DietyZdrowa Dieta – Czyli jak prawidłowo się odżywiać?

Zdrowa Dieta – Czyli jak prawidłowo się odżywiać?

Wiele z nas chciałoby zachować zdrową sylwetkę, pełną energii i zawsze w dobrej kondycji. Pierwsza myśl, która się nasuwa to trening i ćwiczenia. Jednak, aby organizm był w pełni sprawny, pełen sił witalnych potrzebna jest zdrowa dieta. W środowisku kulturystycznym uznaje się, że za wyrzeźbienie sylwetki i spalenie tkanki tłuszczowej w 90% odpowiada nasz plan żywieniowy. Dlatego warto sobie przyswoić podstawową wiedzę, jak skomponować właściwie posiłki. Aby były zgodne z zasadami zdrowej diety i wspomogły prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

 

Spis treści:

Jak ułożyć zdrowy i zbilansowany jadłospis?

Balans w Diecie: Białko, Węglowodany i Tłuszcze

Jakie powinny być proporcje poszczególnych składników odżywczych w diecie?

 

 

Jak ułożyć zdrowy i zbilansowany jadłospis?

Nawet jeśli nie chcesz zostać guru fitnessu, to zdrowa żywność doda Ci po prostu więcej energii do życia. Pomoże zachować sprawność fizyczną i dobrą kondycję, które są niezwykle ważne w życiu każdego z nas. Zacząć należy od odejścia od klasycznego podziału dnia na śniadanie, obiad, kolację. Taki układa sprawia, że jesteśmy głodni pomiędzy posiłkami, co zmusza nas do podjadania i sięgania po niekoniecznie zdrowe, słodkie przekąski. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest spożywanie mniejszych porcji, lecz regularnie, w krótszych odstępach czasowych. 5-6 posiłków dziennie, średnio co 2-3 godziny. Dodatkowo takie podejście podkręci nieco metabolizm, iż żołądek będzie pracować cały czas. A przy okazji sprzyja to redukcji wagi oraz jednocześnie rozbudowie masy mięśniowej.

Balans w Diecie: Białko, Węglowodany i Tłuszcze

Natomiast jak powinien wyglądać nasz talerz? Prawidłowo skomponowany posiłek powinien zawierać 3 główne składniki odżywcze:

Białko – Po krótce można powiedzieć, że białko jest budulcem naszego ciała. Ważne jest nie tylko dla funkcjonowania, regeneracji i wzrostu naszych mięśni, lecz tworzy też strukturę wielu tkanek w naszym organizmie. Białko znajdziesz oczywiście w mięsie, ale dobre źródła to również jajka, ryby, nabiał, jogurty, sery oraz warzywa strączkowe, orzechy i kasze.

Węglowodany – Choć wiele osób próbuje je ograniczać w swojej diecie, bądź eliminuje wybrane produkty należące do tej grupy. To trzeba mieć na uwadze fakt, iż węglowodany = łatwe źródło energii dla naszych ciał. Więc w planie żywieniowym osoby aktywnej fizycznie lub zawodowo ciężko pracującej nie może ich zabraknąć. Inaczej jest gdy prowadzimy siedzący tryb życia i dodatkowo nie uprawiamy żadnej formy sportu, wtedy nadmiar niespalonych węglowodanów odłoży się w formie tkanki tłuszczowej. Pojęcie węglowodanów jest bardzo szerokie, pierwsze z nich to węglowodany proste (lub inaczej cukry proste) jak np. owoce, soki, syropy, miód oraz produkty z białej mąki. W mniejszych ilościach obecne są też w warzywach lub jako galaktoza – część laktozy – w mlecznych produktach. Szybko dodają nam one, lecz ich nadwyżka równie szybko może spowodować skok wagi. Węglowodany złożone natomiast są bogatsze w błonnik i sprzyjają utrzymaniu sytości. Są to głównie produkty pełnoziarniste, kasze, ryż brązowy, otręby, płatki owsiane oraz warzywa strączkowe.

Tłuszcze – Ostatnim ważnym składnikiem odżywczym są tłuszcze, które winny dopełniać każdy posiłek. Ich obecność po pierwsze umożliwia wchłanianie witamin A, D, E i K (które są rozpuszczalne w tłuszczach). Po drugie wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jak Omega- 3 i Omega-6 to same korzyści dla organizmu. Wspierają pracę układu nerwowego, krwionośnego, regulują poziom cholesterolu i pomagają w regeneracji naskórka. W diecie stawiaj na zdrowe tłuszcze roślinne, oliwę z oliwek, olej lniany lub olej migdałowy. Bogatym źródłem cennych tłuszczy są też ryby, owoce morza, awokado, orzechy i nasiona.

Jakie powinny być proporcje poszczególnych składników odżywczych w diecie?

Białko – stanowić powinno od 10 do 20% (w przypadku osób powyżej 65 roku życia 15% – 20%).

 

Węglowodany – ich udział to 45 – 65% To dominujący element diety. Lecz trzeba pamiętać, że w tej grupie są zdrowe warzywa i owoce. Unikać natomiast należy złych wyborów jak słodyczy, ciastek, fast food-ów i żywność wysoce przetworzonej.

Tłuszcze – to 15 – 30% w ogólnym bilansie spożytych kalorii.[1]


[1] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/normy-zywienia-czlowieka-podstawa-zalecen-zdrowej-diety/

 
 

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top