UrodaZdrowe i zadbane zęby – Pielęgnacja pięknego uśmiechu

Zdrowe i zadbane zęby – Pielęgnacja pięknego uśmiechu

O zaletach pięknego uśmiechu nie trzeba wiele pisać – to bez wątpienia największa wizytówka każdego za nas. Zadbane, białe zęby dodają pewności siebie, odejmują lat i sprawiają, że wydajemy się bardziej atrakcyjni w oczach nowo poznanych osób. Dlatego do kwestii dbania o dobry wygląd zębów warto się przyłożyć, poświęcić im należytą uwagę oraz czas. Aby w przyszłości ograniczyć konieczność wizyt w gabinetach stomatologii estetycznej, które do tanich nie należą. Jak więc właściwie pielęgnować zęby, by cieszyć się promiennym uśmiechem? Przeczytasz poniżej.

 

Spis treści:

  • Pielęgnacja dla pięknych i zdrowych zębów
  • Poprawna higiena jamy ustnej
  • Poprawne szczotkowanie zębów
  • Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?
  • Właściwa dieta dla zdrowych i białych zębów

 

Pielęgnacja dla pięknych i zdrowych zębów

Poprawna higiena jamy ustnej

Kiedy rutyna i monotonia wkrada się w nasz codzienny rozkład dnia, chcemy jak najszybciej wykonać drobne, niezbędne czynności. Jednak pośpiech i pobieżne mycie zębów, tak aby tylko odhaczyć je z listy zadań – nie jest dobrym podejściem. Minimum jakie powinniśmy przeznaczyć na dokładne szczotkowanie zębów – to 3 minuty. Plus chwila na wyczyszczenie języka i podniebienia. Natomiast na końcu warto również przez pół minuty płukać jamę ustną antybakteryjnym, wybielającym lub odświeżającym płynem. Optymalnie myj zęby 2x dziennie, czyli z samego rana i wieczorem przed snem. Choć dentyści radzą trzymać się bardziej ścisłej zasady i oczyszczać je po każdym posiłku. Lecz dokładnie po upływie 30 minut od zakończenia konsumpcji, jest to czas potrzebny na przywrócenie naturalnego, lekko alkalicznego pH (7-7.4) w jamie ustnej przez ślinę. Na przykład węglowodany, owoce, szczególnie cytrusy, napoje gazowane, kawa lub soki obniżają pH do kwaśnego. Szczotkowanie zębów przy takim kwaśnym odczynie będzie po prostu destruktywne dla szkliwa – o tym trzeba pamiętać. Dodatkowo resztki jedzenia gromadzą się w szczelinach pomiędzy zębami po posiłku oraz obecny w przekąskach, owocach lub słodkich napojach cukier osiada na ich powierzchni, co stanowi idealne warunki do namnażania się szkodliwych bakterii. W konsekwencji tworzy się osad nazębny, następuje demineralizacja szkliwa, powstają ubytki, rozwija się próchnica, a duża ilość drobnoustrojów powoduje wprost nieświeży oddech. Dlatego też zdecydowanie warto sięgać po szczoteczkę do zębów nawet w ciągu dnia. A gdy nie masz zbyt wiele czasu korzystne będzie chociażby przepłukanie wodą ust lub sięgnięcie po gumę do żucia, która przywróci prawidłowe pH.

 

 

Poprawne szczotkowanie zębów

Ważna jest również sama technika, nie tylko czas jaki poświęcisz na umycie zębów. Nanieś na szczoteczkę pastę wielkości ziarnka grochu, wbrew tremu co pokazują reklamy telewizyjne taka ilość jest wystarczająca. Szczoteczkę trzymaj pod kątem 45 stopni do linii dziąseł i okrężnymi, wymiatającymi ruchami, z góry na dół oczyść najpierw zewnętrzną ich powierzchnię, górną potem dolną. Potem tak samo wyszczotkuj wewnętrzne powierzchnie zębów, rozpoczynając od góry. Następnie przejdź do części wierzchniej, żującej zębów, szoruj szybkimi, krótkimi ruchami w przód i w tył. Ostateczny etap to oczyszczenie języka, najlepiej robić to 1x dziennie, wieczorem, wtedy pokrywa go najwięcej bakterii i osadu. Nie musisz szorować go włosiem szczoteczki, w sklepach znajdziesz z łatwością, szczoteczki wyposażone w chropowate zagłębienia na ich główce lub specjalne czyściki i skrobaki do języka. Nie zapominaj także o użyciu nici dentystycznej, która dodatkowo pokryta jest fluorem. Pozwala ona dotrzeć i oczyścić trudno dostępne szczeliny.

 

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Sięgnij po szczoteczkę z miękkim włosiem lub średnio twardym, iż zbyt sztywne mogą podrażniać dziąsła i za mocno ścierać szkliwo. Jej główka powinna być też zgrabna, zwężana na końcu. Ponieważ taka pozwali dokładnie oczyścić tylnie zęby, czyli schowane na końcu siódemki i ósemki. Z kolei wymiana szczoteczki na nową powinna nastąpić przynajmniej raz na 3 miesiące.

 

 

Właściwa dieta dla zdrowych i białych zębów

Poprawna higiena jamy ustnej to podstawa, która uchroni Cię przed powstawaniem ubytków w strukturze zębów. Jednak równie ważna jest też sama dieta i to jakie składniki odżywcze dostarczamy im od wewnątrz. Po pierwsze jest to witamina C – jej udział jest konieczny w utrzymaniu mocnych naczyń krwionośnych, zdrowych dziąseł i zębów. Kiedyś popularną chorobą wśród niedożywionych dzieci lub u marynarzy był szkorbut, jako konsekwencja niedoboru witaminy C. Następstwem tego stanu były krwawiące, osłabione dziąsła, rozchwiane zęby i ostatecznie ich wypadanie. Dalej istotny dla pięknych zębów jest wapń i witamina D3, które budują i pomagają wzmocnić zęby. Choć może Ci się wydawać, że zęby są już produktem gotowym, to jednak przez różne czynniki np. kwasy obecne w pożywieniu oraz wraz z wiekiem może następować ich demineralizacja. Czyli utrata składników mineralnych, głównie odwapnienie i tworzenie się ubytków w ich ochronnej warstwie – szkliwie. Dlatego, aby w pełni zadbać o zdrowy i piękny wygląd zębów na uwadze trzeba mieć jadłospis. Uzupełniaj więc go stale o kluczowe składniki wapń, witaminę C oraz D3. Znaczącą rolę odgrywają także fosfor i witamina K2, o której słyszy się coraz więcej pozytywów, iż zapobiega osteoporozie, demineralizacji i kruszeniu się zębów.

 
 
 
 

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top