WłosyBalans w pielęgnacji włosów: Proteiny, Emolienty i Humektanty

Balans w pielęgnacji włosów: Proteiny, Emolienty i Humektanty

Proteiny, Emolienty i Humektanty

Wiele z nas nie do końca rozumie skomplikowane i chemiczne składy wypisane na opakowaniach produktów. Przy wyborze kierujemy się reklamą producenta i rekomendacją znajomego lub opinią w sieci. Jednak może okazać się, że to co jest zbawienne dla Twojej koleżanki, może wywołać odwrotny efekt u Ciebie i sprawić, że włosy będą wyglądały fatalnie. Dzieje się tak, ponieważ substancje zawarte w kosmetykach mają odmienne działanie w zależności od typu włosów i ich indywidualnych potrzeb. Dlatego warto poznać, jaką pełnią rolę, aby zakupić produkt, który będzie idealnie dopasowany do Twojego typu włosów. Czym są Proteiny, Emolienty i Humektanty?

Proteiny, Emolienty i Humektanty

 

Co kryje się pod pojęciem Proteiny, Emolienty i Humektanty?

Proteiny, Emolienty i Humektanty to kluczowe składniki, które tworzą produkty kosmetyczne do włosów. Znajdują się głównie w odżywkach, maskach, mgiełkach, eliksirach, olejkach i szamponach. To od nich zależy, jaką funkcję będzie spełniał preparat, czy będzie przeznaczony do włosów łamliwych, farbowanych, matowych, cienkich, kręconych, czy prostych.

 

Proteiny w kosmetykach do pielęgnacji włosów – to odbudowa i wzmocnienie

Proteiny stanowią podstawowy budulec włosów. Wyróżnić możemy keratynę, która tworzy aż 90% struktury włosów. Ponadto odpowiedzialna jest za ich elastyczność i kształt fryzury. Resztę stanowi woda – utrzymująca wilgoć oraz minerały i pierwiastki śladowe.

Kosmetyki proteinowe działają jak tzw. leczniczy cement, który wnika w ubytki powstałe w strukturze włosów, przyczyniając się do widocznej poprawy ich kondycji. Proteiny przywracają naturalny blask i wzmacniają włókna włosów, dodając im energii.

Kiedy sięgnąć po proteiny? Najczęściej w wyniku stylizacji na gorąco lub koloryzacji dochodzi do uszkodzeń łodygi włosa, ale są to również mikro zadrapania powstające podczas czesania. W konsekwencji tego włosy stają się suche, łamliwe, podatne na rozdwajanie się końcówek, matowe oraz tracą swoją naturalną sprężystość.

Uwaga! Stosowane w nadmiernych ilościach i zbyt często mogą przynieść odwrotny efekt – spuszyć lub zbytnio obciążyć włosy. Włosy wysokoporowate – czyli o naturalnej kręconej strukturze lub osłabione farbowaniem – nie lubią dużej ilości protein. W wyniku ich nadwyżki staną się spuszone, sztywne, matowe i będą bardzo trudne w ułożeniu.

Kosmetyki proteinowe zawierają:

  • keratynę,
  • jedwab,
  • kolagen,
  • elastynę,
  • proteiny mleka,
  • proteiny pszenicy, ryżu, soi lub owsa,
  • jajka,
  • proteiny hydrolizowane.

 

Emolienty w kosmetykach do pielęgnacji włosów – to ochrona

Proteiny, Emolienty i Humektanty

Emolienty – ich zadaniem jest zabezpieczenie zewnętrznej warstwy włosów – czyli ich łusek. Po wcześniejszym wzmocnieniu i nawilżeniu struktury włosów, emolient zadba o finalny efekt. Otaczając zewnętrzną powłokę ochronnym filmem, który zabezpieczy i domknie otwarte łuki włosów. Takie działanie pomoże zatrzymać cenne składniki odżywcze i wilgoć wewnątrz włosa, dając efekt miękkich, sprężystych i lśniących loków.

