OdchudzanieZielona herbata – niepozorne wsparcie w drodze do zdrowia i smukłej sylwetki

Zielona herbata – niepozorne wsparcie w drodze do zdrowia i smukłej sylwetki

Zielona herbata

Zielona herbata: Skąd wzięła się moda na zieloną herbatę?

Zielona herbata jest kluczem do pięknej sylwetkiWiększość osób dbających o sylwetkę ma świadomość, że zielona herbata jest cennym wsparciem w drodze do zdrowej i smukłej figury. Ale co konkretnie zawdzięczamy zielonej herbacie? Używana była już w tradycyjnej medycynie chińskiej i indyjskiej – w celu zahamowania krwawień i leczeniu ran, a także jako środek wspomagający trawienie.  Zielona herbata to jedna z najmniej przetworzonych herbat, dzięki czemu zawiera najwięcej antyoksydantów oraz polifenoli. Według przeprowadzonych badań klinicznych zielona herbata przyczynia się do ograniczenia wzrostu komórek rakowych. W krajach, w których zwykło się pijać ten rodzaj herbaty, zachorowalność na nowotwory jest dużo niższa. Dotyczy to zwłaszcza raka trzustki oraz nowotworów piersi, jajników, trzustki, płuc, skóry, prostaty, a także żołądka.

 

Badania nad zieloną herbatą

Badanie opublikowane w dzienniku American Medical Association wykazały, że spożycie zielonej herbaty jest związane ze zmniejszoną śmiertelnością z powodu szerokiej gamy chorób, w tym chorób naczyniowych. Badanie to prowadzono na 40,000 obywateli Japonii w wieku od 40 do 79 lat przez okres 11 lat. Zielona herbata zawiera katechiny, związki polifenolowe, które wykazują wiele efektów ochronnych, szczególnie na układ krążenia.

Analiza badań przeprowadzonych w 2011 roku dowiodła, że spożywanie zielonej herbaty, zarówno w postaci napoju jak i suplementu diety, wpływa na znaczące zmniejszenie ilości LDL, czyli tak zwanego złego cholesterolu.

 

Zielona herbataNa tym pozytywne właściwości zielonej herbaty się nie kończą

Regularne picie zielonej herbaty jest związane ze zredukowanym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu, co potwierdza badanie opisane w Stroke: Journal of the American Heart Association.

Badanie opublikowane w Psychopharmacology sugeruje, iż substancje zawarte w zielonej herbacie mogą wspomóc funkcje poznawcze mózgu, w szczególności naszą pamięć. Naukowcy twierdzą, że to odkrycie może stanowić przełom w leczeniu chorób neuropsychologicznych, takich jak na przykład demencja. W 2011 roku naukowcy zbadali efekt składnika zielonej herbaty, już po strawieniu, by sprawdzić, w jaki sposób oddziaływuje on z kluczowym białkiem skorelowanym z chorobą Alzheimer’a. Badanie wykazało, że przy dużych stężeniach składnik ten chronił komórki przed toksycznym działaniem białek amyloidowych. Naukowcy z Uniwesytetu Michigan opublikowali wyniki, w których opisali związek wchodzący w skład zielonej herbaty, który zapobiega nieprawidłowemu zwijaniu się białek w naszym mózgu, niezbędnych do jego właściwego funkcjonowania.

 

Zielona herbataPozostałe właściwości zielonej herbaty:

  • Zapobiega powstawaniu próchnicy, redukuje stres i chronicznie zmęczenie,
  • Pomaga w leczeniu chorób skóry (np. łuszczyca, łupież) oraz zmniejsza stany zapalne u osób chorych na artretyzm,
  • Działa pobudzająco, dzięki zawartości teiny,
  • Hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym,
  • Przeciwdziała chorobom serca,
  • Przyśpiesza wydalanie toksyn z organizmu.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top