ZdrowieJak dawkować witaminę C?

Jak dawkować witaminę C?

jak dawkować witaminę C

Dawkowanie witaminy C wcale nie jest tak jednoznaczne jak by się mogło wydawać. Wynika to ze zmieniających się tendencji, stanu zdrowia i sposobu, w jaki dostarcza się witaminę C do organizmu. Jak dawkować witaminę C? Przyjrzyjmy się bliżej tej sprawie.

 

produkty bogate w witaminę C

Jak dawkować witaminę C – powszechnie przyjęte dawkowanie

Jak dawkować witaminę C? Aktualne wskazania naukowców oraz specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia dotyczące dziennego spożywania witaminy C to 75 mg dla kobiet, 90 mg dla mężczyzn oraz 40-50 mg dla dzieci. Część ekspertów wskazuje te wartości jako zbyt niskie, aby mogły korzystnie oddziaływać na organizm i sugerują dzienne spożycie na granicy 200 mg.

Dawkowanie witaminy C jest w dużej mierze uzależnione od stanu zdrowia i trybu życia danej osoby. Palacze, osoby nadużywające alkoholu czy rekonwalescenci potrzebują znacznie większych dawek witaminy C, nawet o 40%.

 

A co na to inni?

Linus Pauling, podwójny noblista, znany był z kontrowersyjnych poglądów na witaminę C. Według niego zażywanie witaminy C powinno być obligatoryjne dla każdego bez względu na stan zdrowia. Zalecał przyjmowanie 1000 mg witaminy C w stanach przeziębieniowych, co znacznie przekracza sugerowane przez pozostałych naukowców dawki. Był zdania, że witamina C potrafi nawet pokonać raka.

Inny naukowiec, doktor R. Cathcarta, był zdania, że zdrowy człowiek powinien spożywać aż 4-10 g witaminy C na dobę, a dawka uderzeniowa w stanach chorobowych to nawet kilkadziesiąt razy więcej. Cathcart całe życie badał witaminę C i z entuzjazmem używał jej w leczeniu swoich pacjentów.

Wielu uczonych uważa, że oficjalnie zalecana dawka jest za niska a 60 mg pozwala, co najwyżej, uchronić przed szkorbutem, ale nie będzie miała większych właściwości leczniczych.

 

witamina C

Formy witaminy C

Witaminę C można dostać w kilku formach:

  • Tabletki, kapsułki
  • Krystaliczny proszek
  • Naturalna forma, czyli warzywa i owoce

Witamina C zdecydowanie najlepiej wchłania się z formy naturalnej – pozyskiwana z owoców i warzyw. Większość z nich powinniśmy spożywać w formie surowej, co pozwoli zachować duże jej ilości w produkcie (wyjątek stanowi papryka). Zawsze warto szukać rozwiązań jak najbliższych naturze – witamina C znajdująca się naturalnie w pożywieniu jest dużo łatwiej i szybciej wchłaniana przez organizm.

 

Zobacz także: Niedobór witaminy C

 

Czy witaminę C można przedawkować?

Ludzie – jako jedni z nielicznych ssaków – nie wytwarzają witaminy C samodzielnie, tylko muszą ją pozyskiwać z pożywienia. Organizm ludzki nie magazynuje witaminy C, jest wydalana w ciągu kilku godzin z moczem. Niezwykle trudno byłoby więc ją przedawkować. A zupełnie niemożliwym jest przedawkowanie jej w postaci naturalnej, z owoców i warzyw. W przypadku preparatów syntetycznych – jak każdych innych tworzonych w sztucznych warunkach – możliwe jest natomiast przedawkowanie. Najczęstszymi objawami jest biegunka, nudności i bóle żołądka.

Dawkowanie witaminy C jest sprawą niezmiernie indywidualną, uzależnioną od trybu życia, płci, wieku, stanu zdrowia. Dlatego warto wciąż pod uwagę te czynniki przy ustaleniu dziennej dawki witaminy C.

 

witamina C

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top