ZdrowieSuplementy diety – brać czy nie brać? – Oto jest pytanie!

Suplementy diety – brać czy nie brać? – Oto jest pytanie!

naturalne suplementy diety

Czy mam na nie odpowiedź? Tak. Brać, naturalnie! To nie przypadkowa gra słów, bo jeżeli z czystym sumieniem, z całego serca miałbym polecać suplementy diety, to tylko te naturalne. Współcześnie regularna suplementacja to konieczność. Dlaczego? Skupimy się na faktach, ale żeby to zrobić, muszę  najpierw obalić mity. 

suplementy diety

 

Kontrowersje wokół suplementów diety 

Kontrowersje, jakie budzą suplementy diety brzmią mniej więcej tak:

• Zero efektu – to nie działa!

• Wystarczy pilnować zbilansowanej diety i żadne suplementy nie będą potrzebne.

• To sam marketing, naciąganie naiwnych.

• Suplementy nie wyleczą mnie z niczego.

Kiwasz głową? Jeśli tak, to znaczy, że koniecznie powinieneś czytać dalej…

 

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to pokarm. Tak! To po prostu pożywienie. Suplementy mają za zadanie dostarczyć do organizmu witaminy i minerały – mówiąc prościej – zrobić tak, żeby nic mu nie brakowało. To skoncentrowane źródło składników odżywczych w postaci kapsułki, tabletki, saszetki z proszkiem lub płynu.

 

Efekty stosowania suplementów diety

suplementy diety

Wyobraź sobie, że jesz sałatę. Wiesz, że to dla Ciebie dobre. Zdajesz sobie sprawę, że regularne jedzenie sałaty (i w ogóle owoców i warzyw) jest lepsze od jedzenia tłustej golonki, ponieważ sałata zawiera witaminy, minerały i jest mało kaloryczna.

Teraz zastanów się – czy po spożyciu sałaty oczekujesz jakiegoś natychmiastowego efektu? Liczysz na to, że po misce sałaty poczujesz nagły przypływ energii, minie Ci przeziębienie, a trybiki twojego ciała będą sprawniejsze? – raczej nie. Podobnie, trudno spodziewać się szybkiego efektu działania od suplementów diety, które również są jedzeniem.

W ciągu jednego dnia nie zmienisz kondycji organizmu. Po tygodniu stosowania suplementów diety również nie powinieneś oczekiwać cudów. Jeżeli będziesz je regularnie stosować, z pewnością odczujesz efekt. Jaki jest wniosek? – Dobrze skomponowane, naturalne suplementy diety działają, tylko na efekty trzeba trochę poczekać. To nie jest sprint, to maraton!

 

Zbilansowana dieta jest lepsza niż suplementacja… 

W zasadzie to prawda, jednak współcześnie – prawda niewykonalna. Jeśli spojrzymy na ten problem szerzej, okaże się, że zagadnienie się komplikuje.

 

Spadek wartości odżywczej zdrowych produktów

Zamieńmy sałatę na banana. Według badań przeprowadzonych przez szwajcarskich naukowców spadek ilości substancji mineralnych i witamin w bananach od 1985 roku do 2002 roku sięga blisko 90%. Zbadano też szpinak, brokuły i truskawki. Wniosek niestety jest podobny. Takie badania przeprowadzono w USA, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii, a wyniki były równie szokujące. Nasza żywność wciąż ewoluuje. Z kompleksowego pokarmu zamienia się w puste odżywczo – źródło energii.

Jeśli tak jak większa część społeczeństwa robisz zakupy w markecie, to nawet zakładając, że jesz same warzywa i owoce, bardzo ciężko byłoby Ci dostarczyć organizmowi wszystko, co jest mu potrzebne.

 

Drastycznie pogarszająca się jakość żywności 

suplementy diety

Wysokoprzetworzona żywność napakowana konserwantami, z długim i skomplikowanym składem, sztucznymi barwnikami to nasza codzienność. Pakowane wędliny, gotowe obiady do podgrzania w mikrofalówce, pakowane mięso z przerażająco długim terminem ważności – znasz to? Wartość kaloryczna takich produktów jest najczęściej bardzo wysoka, a zawartość składników wpływających korzystnie na organizm – niska.

 

Niezdrowe nawyki żywieniowe i nawyki życiowe 

Lubisz fastfoody, przekąski, słodycze? Najadając się nimi, możesz już nie zmieścić tych 7,5 pomarańczy potrzebnych, aby dostarczyć do organizmu 1000 mg witaminy C.

Z kolei niezdrowy tryb życia znacznie wpływa na to, ile witamin i minerałów zostanie przyswojonych z jedzenia. Nikotyna i alkohol, niedosypianie, stres, brak ruchu to przepis na to, aby pogorszyć kondycję organizmu, nawet pomimo zdrowej diety. Co ciekawe, większość Polaków deklaruje, że odżywia się zdrowo i jednocześnie potwierdza, że nie ma czasu na spożywanie głównego posiłku w pracy. Jeszcze bardziej przerażający jest fakt, że co druga osoba w biurze żywi się jedynie batonami lub kanapkami, a co dziesiąta nie je nic.

Jeśli zastanawiasz się, czy przy zbilansowanej diecie potrzebujesz suplementów diety, zastanów się najpierw nad tym, czy Twoja dieta na pewno dostarcza Ci to, czego potrzebuje Twój organizm.

Badania wskazują, że:

• Aż 90 proc. Polaków uznawanych za zdrowych żyje z niedoborem witaminy D, przy czym u 60 proc. jest to ciężki niedobór, Wg polsko-norweskiego badania sposobu żywienia, które objęło 4000 Polaków  – osoby, które wzięły w nim udział nie dostarczały wystarczających ilości składników odżywczych w diecie.

