OdchudzanieBoczki, oponka, a może fałdki tłuszczu – czym są i jak się ich pozbyć?

Boczki, oponka, a może fałdki tłuszczu – czym są i jak się ich pozbyć?

 

 

Temat kłopotliwych boczków dla większości jest bardzo dobrze znany. Wystarczy zrobić sobie krótkie wakacje od diety i aktywności fizycznej, a zaowocuje to pojawianiem się oponki wokół brzucha. Bo właśnie tam w pierwszej kolejności odkłada się nadmiar spożytych kalorii. Nowe jeansy to niezbyt dobre rozwiązanie, ponieważ problem z pozoru będzie tylko zamaskowany. Ale czy istnieje dobra metoda, aby pozbyć się tych nieatrakcyjnych boczków?

 

Spis treści:

Co to są „Uchwyty Miłości”?

Przyczyny powstawania boczków?

Dlaczego tak trudno jest pozbyć się boczków?

Jak pożegnać się z tłuszczykiem na brzuchu i boczkami?

 

 

Co to są „Uchwyty Miłości”?

Uchwyty Miłości (z angielskiego Love Handles) to tak naprawdę tak zwane boczki. Czyli kieszenie tłuszczu powstające wraz ze wzrostem wagi w bocznych partiach ciała, głównie w rejonach brzucha, bioder i ud. W wyniku nadwyżki niespalonych kalorii tworzą się mało estetyczne fałdki tłuszczu, które wylewają się spod linii ubrań. Ale mogą równie dobrze pojawić się w obrębie klatki piersiowej, pod pachami, na plecach lub na ramionach. Ta urocza nazwa „uchwyty miłości” w przypadku małych bobasów brzmi słodko i jest całkiem odpowiednia. Bo kto nie zachwyca się widokiem pulchnego noworodka. Lecz w przypadku dorosłych brzydkie boczki potrafią przesłonić efekty nawet najcięższego treningu, niszcząc proporcjonalny zarys sylwetki. Bez wątpienia także stanowią zagrożenie dla zdrowia, ponieważ szybko mogą przerodzić się w otyłość brzuszną. Szczególnie groźną dla mężczyzn, u których nadmiar tłuszczu akumuluje się właśnie wokół brzucha. Rozwój tej choroby i znaczne otłuszczenie narządów wewnętrznych może prowadzić do cukrzycy typu II, zaburzeń sercowo-naczyniowych i nadciśnienia tętniczego.

 

Przyczyny powstawania boczków?

Pierwszy wniosek nasuwa się sam, iż jest to źle zbilansowana dieta, pełna cukrów i niezdrowych tłuszczy. W której ilość spożytych kalorii znacznie przewyższa dzienne zapotrzebowanie organizmu na energię. Czyli mówiąc wprost Twój bilans kaloryczny wychodzi na plus. Nadwyżka niewykorzystanych kalorii odkłada się na ciele w formie tłuszczu. Lecz czynników wpływających na powstawanie boczków jest znacznie więcej. Wśród nieoczywistych przyczyn są:

  • stres,
  • siedzący tryb życia,
  • brak aktywności fizycznej,
  • problem hormonalne,
  • brak snu,
  • niektóre choroby oraz leki,
  • lub są to też genetyczne uwarunkowania.

 

Dlaczego tak trudno jest pozbyć się boczków?

O ile fałdki na brzuchu tworzą się z łatwością, to już ich usunięcie może być problematyczne i czasochłonne. Gdy przybierasz na wadze boczki nad biodrami pojawiają się jako pierwsze, jednak kiedy starasz się schudnąć to te wstydliwe miejsca znikają na samym końcu. Warto podkreślić, że same ćwiczenia tej newralgicznej partii ciała to niestety za mało. Trening na pozbycie się boczków musi pobudzić całe ciało, angażować różne partie mięśniowe, by poprawić krążenie i podnieść wydolność organizmu. Więc jeśli robisz tylko brzuszki z nadzieją, że zgubisz boczki – robisz to źle.

 

Jak pożegnać się z tłuszczykiem na brzuchu i boczkami?

Aby pozbyć się boczków i spalić nadprogramowe ilości tłuszczu musisz zmusić swój organizm do zużycia zgromadzonych rezerw energii. A takim zapasowym źródłem energii dla naszego ciała jest właśnie tkanka tłuszczowa. Pierwsze założenie, które przychodzi większości na myśl to restrykcyjna dieta odchudzająca i uzyskanie ujemnego bilansu kalorii. Jednak takie jedno kierunkowe podejście nie jest zbyt zdrowym rozwiązaniem, bo prowadzi do wyczerpania organizmu i poważnego deficytu witamin i mikroelementów. Dodatkowo po nagłym spadku wagi w konsekwencji może dojść do efektu jo-jo. Wobec tego, żeby trwale zaobserwować utratę boczków trzeba równocześnie wdrożyć zmiany w żywieniu, stylu życia oraz wprowadzić regularną aktywność fizyczną. Tak samo istotne są ćwiczenia, dbanie o dietę i metabolizm, ale też kluczowe są dobre nawyki, o których większość z nas niestety zapomina. Czasem wystarczy drobna zmiana, jak rezygnacja ze słodkich lub słonych, niezdrowych przekąsek w ciągu dnia, albo zaprzestanie dodawania cukru do kawy, czy herbaty oraz zastąpienie kolorowych, gazowanych napoi zwykłą czystą wodą. Już nawet te małe czynności mogą spowodować spadek wagi. Pojedynczy smakołyk może i wygląda niewinnie, ale w skali roku może się uzbierać z tego potężna dawka kalorii, która wprost przekłada się na tworzenie się tkanki tłuszczowej.

 

Jakie są skuteczne metody na pozbycie się boczków i spalenie tłuszczu?
Przeczytasz w kolejnym artykule w którym opisaliśmy dokładnie ponad 20 cennych porad.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top