Każdy rodzaj włosa potrzebuje odrobiny emolientów – ponieważ wynika to z ich struktury, nachodzących na siebie łusek włosów, które pod wpływem ciepła naturalnie się otwierają. Podczas mycia włosy pochłaniają wodę oraz aktywne składniki odżywcze, dlatego preparaty kosmetyczne powinny mieć je w składzie. Możesz też sama rozprowadzić kroplę olejku na osuszonych włosach. Pamiętaj jednak, że zdrowe włosy nie potrzebują aż tylu emolientów co zniszczone wysokoporowate kosmyki. Natomiast, jeśli twoim problemem są lekkie elektryzujące się włosy, użycie emolientu pomoże Ci je ujarzmić, dociążając i wygładzając ich powierzchnie.

Przez nadmiar emolientów włosy będą tłuste, nieestetyczne i obciążone – dlatego stosuj je rozważnie.

Kosmetyki wzbogacone o emolienty powinny zawierać np.:

  • olej: arganowy, makadamia, z pestek śliwki, z nasion żurawiny, z nasion czarnuszki oraz wiele innych naturalnych roślinnych olei,
  • oliwę z oliwek,
  • naturalne masła np.: shea lub jojoba,
  • silikony,
  • woski – wosk pszczeli, lanolina,
  • alkohole tłuszczowe,
  • oleje mineralne – parafina.

 

Humektanty w kosmetykach do pielęgnacji włosów – to nawilżenie

Humektanty w preparatach pielęgnacyjnych mają za zadanie nawilżyć, ożywić i dodać energii włosom. Dedykowane są dla osób ze zniszczonymi, przesuszonymi włosami podatnymi na zniszczenia, łamliwość, rozdwajanie się końcówek. Działanie humektantów polega na absorbcji wody, dzięki nim włosy zatrzymują niezbędną wilgoć na dłużej. Humektanty nadają gładkość fryzurze oraz odpowiadają za jej zdrowy wygląd.

Nadmiar humektantów w połączeniu z wilgotną pogodą na zewnątrz może dać efekt spuszonych i splątanych włosów – więc trzeba na to uważać.

Kosmetyki z humektantami zawierają m.in.:

  • aloes,
  • panthenol,
  • glicerynę,
  • miód,
  • mocznik,
  • niacynamide,
  • alantoinę,
  • fruktozę.

 

Równowaga pomiędzy Proteinami, Emolientami, a Humektantami to inaczej równowaga PEH

Jak w różnych aspektach życia, tak i w pielęgnacji włosów trzeba znaleźć właściwy balans. Wybór produktów z idealnie zachowaną równowagą PEH (czyli produktów, które zawierają Proteiny, Emolienty i Humektanty), odpowiednią dla Ciebie, to nie lada wyzwanie. Dlatego znajomość potrzeb Twoich włosów oraz wybór pasujących do nich składników to klucz do świadomej pielęgnacji włosów.

 

Jak uzyskać równowagę PEH w pielęgnacji włosów?

Proteiny, Emolienty i Humektanty

Najlepsza rada to – posiadanie w łazience kilku produktów kosmetycznych i używanie ich naprzemiennie oraz obserwacja, jak reagują na nie Twoje włosy. Ponieważ stosowanie tylko jednej odżywki np. proteinowej może na początku dać rewelacyjne efekty. Natomiast po kilku tygodniach ciągłego stosowania równowaga zostanie zachwiana i włosy odmówią posłuszeństwa. Jest tak z uwagi na fakt, że włosy oprócz wzmocnienia potrzebują też ciągłego nawilżenia, odżywienia oraz wspierania ich bariery ochronnej przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego włączenie kilku drogocennych składników, ze wspomnianych 3 grup, do rutyny pielęgnacyjnej jest bardzo ważne. Inną metodą jest wzbogacenie ulubionej odżywki kilkoma kroplami skoncentrowanego eliksiru z naturalnego olejku. Nie zważaj więc na nachalną reklamę producentów kosmetycznych i pomyśl o wymaganiach swoich włosów, a będzie to początek Twojej świadomej pielęgnacji.

Zobacz także: Jak wzmocnić włosy?

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top