ZdrowieNiedobór witaminy C – plan naprawczy

Niedobór witaminy C – plan naprawczy

Plan przywrócenia odpowiedniego poziomu witaminy C

Kwas askorbinowy to jedna z ważniejszych witamin, która niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej niedobór w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Jak objawia się niedobór witaminy C? Co zrobić, aby nie dopuścić do braków kwasu askorbinowego? Jakie produkty są najlepszym źródłem witaminy C? Sprawdźmy!

 

produkty bogate w witaminę C

Jakie jest zapotrzebowanie organizmu na witaminę C?

Według zaleceń specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia dobowe spożycie witaminy C powinno wynosić: 75 mg dla kobiet, 90 mg dla mężczyzn, 45-50 mg dla dzieci. Wielu naukowców twierdzi, że te wartości są zdecydowanie zbyt niskie i sugeruje dawkowanie nawet w granicach 200 mg i więcej.

Faktem jest natomiast, że ludzie są jednymi z nielicznych ssaków, które nie potrafią wytwarzać witaminy C (inne to np. świnki morskie, niektóre gatunki małp). Wszelkie dawki witaminy C muszą być dostarczane z pożywienia. Dodatkowo organizm ludzki nie potrafi magazynować kwasu askorbinowego – jest wydalany wraz z moczem w ciągu kilku godzin. Dlatego tak istotne jest regularne dostarczanie do organizmu tej witaminy. Na nic zdadzą się uderzeniowe dawki spożywane od czasu do czasu. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ważna jest SYSTEMATYCZNOŚĆ w dostarczaniu witaminy C i dbanie, aby nie wystąpił niedobór witaminy C.

 

Czym objawia się niedobór witaminy C?

Witamina C jest składnikiem niezbędnym w produkcji kolagenu, budującego tkankę łączną. A zatem jej obecność w organizmie jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania stawów, chrząstek dziąseł. Niedobór witaminy C często przejawiają się w dolegliwościach jamy ustnej – pod językiem tworzą się czerwone linie, przypominające nieco żylaki. Do tego dochodzi krwawienie z dziąseł, bolące i ruszające się zęby, które nawet mogą w skrajnych przypadkach wypadać.

Brak witaminy C wiążę się także z trudnością w gojeniu się ran oraz bólem stawów.

Co ciekawe brak witaminy C w organizmie często objawia się złą kondycją psychiczną – zmęczeniem, rozdrażnieniem, bólami głowy, apatią. Szczególnie potrzeba suplementacji kwasem askorbinowym, gdy przebywamy w długotrwałym stresie i zmęczeniu.

 

niedobór witaminy C

 

Czy witaminę C można przedawkować?

Tak i nie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż wszystko zależy od sposobu, w jaki dostarczamy witaminę C do organizmu. Suplementowanie syntetyczną witaminą C może wiązać się z przedawkowaniem. Tak jak w przypadku każdej innej substancji powstałej w sposób sztuczny w laboratorium. Przedawkowanie syntetycznej witaminy C objawia się przede wszystkim biegunką, nudnościami, wymiotami, bólami żołądka.

Niemożliwe jest natomiast przedawkowanie witaminy C dostarczanej ze źródeł naturalnych, czyli w owocach i warzywach. Dodatkową korzyścią jest fakt, że witamina C w produktach spożywczych pojawia się w towarzystwie dodatkowych substancji, które wspierają wchłanianie kwasu askorbinowego do organizmu. Syntetyczna witamina C nie ma takich „pomocników”, stąd jej wchłanialność jest dużo gorsza.

 

Najlepsze źródła witaminy C

Na wstępie obalamy mity – to nie cytrusy są najlepszym źródłem witaminy C. Pomarańcze i cytryny zawierają ok. 50 mg kwasu askorbinowego w 100 g owocu. To niewiele w porównaniu z dzika różą, która ma aż 2500-3500 mg w 100 g. Pozostałe produkty bogate w witaminę C to:

  • Acerola – 1400-2500 mg/100g,
  • Czerwona papryka – 144 mg/100 g,
  • Czarne porzeczki – 180-400 mg/100g,
  • Brukselki – 94mg/100g,
  • Truskawki – 68 mg/100g,
  • Kiwi – 59 mg/100g,
  • Cytryna – 50 mg/100g,
  • Pomarańcza – 50mg/100g,
  • Biała kapusta – 45 mg/100g.

 

niedobór witaminy C

Jak uzupełnić braki witaminy C?

Większość osób prowadzących w miarę zdrowy tryb życia dostarcza do swojego organizmu wystarczające ilości witaminy C. Wystarczy systematycznie spożywać owoce i warzywa bogate w kwas askorbinowy. Jednak bywają i tacy, którzy w okresie zimowym niemalże nie spożywają warzyw i owoców. Okres zimowy jest trudniejszym czasem, wymagającym nieco kreatywności w skomponowaniu wartościowej diety, ale absolutnie nie jest to niemożliwe.

Najlepszym, najzdrowszym i najszybszym sposobem na uzupełnienie braków witaminy C jest dostarczanie jej z pożywieniem – czyli z owocami i warzywami! W okresie zimowym też jest to możliwe. Może nie ma świeżych truskawek czy czarnej porzeczki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. przygotować truskawkowy koktajl, korzystając z zamrożonych owoców. Aby suplementacja witaminą C za pośrednictwem owoców i warzyw była możliwa przez cały rok, warto jest zastosować kilka pomocnych trików:

 

  • Mrożenie zapasów

W sezonie, gdy świeże truskawki, czarne porzeczki, maliny i owoce róży, są dostępne, róbmy duże zapasy. Proces mrożenia jest jednym z najlepszych sposobów na długotrwałe przechowywanie żywności bez szkody dla jej wartości. Mrozić można niemal wszystko, w tym także bardzo wiele gotowych potraw.

Z zamrożonych wcześniej owoców zimą możemy przygotować kompoty, ciasta, koktajle, a nawet najprościej jeść je w towarzystwie jogurtu naturalnego. Będzie zdrowo i pysznie.

 

  • Szukanie alternatywnych form

Oczywiście najlepiej jest spożywać owoce i warzywa w formie naturalnej, jednak z powodzeniem możemy przetwarzać je w innych formach. Bogatym źródłem witaminy C jest np. acerola. Warto więc w okresie zimowym pić naturalny sok z aceroli.

 

  • Edukacja 

W przypadku własnego zdrowia nie warto iść na łatwiznę. Reklamy kuszą różnorodnymi suplementami kwasu askorbinowego. Wystarczy za nieduże pieniądze kupić tabletki, łyknąć i po problemie – witamina C dostarczona szybko, tani i łatwo. Niekoniecznie tak jest, a dowiemy się tego tylko wtedy, gdy zaczniemy interesować się naszym zdrowiem i tym, co spożywamy. Czytajmy na temat zdrowego odżywiania, konsultujmy wątpliwości z lekarzami, dietetykami i osobami specjalizującymi się tematem. Czasami niepotrzebne są dużo większe środki, a jedynie świadomość tego, co jest nam potrzebne, aby utrzymać zdrowie i dobrą kondycje organizmu.

 

Szukajmy jak najlepszych źródeł witaminy C – naturalnych lub najbliższych naturalnym. Dbajmy o swoje zdrowie i swoje ciało, bo mamy tylko jedno jedyne na całe życie. Odpowiednio traktowane odwdzięczy nam się dobrą kondycja przez długie lata.

 

Zobacz także: Wyższość naturalnej witaminy C nad syntetyczną

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top