WłosyJak wzmocnić włosy?

Jak wzmocnić włosy?

Każdy z nas z zazdrością spogląda na mocne połyskujące włosy, skrycie o takich marząc. Biegniemy do drogerii po reklamowany kosmetyk, ale niestety okazuje się, że efekty nie są widoczne od razu tak jak u modelki z billboardu. Zastanawiamy się, gdzie popełniliśmy błąd i jak wzmocnić włosy. Żeby zrealizować cel i wzmocnić włosy potrzebne jest kompleksowe działanie.

Kosmetyki, zabiegi, suplementy to nie wszystko. W poszukiwaniu sposób, jak wzmocnić włosy, liczy się też zdrowy tryb życia: sen, aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, ale też rezygnacja z używek. Wspomnieć należy też o ochronie przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak np. słońce, wiatr, zimno. Efekty nie będą natychmiast widoczne, ale dobra pielęgnacja potrafi stworzyć złudzenie optyczne. Odżywiona i zamknięta łuska włosa będzie lepiej odbijać światło, da to wrażenie lśniących, zdrowych włosów.

Jak wzmocnić włosy? Jakie kroki podjąć?

Jak wzmocnić włosy?

 

Po pierwsze dieta wzmacniająca włosy

Dieta wzmacniająca włosy powinna zawierać składniki odżywcze niezbędne do wzrostu włosa. Należy zwrócić uwagę na fakt, że nasz organizm nie odkłada witamin na zapas. Dlatego też ważne jest, by odżywiać się zdrowo codziennie. Produkty spożywcze bogate w drogocenne minerały i witaminy, które pomogą w odpowiedzi na pytanie jak wzmocnić włosy to?

 

Co jeść, aby mieć zdrowe włosy?

  • Ryby – stanowią doskonałe źródło białka, są bogate w kwasy omega-3, żelazo, witaminę B12. Trafnym wyborem będzie świeży łosoś.
  • Zielone warzywa – dostarczają witaminy A i C, które są istotne przy produkcji sebum oraz wapń i żelazo. Najlepsze będą szpinak i brokuły.
  • Rośliny strączkowe – są obfite w białko, biotynę, żelazo, cynk, wapń, fosfor, magnez i potas. Przykładowo są to: groch, ciecierzyca, fasola i soja.
  • Oleje spożywcze – do nich należą olej lniany, rydzowy (z lnianki), konopny, z nasion chia i wiele innych. Zawierają one skoncentrowaną dawkę kwasów omega-3. Najlepsze będą tłoczone na zimno, dostępne w sklepach z żywnością ekologiczną. Natomiast najprostszym sposobem jest dodanie łyżki oleju do sałatki.
  • Wątróbka – jest ona mało popularna, ale bardzo bogata w witaminy B2, B9 (kwas foliowy), B12, A, D oraz żelazo.
  • Orzechy – posiadają w składzie kwasy tłuszczowe oraz cynk. Orzechy to idealna przekąska albo dodatek do kanapki (na przykład – masło orzechowe).
  • Nasiona – zasobne w białko i wielonasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Można je łatwo dołączyć do diety, stosując jako dodatek do sałatek lub koktajli. Zaliczamy do nich: nasiona lnu, słonecznika, dyni oraz chia.
  • Nabiał – to powszechnie znane źródło wapnia.
  • Jajka – zawierają witaminę B12 i biotynę.
  • Drób – to prosty sposób na dostarczenie białka, żelaza oraz cynku.
  • Marchew – to źródło witaminy A.
  • Pieczywo pełnoziarniste – dostarcza witaminy z grupy B.

Ważne! Żelazo zawarte w mięsie i warzywach jest słabo przyswajalne, aby zwiększyć jego wchłanianie należy dodać do posiłku produkt zawierający witaminę C np. paprykę, natkę pietruszki, dżem z dzikiej róży albo popić sokiem z czarnej porzeczki. Przyswajalność żelaza w połączeniu z witaminą C wzrośnie 2-4 razy. Trzeba tu zaznaczyć, że kawa i herbata działają w odwrotną stronę i zmniejszają biodostępność żelaza.

Naturalną sprawą jest też to, że nie zawsze mamy czas na przygotowanie pełnowartościowego posiłku w domu. Dlatego też, zastanawiając się jak wzmocnić włosy, warto sięgnąć po suplementy, które mają w składzie kluczowe składniki i witaminy potrzebne do wzrostu włosów.

 

Jak wzmocnić włosy? Po drugie pielęgnacja 

Jak wzmocnić włosy?

Zdawać by się mogło, że każdy z nas wie, jak wzmocnić włosy i o nie dbać. Jednak w codziennym pośpiechu zapominamy o drobnych czynnościach, które wpływają na uszkodzenie struktury włosa. W dążeniu do mocnych włosów pomogą Ci te pielęgnacyjne rady.

  1. Właściwe mycie włosów

Postaraj się dobrać szampon odpowiedni dla Twojej skóry głowy oraz odpowiedni pod względem typu włosów np. do farbowanych, kręconych czy zniszczonych. Sprawdzaj skład na opakowaniu, unikaj silikonów, które mogą zatkać pory na głowie, natomiast SLS (Sodium Lauryl Sulfate) doprowadza do wysuszenia. Optymalnie jest myć włosy 2-3 razy w tygodniu. Jeśli chodzi o sam zabieg oczyszczenia, wystarczy odrobina szamponu na skórę głowy, ponieważ sam spłynie na dolne partie włosów. Delikatnie masujemy i rozprowadzamy kosmetyk, pamiętajmy, żeby nie trzeć włosów, ponieważ to uszkadza ich strukturę. Ostatnie płukanie wykonaj zimną wodą, która domknie łuskę włosa.

