ZdrowieKorzyści zdrowotne płynące ze spożywania cynku – część 1

Korzyści zdrowotne płynące ze spożywania cynku – część 1

prostata
  1. Cynk a ochrona skóry

    Badania wykazały, że cynk jest skutecznym środkiem w domowym leczeniu pryszczy i trądziku. Reguluje i kontroluje ilość testosteronu w organizmie, który odgrywa dominującą rolę w wywoływaniu trądziku. Oprócz tego cynk uczestniczy również w syntezie kolagenu. To dodatkowo pomaga w normalizowaniu obecności oleju pod skórą i poprawia utrzymanie zdrowej skóry. Otwarte rany z trądzikiem są praktycznie magnesami do infekcji bakteryjnych i wirusowych, a ten minerał może stymulować liczbę białych krwinek i zmniejszać ryzyko jakiegokolwiek rodzaju infekcji.
    Białe krwinki są integralną częścią procesu gojenia i mogą bronić organizm przed wieloma infekcjami, które powszechnie atakują zmiany rakowe, owrzodzenia, oparzenia, nacięcia chirurgiczne i inne rany. Cynk jest również niezbędny do produkcji kolagenu, substancji niezbędnej do naprawy i odrastania skóry. Trądzik może pozostawiać trwałe blizny na skórze, a cynk może pomóc w zmniejszeniu ich widoczności.

 

cynk

 

 

        2. Leczenie atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry, nazywane również egzemą, to zapalne i chroniczne zaburzenie skóry, spowodowane głównie niedoborem cynku w organizmie. Odgrywa ważną rolę w leczeniu przewlekłych zakażeń i pomaga ciału w przywróceniu jego zdolności do całkowitego i prawidłowego leczenia. Wszelkie problemy z tym związane można wyeliminować, równoważąc ilość cynku we krwi.

 

      3. Zapobieganie chorobom prostaty

Cynk jest bardzo ważny w radzeniu sobie z zaburzeniami funkcjonowania prostaty. Jego niedobór powoduje powiększenie gruczołu krokowego i czyni go podatnym na raka. Dla osób z problemami związanymi z prostatą wskazane jest przyjmowanie 15 mg cynku dziennie (pod ścisłą obserwacją medyczną).

 

cynk

 

     3. Poprawia funkcje poznawcze

Ostatnie badania wykazały, że cynk ma silny wpływ na funkcje umysłowe, ponieważ może łączyć się z witaminą B6, aby zapewnić prawidłowe działanie neuroprzekaźników komunikujących się z ciałem. Występuje on również w wysokich stężeniach w hipokampie, który kontroluje myśl i pamięć.

 

     4. Poprawa funkcjonowania zmysłów smaku i zapachu

Cynk ma wyjątkowe zalety, które obejmują poprawę funkcjonowania zmysłów smaku i zapachu. Kubki smakowe i komórki węchowe są zależne od cynku i są niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu tych specyficznych komórek. Badania wykazały, że podnoszenie poziomu cynku może poprawić te dwa zmysły i pomóc im funkcjonować na optymalnych poziomach.

 

cynk

 

 

         5. Leczenie przeziębienia i innych infekcji

Suplementy cynkowe pomagają złagodzić objawy oraz skrócić czas trwania przeziębienia i innych łagodnych chorób. Ten minerał zmniejsza liczbę cytokin prozapalnych, które osłabiają organizm podczas przeziębienia lub innych infekcji. Ponadto, jego zdolność do stymulowania aktywności krwinek białych czyni go ideałem do leczenia przeziębień i infekcji. Pomaga w ochronie przed różnego rodzaju infekcjami, również grzybiczymi, w tym zapaleniem płuc i zapaleniem spojówek.

 

       6. Wspomaganie odchudzania

Cynk odgrywa ważną rolę w utracie wagi u osób otyłych. Wiele badań dowiodło, że zmniejsza apetyt, co zapobiega przejadaniu się. Jest to związane z manipulacją hormonem greliny, który mówi ciału, kiedy chcemy jeść.

 

Zobacz także: Rola aminokwasów w diecie 

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top