90% przebadanych osób spożywało za mało wapnia.

90% osób spożywało zbyt mało witaminy E.

96% przebadanych osób spożywało zbyt małą ilość potasu.

70% ankietowanych nie spożywało wystarczających ilości magnezu.

40% przebadanych osób spożywało zbyt mało cynku.

50% badanych osób spożywało zbyt mało witaminy C.

Niedobory składników odżywczych – jak je rozpoznać i do czego prowadzą?

Często nie zdajemy sobie sprawy z niedoborów, ale czujemy, że coś jest nie tak:

• Senność, ciągłe przemęczenie,

• częste infekcje,

• nadwaga i otyłość, niedowaga,

• rozdrażnienie,

• gorsza sprawność umysłowa i fizyczna,

• problemy z włosami, paznokciami i cerą.

To mogą być ostrzeżenia sugerujące o niedoborach, które wysyła Ci organizm. Tymczasem niedobory witamin, minerałów i składników odżywczych zwiększają ryzyko niektórych chorób, na przykład, takich jak – osteoporoza, miażdżyca czy anemia. Dlatego warto postawić na uzupełnienie diety suplementami.

 

Z czego wyleczą Cię suplementy diety? 

suplementy diety

Wygodny sposób dawkowania suplementów diety – kapsułki, buteleczki z płynem, saszetki z proszkiem – sprawia, że bywają mylone z lekami. Reklamy telewizyjne sugerują, że suplementy diety mogą pomóc nam w walce z chorobami cywilizacyjnymi i nie tylko. Pamiętajmy, że suplementy diety to nie leki i absolutnie nie należy stosować ich jako zamienników leków. Nie wyleczą Cię z choroby, ale mogą wspomóc organizm, aby efektywniej walczył z zagrożeniem, tym bardziej, że podczas choroby zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze – w szczególności na energię, białko i niezbędne witaminy. Patrz na suplementy jak na wysokoskoncentrowaną żywność dobrej jakości, wtedy wszystko będzie jasne.

 

Jak znaleźć wartościowe suplementy diety? 

Obecnie w sprzedaży są tańsze i droższe suplementy diety, zawierające z pozoru tę samą substancję. Czy jest różnica? A jeśli tak, to jaka? Czy jeśli ktoś sprzedaje Ci suplement diety za 300 zł, to na pewno chce Cię oszukać? Nie, suplementy diety to nie tylko marketing.

Przenieśmy się teraz do hipermarketu, a konkretniej – podejdźmy do półki z czerwonymi winami. Możesz kupić wino za 5 zł („z najniższej półki”), wino w cenie 20 zł, a nawet takie za 200 zł. Pomyśl teraz o efekcie. Na pewno słyszałeś, że picie czerwonego wina jest korzystne dla organizmu, bo zawarte w nim substancje zwalczają wolne rodniki, chronią przed miażdżycą i zawałem serca. Przewiduję jednak, że czerwone wino za 5 zł wyrządzi w Twoim organizmie więcej szkody niż pożytku. Nazywa się jednak tak samo, jak to za 200 zł – i jeden, i drugi produkt to czerwone wino.

Bardzo podobnie jest z suplementami diety. Najlepsze, naturalne i najczystsze składniki suplementów diety są dość drogie. Metoda ich obróbki to także kosztowna sprawa. Ważna jest też kwestia wypełniacza, kapsułki i tak dalej, i tak dalej. Wytworzenie preparatu syntetycznego współcześnie jest tanie i proste. Jest też na nie zapotrzebowanie, dlatego masowo zalewają sklepowe półki. Konsumenci nie znający tematu wybierają z reguły tańszy produkt. Często jednak substancje czynne w takich suplementach są bardzo słabo przyswajalne. Jak widzisz, oszczędność to nie zawsze najlepsza droga.

Tanie suplementy bywają złej jakości, co nie oznacza, że na rynku nie ma suplementów dobrej jakości. Takie istnieją i mogą być nieocenionym wsparciem dla organizmu, zwłaszcza jeżeli:

• prowadzisz aktywny tryb życia,

• jesz w biegu,

• zdarza Ci się jeść przetworzoną żywność,

• wysiłek umysłowy i fizyczny nie jest Ci obcy,

• trenujesz,

• chcesz wzmocnić naturalną odporność,

• stawiasz na profilaktykę,

• jesteś narażony na stres,

• używasz, nawet okazyjnie, nikotyny, alkoholu i kofeiny,

• odczuwasz chroniczne zmęczenie,

• zauważyłeś, że wypadają Ci włosy czy rozdwajają się paznokcie,

• cera jest szara pomimo pielęgnacji.

 

Jak dobrze wybrać suplement diety?

suplementy diety

Na koniec mam dla Ciebie klika porad, jak wybrać najlepsze naturalne suplementy diety:

• Szukaj suplementów z naturalnymi ekstraktami.

• Kieruj się zdrowym rozsądkiem – nie wierz w zapewnienia o natychmiastowym, długotrwałym efekcie.

• Szukaj suplementów standaryzowanych na konkretną zawartość witamin i minerałów.

• Czytaj skład i porównuj produkty.

• Bierz pod uwagę indywidualne potrzeby organizmu.

• Nie ufaj ślepo reklamom i opiniom innych.

• Nie wybieraj najtańszych preparatów.

Zobacz także: Wiosenna suplementacja – jak o siebie zadbać?

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top