  1. Rozczesywanie włosów

Do rozczesywania włosów po umyciu wybierz grzebień o szerokim rozstawie ząbków. Zaczynamy od końcówek, bo tu jest najwięcej supełków i przesuwamy się ku górze. Jeśli nadal masz w domu drapiącą, metalową szczotkę, wyrzuć ją do kosza, ponieważ uszkadza strukturę włosa – najlepsze są te z naturalnego włosia.

  1. Nie przesadzaj z kosmetykami

Odżywki i maski nakładaj od połowy głowy lub na same końcówki. Zbyt duża ilość produktu może sprawić, że włosy będą obciążone i tłuste. Co więcej, trzeba uważać, żeby kosmetyki nie spłynęły na skórę głowy, ponieważ w ten sposób możemy się nabawić alergii lub doprowadzić do szybszego przetłuszczania się lub powstawania łupieżu.

  1. Masaż skóry głowy

Skórę głowy masujemy samymi opuszkami, dociskając palce do skóry, wykonując koliste ruchy. Ważne jest, aby nie drapać skóry paznokciami. Do zabiegu można użyć olejku kokosowego – wystarczy 5 minut, następnie należy umyć włosy. Wygodniej będzie, jeśli taki masaż wykonamy już pod prysznicem z użyciem szamponu, ponieważ mokre włosy nie będą się tak plątać. Żeby zauważyć efekty należy wykonywać ten zabieg systematycznie. Oprócz pobudzenia krążenia, które przyśpiesza wzrost włosów, masując, złuszczamy zrogowaciały naskórek i zebrane na skórze głowy zanieczyszczenia.

  1. Suszenie włosów

Nie można zignorować wpływu gorącego powietrza na łuskę włosa. Ma ona strukturę nachodzących na siebie dachówek, które pod wpływem ciepła otwierają się. Jeśli jest taka opcja, odsączamy włosy ręcznikiem i czekamy aż wyschną same. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że wilgotne włosy mogą wchłonąć zanieczyszczenia i zapachy z otocznia, np. z dym papierosa. Natomiast jeśli sięgamy po suszarkę – suszymy je w kierunku, w jakim rosną włosy, czyli z góry na dół – aby zamknąć łuskę włosa. Natomiast dyfuzor prowadzimy w odległości 20 cm.

  1. Ochrona

Latem stosujmy kosmetyki ochronne UV, za to zimą wychodząc na zewnątrz, trzeba pamiętać o czapce lub szalu, mroźne powietrze i wiatr też szkodzą włosom. Na noc warto związać włosy w luźny warkocz, ponieważ rozpuszczone mogą się plątać i wyrywać.

  1. Olejowanie włosów

Olejowanie włosów to bardzo dobry zabieg odżywczy wzmacniający włosy i skórę głowy. Do olejowania włosów nadaje się praktycznie każdy olej: kokosowy, migdałowy, argonowy, oliwa z oliwek, lniany, a nawet rzepakowy, choć nie pachnie tak zachęcająco jak kokosowy. Sposób nakładania jest prosty – wcześniej rozpuszczony (w przypadku oleju kokosowego) lub ten już płynny rozgrzewamy na dłoniach i wmasowujemy opuszkami palców w skórę głowy, delikatnie masując oraz rozprowadzamy na włosach. Pozostawiamy olej na skórze głowy. Według indywidualnych potrzeb może być to 30 minut, 2 godziny albo nawet na całą noc. Ostatecznie myjemy włosy szamponem i dokładnie płuczemy. Uwaga: zabieg olejowanie wykonujemy raz na tydzień, ponieważ zbyt częste stosowanie tej metody może obciążyć włosy.

 

Po trzecie dobre nawyki

Jak wzmocnić włosy?

Na stan naszych włosów wpływ mają nasze codzienne nawyki. Jeśli organizm jest osłabiony, odbicie tego stanu będzie też widoczne na włosach. Co robić, aby je wzmocnić?

  • Wysypiaj się! Organizm dorosłego człowieka potrzebuje minimum 7 godzin snu. W czasie spoczynku ciało się regeneruje i gromadzi energię potrzebną do pracy na nowy dzień. Ważne jest to z uwagi na procesy zachodzące w naszym ciele, ponieważ to tu zaczyna się mechanizm produkcji nowych włosów. Jeśli nasz organizm będzie silny, włosy jako produkty naskórka też będą rosły mocne.
  • Ogranicz używki, alkohol i papierosy.
  • Zrezygnuj z jedzenia słodyczy, chipsów, tłustego jedzenia i fast-foodów.
  • Prowadź aktywny tryb życia – sport może nie jest dla każdego, ale przynajmniej spacer w ciągu dnia poprawi krążenie i dotleni komórki.
  • Przeznacz czas na relaks – to też jest bardzo ważne.
Zobacz także: Włosy – wszystko, co musisz wiedzieć

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top