ZdrowieSmog: czy witaminami można wyeliminować druzgocące skutki smogu?

Smog: czy witaminami można wyeliminować druzgocące skutki smogu?

Smog - jak się bronić przed jego skutkami

Ze wszystkich stron jesteśmy zalewani alarmami o krytycznie wysokim poziomie zanieczyszczeń. Na tle Europy to właśnie Polska wypada najgorzej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 to miasta polskie. Niestety na czas, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest na wysokim poziomie nie możemy po prostu zaszyć się w domu i przeczekać tego okresu. Smog: jak więc obronić się przed jego druzgocącymi skutkami?

 

smog

Smog: Witaminy z grupy B na pomoc

Ostatnie badania naukowe sugerują, że przyjmowanie witamin z grupy B może pomóc chronić DNA przed szkodliwym wpływem zanieczyszczenia powietrza i smogu. Badania prowadzone przez dr Jia Zhong z Mailman School of Public Health na Uniwersytecie Columbia w USA wykazały, że spożywanie mieszanki witaminy B6, B12 i kwasu foliowego może całkowicie przeciwdziałać skutkom bardzo drobnego pyłu zawieszonego w miejskim smogu i innych zanieczyszczeniach na wpływających na modyfikację DNA. Wśród najbardziej szkodliwych cząstek stałych znajdujących się w smogu jest PM2,5 złożony z gazów z oleju napędowego i innych gazów zanieczyszczających. Ślady PM2,5 w płucach mogą prowadzić do problemów z oddychaniem i problemów z sercem w okresach długotrwałego narażenia.

Naukowcy odkryli, że przyjmowanie kombinacji witamin z grupy B konsekwentnie przez okres czterech tygodni, spowodowało zmniejszenie, a w niektórych przypadkach odwrócenie szkód genetycznych spowodowanych ekspozycją na PM2,5 nawet o 76 procent. Dodatkowo organizmy badanych były silniejsze i lepiej radziły sobie z usuwaniem szkodliwych substancji z organizmu. Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 90% światowej populacji żyje w obszarze, w którym zanieczyszczenie powietrza przekracza normy bezpieczeństwa. Również według WHO, wartość poniżej 10 μg PM2,5 na metr sześcienny jest dopuszczalnym poziomem zanieczyszczenia dla przeciętnego człowieka. Jednak faktem jest, że jednego dnia w 2016 poziom w Pekinie przekroczył 647 mcg, co było rekordową wartością, ale powoli staje się codziennością.

Kwas foliowy i witaminę B6 możemy znaleźć w liściastych zielonych warzywach i fasoli, witaminę B6 w rybach, wątrobie wołowej i warzywach bogatych w skrobię, a witaminę B12 w rybach, mięsie, jajach i mleku. Jednak dr Zhong uważa, że ludzie są stale narażeni na wysokie poziomy PM2,5. Szczególnie ci mieszkający w silnie zanieczyszczonych miastach, powinni przyjmować suplementy. “Suplementacja witaminą B może być wprowadzona zgodnie z zaleceniami lekarza”, powiedział. “Jeśli się ich nie przedawkuje, witaminy z grupy B są zazwyczaj bezpieczne dla większości ludzi gdy są przyjmowane doustnie”.

 

smog

Witamina E zmniejsza narażenie na zanieczyszczenie pyłem

Kolejną witaminą, która może nam pomóc w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom zanieczyszczenia powietrza w naszych płucach jest witamina E. Tak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez przez King’s College London i University of Nottingham, które dostarczają dowodów zgodnych ze studium Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health z 2014 r., w którym stwierdzono, że witamina E w postaci koktajlu przygotowanego z kiełków brokułów może pomóc w zmniejszeniu długoterminowych skutków oddychania powietrzem złej jakości. Badanie wykazało związek pomiędzy ilością witaminy E w organizmie, narażeniem na zanieczyszczenie powietrza pyłem i zdrowiem płuc.

American Journal of Respiratory and Critical Care Medication opublikowało badanie z udziałem 5,5 tys. osób poddanych spirometrycznemu badaniu płuc. Test wykazał, ile powietrza można “wyrzucić” z płuc po głębokim oddechu. Autorzy badania twierdzą, że jest to pierwsze badanie wykazujące wyraźny związek między stężeniem witaminy E pogrubionym i narażeniem na drobny pył w ogólnej populacji. “Te odkrycia dostarczają dalszych dowodów potwierdzających teorię, że PM (pył) uszkadza płuca poprzez atak oksydacyjny, podczas gdy alfatokoferol (rodzaj witaminy E) działa, aby zminimalizować oksydacyjne uszkodzenie.” – stwierdzili.

Witaminę E znajdziemy w olejach roślinnych (np. sojowym, słonecznikowym, z orzechów), jajach, orzechach, kiełkach pszenicy i zielonolistnych warzywach (np. brukselce, kapuście).

Wdychanie smogu jest nieuniknione. Warto jednak uchronić się przed jego skutkami. Przyjmuj większe ilości witamin z grupy B i witaminy E w okresach, gdy zanieczyszczenie powietrza jest wysokie. Co więcej, przyjmuj je przed podróżą do miasta z poważnym zanieczyszczeniem powietrza. To może ochronić DNA przed szkodami powodowanymi przez wdychanie drobnych cząstek z unoszącego się wokół nas pyłu.

 

Zobacz także: Wiosenna supelementacja

Źródła:
http://www.myvitamins.com/articles/trends/b-vitamins-can-protect-dna-damage-caused-smog/
http://www.scmp.com/news/china/society/article/2077812/how-vitamins-can-protect-you-damaging-effects-air-pollution
http://beszamel.se.pl/porady/witamina-e-w-jakich-produktach-spozywczych-sie-znajduje,11464/
https://noizz.pl/zdrowie/antidotum-na-smog-wystarczy-spozywac-witaminy-z-gupy-b/yky3216
https://www.spidersweb.pl/2017/12/smog-polska-warszawa-krakow-slask.html

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top