DietyCzerwone papryczki chilli (kapsaicyna) – właściwości i prozdrowotne działanie

Czerwone papryczki chilli (kapsaicyna) – właściwości i prozdrowotne działanie

Czerwone papryczki chilli

Kapsaicyna

Z czego słyną czerwone papryczki chilli?

Ostre, wyraźne w smaku, a także niezwykle wartościowe. Właśnie tak w jednym zdaniu można scharakteryzować czerwone papryczki chilii. Należą one do roślin z rodzaju Capsicium i są jedną z najpopularniejszych przypraw na świecie. W środku papryczki, wokół nasion znajduje się ich najcenniejszy składnik – kapsaicyna. Posiada ona właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego często stanowi składnik leków i kremów stosowanych w walce z bólami nerwowymi. Kapsaicynę wykorzystuje się także przy leczeniu półpaśca, klasterowych bólów głowy, zapalenia błon śluzowych oraz reumatoidalnego zapalenia stawów.

 

Papryczki chilli na raka?

Badania wykazały, że kapsaicyna jest niezwykle pomocna w leczeniu nowotworów – hamuje wzrost komórek rakowych zarówno u ludzi jak i zwierząt. Zapobiega także podziałowi komórek nowotworowych, dzięki właściwościom antyproliferacyjnym. Kapsaicyna jest odpowiedzialna za wywoływanie apoptozy, czyli programowej śmierci komórki. Apoptoza jest kluczowym procesem organizmu w walce z rakiem, pozwalającym na usunięcie wadliwych komórek. Ponadto, jak wykazały badania przeprowadzone w Teksasie, kapsaicyna wpływa na zahamowanie oddychania mitochondrialnego, a to właśnie ten proces dostarcza komórkom rakowym energii niezbędnej do funkcjonowania. Z kolei Uniwersytet Kalifornijski przeprowadził badania, które wykazały podobne działanie kapsaicyny na komórki raka prostaty. Liczne materiały naukowe, zgromadzone na całym świecie, wyraźnie pokazują, że zawarta w czerwonych papryczkach chilli kapsaicyna to bardzo wartościowy składnik w walce z nowotworami.

 

Kapsaicyna na odchudzanie

Kapsaicyna a odchudzanie

Moc działania kapsaicyny docenią także sportowcy oraz osoby stosujące zdrową i zbilansowaną dietę, którym zależy na przyśpieszeniu przemiany materii. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Korei Południowej kapsaicyna spożyta godzinę przed wysiłkiem może znacząco wesprzeć proces spalania tkanki tłuszczowej. Dlatego właśnie czerwone papryczki chili są składową dobrych spalaczy tłuszczu.

Pozostałe właściwości czerwonych papryczek chili:

  • Zawierają bardzo dużą dawkę witaminy C, witaminę B6, witaminę A, potas, mangan, magnez, żelazo,
  • Mają działanie antybakteryjne, oczyszczają drogi oddechowe w przeziębieniach,
  • Zapobiegają powstawaniu zakrzepów krwi,
  • Obniżają poziom cholesterolu we krwi,
  • Działają bakteriobójczo i łagodząco dla przewodu pokarmowego.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top