WłosyIdealna szczotka do włosów, jak ją wybrać?

Idealna szczotka do włosów, jak ją wybrać?

idealna szczotka do włosów

Zdawać by się mogło, że wybór szczotki to temat banalny. Jednak jest to bardzo istotna kwestia. Zakup porządnej szczotki warto przemyśleć, aby nie tracić pieniędzy na pielęgnacyjny bubel oraz zadbać o dobrą kondycję włosów. Jak jest idealna szczotka do włosów?

Producenci prześcigają się w pomysłach i wypuszczają na rynek nowe modele. Sklepowe półki się od nich uginają. Wchodząc do sklepu, mamy tak duży wybór, że nie możemy się zdecydować. Finalnie kierujemy się ładnym opakowaniem i wyglądem produktu, a nie jego funkcjonalnością, a naszym celem powinna być idealna szczotka do włosów.

idealna szczotka do włosów

 

Fakty – co jest ważne!

 • Zła pielęgnacja niewłaściwym sprzętem może przyczynić się do niszczenia włosów. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż podczas czesania dochodzi do uszkodzeń mechanicznych łuski włosa. Jest ona zbudowana z keratynowych nachodzących na siebie dachówek, stanowiących barierę ochronną włosa. Zły sprzęt może powodować mikro zadrapania na cienkiej keratynowej strukturze, a to otwiera drogę do dalszego niszczenia się włosa. W konsekwencji taka zarysowana łuska nie będzie idealnie odbijała światła i włosy stracą na połysku.
 • Druga kwestia to – szarpanie podczas czesania – można wtedy urwać splątane końcówki oraz może prowadzić to do ułamywania się lub wyrywania osłabionych włosów.
 • Kolejna sprawa to technika, o której wiele osób w pośpiechu zapomina. Mianowicie, czesanie zaczynamy od końcówek, które są najbardziej problematyczne. Jeśli udało Ci się rozbić supełki, wtedy przechodzimy dalej w górę .

 

Idealna szczotka do włosów – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Do wyboru mamy szczotki z różnym włosiem:

 • Naturalne – najbardziej popularne są z włosiem dzika. Ich szczecina jest sztywna i wytrzymała, ale także delikatna i przyjazna dla włosów. Nie ma więc obawy, że szczotka uszkodzi ich strukturę. Zaletą podczas szczotkowania jest również możliwość masażu skóry głowy – keratynowe igiełki włosia pobudzają krążenie i dotleniają cebulki włosów. Poza tym, rozprowadzają nawilżające sebum po całej długości włosów, nadając blask oraz domykając łuski włosów. Takie szczotki nie elektryzują włosów, zmniejszają puszenie się i nie plączą kosmyków.
 • Naturalne wymieszane ze sztucznym – oprócz włosia posiadają szpilki zakończone kulką, które dodatkowo ułatwiają rozczesywanie włosów i zapewniają dokładniejszy masaż o zróżnicowanym stopniu nacisku na skórę głowy.
 • Sztuczne – z nylonu, plastiku, silikonu, winylu, metalowe (są najgorsze – rysują łuskę włosa). Dobrej jakości produkty nie odstają od naturalnych, ale i z czasem takie sztuczne igiełki mogą się wyginać, a kulki wykruszyć – wtedy taką szczotkę należy wymienić, ponieważ uszkodzone elementy będą niszczyć, rysować i wyrywać włosy. Dostępne są też szczotki z dodatkową, wzmocnioną powłoką – pokryte ceramiką, stopami minerałów np. turmalin i innymi związkami np. jony srebra. Zapewniają perfekcyjną kondycję włosów oraz działają antystatycznie oraz antybakteryjnie – nie przyciągają brudu do powierzchni.
 • Drewniane, bambusowe – wykorzystywane głównie do stymulującego masażu.

 

Idealna szczotka do włosów – główne zadania:

 • Oczyszczenie – usuwa brud, zrogowaciały naskórek, martwe włosy, pozostałości kosmetyków.
 • Pobudzenie – masuje skórę głowy, a w efekcie dotlenia cebulki – co przyspiesza wzrost włosów.
 • Rozczesywanie – rozplątanie i wygładzenie oraz domknięcie łuski włosów.
 • Modelowanie – pomaga przy stylizacji.

 

Typy szczotek, które mamy do wyboru:

idealna szczotka do włosów

Szczotki do rozczesywania

 Na sklepowych półkach znajdziemy klasyczne szerokie, prostokątne, owalne, a nawet trójkątne szczotki. Ich włosie lub szpikulce są umieszczone zazwyczaj na poduszce, która zapewnia wygodę użytkowania oraz dopasowanie do kształtu głowy. Dostępne są również nowoczesne szczotki – z otwartą konstrukcją, czyli z takimi otworami, które ułatwiają przepływ powietrza i schnięcie włosów przy ich jednoczesnym rozczesywaniu. Szczotki powietrzne są dodatkowo wyprofilowane tak, aby unieść większe partie włosów. Nadają się również do układania fryzur.

 

Szczotki do modelowania włosów podczas suszenia

Przeważnie są to okrągłe szczotki, które są wykorzystywane przy stylizacji fryzur. Dodają objętości i nadają pożądany kształt, np. fale lub efekt gładkiej tafli. Są dostępne o różnej średnicy – większa grubość odpowiednia jest dla długich włosów, mniejsza średnica
z kolei polecana jest dla włosów krótkich lub grzywek. Co więcej – należy wybrać taką, z odpowiednią powłoką np. ceramiczną. Taka szczotka powinna zapewnić termoochronę, aby pod wpływem ciepła z suszarki za bardzo ich nie nagrzała i nie uszkodziła włosów.

 

Szczotki do masażu skóry głowy

Są wyposażone np. w drewniane kolce z okrągłymi główkami. Zaletą takich szczotek jest brak efektu naelektryzowanych włosów, który jest zapewniony dzięki antystatycznej poduszce.

 

Rodzaj włosów, a szczotka

idealna szczotka do włosów

 W przypadku włosów gęstych, długich lub prostych dobra będzie szczotka owalna lub prostokątna o dużej powierzchni. Dla włosów szybko przetłuszczających się, cienkich lub matowych polecane są szczotki z naturalnym włosiem lub mieszane z dodatkowymi nylonowymi igiełkami zakończonymi kulkami. Z kolei loki czeszemy szczotką z szeroko rozstawionymi szpikulcami. Okrągłe szczotki o małej średnicy nadają się do krótkich fryzur, natomiast te o grubej średnicy dedykowane są dłuższym włosom.

 

Podsumowując – wybór szczotki jest bardzo istotny, jeśli chcesz zapewnić włosom odpowiednią pielęgnację. Najtańsze szczotki dostępne w drogerii mogą być wykonane z materiałów złej jakości, które szybko się zużywają i w rezultacie uszkadzają strukturę włosów. Kluczową sprawą dla dobrej kondycji włosów jest tworzywo z którego wykonane jest włosie lub szpilki. Trzonek szczotki i jego kształt to sprawa drugorzędna, wynikająca z Twoich upodobań i z komfortu czesania. Wybór modelu w dużej mierze zależy od rodzaju włosów, preferencji i efektu, jaki chcemy uzyskać. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi i idealnego, uniwersalnego typu szczotek dobrego dla wszystkich. W każdym razie mogłoby się wydawać, że idealna szczotka będzie łączyła tradycję z nowoczesnością.

Zobacz także: Włosy – wszystko, co musisz wiedzieć

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top