UrodaZdrowa Cera – Jak dbać o skórę i odżywiać się, by codziennie była pełna blasku?

Zdrowa Cera – Jak dbać o skórę i odżywiać się, by codziennie była pełna blasku?

 

Cera pełna blasku, pogodna, zdrowa, wyglądająca na młodzieńczą i pełną życia to ideał, który chce osiągnąć wiele z nas. Niestety na przeszkodzie stoi wiele czynników, stres i życie w ciągłym napięciu powoduje lawinę zmian hormonalnych, które negatywnie odbijają się na kondycji skóry. Dalej są zanieczyszczenia powietrza, smog, promienie UV, używki, papierosy lub nawet bierne palenie i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Nie można też zapominać o diecie. Ponieważ zły sposób odżywiania się to prosta droga do pojawienia się pryszczy, trądziku lub tłustej cery. Jak więc pokonać zmęczoną, szarą lub suchą skórę i dodać jej zdrowy, promienny wygląd?

 

Spis treści:

Zdrowa dieta dla pięknej cery – Jakich produktów unikać?

Jak pielęgnować i odżywiać się dla pięknej cery?

 

 

Zdrowa dieta dla pięknej cery – Jakich produktów unikać?

Banalnym rozwiązaniem dla pięknej cery może okazać się zdrowa dieta. Każdy o tym mówi w telewizji, w prasie i w Internecie. Poniekąd już przywykliśmy do oklepanych stwierdzeń i traktujemy je z rezerwą, bo to tylko takie straszenie na zapas i „wszystko jest dla ludzi”. Ale trzeba sobie uświadomić, że to co jemy daje odbicie w kondycji całego organizmu i stanie naszej cery. Może wydaje Ci się, że nie widzisz różnicy pomiędzy śmieciowym jedzeniem, a tym zdrowym. Ale przyjdzie taki moment, kiedy nadmiar szkodliwych substancji nagromadzi się w Twoim organizmie i odczujesz tego przykre efekty na własnej skórze. Nasze ciała walczą w naturalny sposób z toksynami, konserwantami, barwnikami obecnymi w żywności, ale wszystko ma swoje granice i po latach braku dyscypliny przyjdzie czas załamania.

 

 

Więc aby uchronić i zachować zdrową, promienną cerę staraj się unikać lub całkowicie wyeliminuj takie produkty jak:

• Ostre potrawy – niestety kiedy mierzymy się trądzikiem, atopową skórą lub z przetłuszczającą się cerą, są one czynnikiem który może zaostrzać te zmiany skórne. Kapsaicyna to związek chemiczny obecny np. w papryczkach chili, jest odpowiedzialna za piekący, pikantny smak i odczuwanie przez nas bólu. Jednak ból to dla naszego mózgu sygnał do działania, więc zwiększone zostaje wydzielanie hormonów kory nadnerczy. A zmiany hormonalne prowadzą do nasilenia się istniejących już stanów zapalnych.

• Konserwanty – mają swoje zalety, bądź wydłużają termin przydatności produktów. Lecz jeśli masz opcje, to kupuj zawsze świeżą żywność, owce, warzywa lub mięsa. Daje to pewność, iż są one pełnowartościowe, z wysoką ilością witamin i mikroelementów, za to bez zbędnych sztucznych substancji.

• Używki – to m.in. tytoń i alkohol. Niekorzystny dla cery może być również nadmiar czarnej herbaty i mocnej kawy.

• Wysoce przetworzone produkty żywnościowe – im dłuższa jest droga od pierwszego producenta do końcowego sprzedawcy, oznacza to że w wyniku wielokrotnej obróbki termicznej żywność utraciła większość cennych minerałów i witamin. Za to można się spodziewać, że w składzie znajdziesz barwniki, sztuczne wzmacniacze smaku lub konserwanty.

• Cukier – sprawia, że skóra staje się szara, traci swoją naturalną jędrność i blask. Zakłóca on budowanie silnych włókien kolagenowych, dlatego cera będzie mniej elastyczna, sucha, a zmarszczki zaczną się pogłębiać.

• Czekolada – podobnie jak pikantne przyprawy może zaostrzać stan zapalny.

• Nabiał – jest bezzasadnie zdrowym produktem i źródłem wapnia w diecie. Niestety niekiedy bywa, że istotnie pogarsza jakość cery, sprzyja rozwojowi trądziku i pojawieniu się drobnych wyprysków na twarzy i ciele.

• Żywność  o wysokim indeksie glikemicznym IG.

 

 

Jak pielęgnować i odżywiać się dla pięknej cery?

Pielęgnacja skóry to nie tylko regularne jej nawilżanie, peelingi, demakijaż, dokładnie oczyszczenie i wiele innych zabiegów upiększających. To przede wszystkim sposób żywienia i to ile cennych składników odżywczych dostarczymy jej od wewnątrz. Dlatego w swojej diecie warto jest uwzględniać:

• Antyoksydanty – czyli przeciwutleniacze, które pomagają pozbyć się namiaru wolnych rodników. Znajdziesz je w dużych ilościach w dzikich i sezonowych owocach: borówkach, jagodach, aronii, malinach, porzeczkach, żurawinie czy dzikiej róży. Ale obecne są też w czerwonym winie, ziołowej lub zielonej herbacie, czosnku, warzywach kapustnych i roślinach strączkowych.

• Witamina C – to nie tylko naturalny antyoksydant, lecz jest udział w poprawnej syntezie kolagenu jest niezbędny. Dzięki niej cera jest promienna, pełna życia, ale też zachowuje pożądaną przez wszystkich jędrność. W kuchni wykorzystuj paprykę, natkę pietruszki, kapustę, brukselkę, truskawki, bądź dżem z dzikiej róży.

• Cynk – szukaj go w orzechach i nasionach np. słonecznika lub dyni. Jego źródłem są także owoce morza, ostrygi, wątróbka, ryby, kasza gryczana, żółtko jajka i biała fasola.

• Witaminy z grupy B – nie może ich zabraknąć, iż wspólnie tworzą sieć wzajemnych oddziaływań. Np. biotyna (czyli B7 lub witamina H) jest zazwyczaj głównym składnikiem suplementów na piękne włosy, cerę i paznokcie, ponieważ sprawuje nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem skóry. Źródłem witamin z grupy B są mięso, wątróbka, zielone warzywa, orzechy, migdały, pestki, fasola, owsianka lub jajka.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top