnia w czasie ciąży (1000 mg dziennie lub więcej) zmniejsza ryzyko stanu przedrzucawkowego.

Kamienie nerkowe

Większość kamieni nerkowych jest bogata w szczawian wapnia. Niektóre badania wykazały, że większe spożycie wapnia z suplementów diety wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia kamieni nerkowych, zwłaszcza u osób starszych. Ale wapń z pokarmów nie powoduje kamieni nerkowych. Dla większości ludzi inne czynniki (takie jak brak odpowiedniej ilości płynów) prawdopodobnie mają większy wpływ na ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych niż spożycie wapnia.

 

Zobacz także: Białko – wszystko, co powinieneś wiedzieć

 

Odchudzanie

Chociaż istnieją badania wykazujące, że zwiększenie stężenia wapnia w organizmie pomaga obniżyć masę ciała lub zmniejszyć przyrost masy ciała w pewnym czasie, to większość badań wykazała jednoznacznie, że wapń z pokarmów lub suplementów diety ma niewielki wpływ na masę ciała i ilość tkanki tłuszczowej.

 

wapń

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top