WłosyWypadanie włosów po Covid-19

Wypadanie włosów po Covid-19

Pandemia koronawirusa była bardzo poważnym problemem dzisiejszego świata. Osoby, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2, już po całkowitym wyzdrowieniu i po niedługim okresie skarżą się na różne dolegliwości. Noszą one miano tzw. długiego ogona choroby Covid-19 (powodowanej przez wirus SARS-CoV-2), który najczęściej objawia się: dusznościami, uczuciem zmęczenia, bezsennością, bólem mięśni, kłuciem w klatce piersiowej oraz innymi problemami o podłożu neurologicznym. Coraz częściej pojawiają się także głosy wskazujące na nagłe i intensywne wypadanie włosów. Problem ten pojawia się od 2 do 3 miesięcy po przebyciu infekcji i może trwać przez kilka kolejnych miesięcy.

Wypadanie włosów po Covid-19

Wypadanie włosów po Covid-19 – czy i dlaczego tak się dzieje? 

Naturalny cykl życia włosa przebiega powoli i niemalże niezauważalnie. Obejmuje on fazy anagenu (wzrostu), katagenu (przejściową) oraz telogenu (końcową). W ostatniej fazie włos wypada, a w jego miejsce pojawia się nowy włos i cykl się powtarza. Jednak cały proces może zostać zakłócony przez silny bodziec, np. poważną chorobę, a co za tym idzie, stan zapalny organizmu, wysoki poziom stresu, niedożywienie, przyjmowanie określonych leków, zmiany hormonalne czy niektóre zaburzenia autoimmunologiczne. Mówimy wtedy o łysieniu telogenowym, w którym duża liczba cebulek włosów wchodzi przedwcześnie w fazę spoczynku (co zgłaszało od 20% do 30% osób badanych). Następuje intensywna utrata włosów i widoczne ich przerzedzenie. Dzieje się tak dlatego, że od momentu wystąpienia negatywnego bodźca do chwili, gdy stara cebulka włosa zostaje wypchnięta z mieszka włosowego, upływa średnio 2-3 miesiące. Przyczyny należy szukać w przeszłości, co w tym przypadku może zostać skorelowane z przebytą chorobą Covid-19.

Dobrą wiadomością jest to, że łysienie telogenowe jest odwarcalne i można z powodzeniem je leczyć. Utracone włosy z czasem odrosną, ponieważ mieszek włosowy i brodawka nie ulegają uszkodzeniu. Na rynku istnieją preparaty wspomagające wzrost włosów, do których zalicza się produkt Hair+, który stanowi gotowy zestaw ekstraktów roślinnych, witamin i minerałów, by zapewnić zupełnie sprzyjające warunki do odbudowy zdrowia włosów.

 

Łysienie telogenowe, czy to negatywny długofalowych skutek Covid-19?

Szacuje się, że problem ten dotyka 24% pacjentów, którzy przeszli Covid-19. Choć przyczyna utraty włosów nie jest jednoznacznie powiązana z infekcją wirusem SARS-CoV-2, specjaliści wskazują silny stres jako głównego winowajcę. W połączeniu z wysoką gorączką i ogólnym osłabieniem całego organizmu może wywołać łysienie telogenowe – co jest potwierdzone naukowo – praca przeglądowa opublikowana w czasopiśmie Journal of Cosmetic Dermatology wskazuje niepewność względem interpretacji, że przebycie choroby Covid-19 było bezpośrednim powodem telogenowego wypadania włosów i wymagane są bardziej ekstensywne badania względem wpływu hormonów i pro-zapalnych cytokin (towarzyszących chorobie) na zdrowie włosów (Czech et al., 2022).

 Jak rozpoznać nadmierną utratę włosów?

Wypadanie włosów po Covid-19

Jeśli zauważyłaś/eś, że wypadanie włosów w nadmiernych ilościach – czyli ponad 100 dziennie – to jest to powód do niepokoju. Dodatkowo, kiedy znajdujesz je rano na poduszce, a w ciągu dnia lecą z głowy bez jakiegokolwiek rozczesywania lub szarpania, a podczas mycia zbierasz pokaźne supełki włosów – jest to wyraźny sygnał, że należy działać. Nie warto czekać i liczyć na to, że to tylko chwilowy spadek odporności i zaraz wszystko wróci do normy. Ważne jest, aby w miarę szybko zareagować i choć częściowo zahamować bądź spowolnić wypadanie włosów.

 

Dlaczego warto stosować suplement diety Hair+?

By przeciwdziałać telogenowemu wypadaniu włosów kluczowe jest działanie na wielu płaszczyznach: poprzez dietę, suplementację, zdrowy tryb życia, dbanie o dobry sen, dobrą pielęgnację zewnętrzną włosów, masaże skóry głowy dotleniające cebulki włosów, a nawet dodatkowe specjalistyczne zabiegi stymulujące. Leczenie niestety stanowi długi proces, a na upragnioną gęstość trzeba poczekać przynajmniej kilka miesięcy.

Nawet jeśli wydaje Ci się, że odżywiasz się zdrowo, w Twojej diecie może brakować niektórych witamin i pierwiastków. Na przykład częste picie kawy czy herbaty może zmniejszać przyswajalność cennych minerałów, takich jak żelazo. Ze względu na to, opłaca się zainwestować w suplement diety Hair+ od Body Empire, bogaty w witaminy z grupy B (B12, B6, B2), witaminę C, A, biotynę, niacynę, tiaminę, kwas foliowy, kwas pantotenowy oraz istotne mikroelementy jak cynk, selen i miedź, a także naturalne ekstrakty roślinne znane ze swoich właściwości wzmacniających zdrowie włosów. Suplement wpłynie pozytywnie na tempo wzrostu włosów, zadziała ochronnie dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, a także polepszy ukrwienie skóry głowy, przez co więcej tlenu i składników odżywczych dostanie się do cebulki włosa. Wszystko to sprawi, że nowe włosy będą rosły zdrowsze, mocniejsze i bardziej elastyczne.

Jak zatem zahamować wypadanie włosów? 

Obok suplementacji, dobrym pomysłem jest stosowanie ziołowych wcierek lub olejowanie skóry głowy, co od zewnątrz dostarczy mieszkom włosowym potrzebne składniki do wzrostu włosa. Jest to dość pracochłonne, lecz takie zabiegi, połączone z masażem, działają stymulująco na cebulki włosów, pobudzając je do pracy.

Warto również zadbać o odpoczynek oraz zdrowy tryb życia, wypełniony aktywnością fizyczną. Aby uchronić się przed nadmiernym stresem i wzmocnić całe ciało, należy odpowiednio się wysypiać, a w ciągu dnia przeznaczać czas na relaks. Powrót do aktywności fizycznej po chorobie nie jest łatwy, dlatego na początku można zacząć od spacerów na świeżym powietrzu, które dotlenią i wzmocnią mięśnie, a co za tym idzie, cały organizm.

Pielęgnacja włosów jest również istotna, aby zapobiegać ich obciążaniu oraz uszkadzaniu, szczególnie gdy są już osłabione. Często popełniamy błędy nieświadomie, szarpiąc i trąc włosy podczas mycia, suszenia i rozczesywania. Nawet szczotka czy grzebień z ułamanym zębem może powodować mikro uszkodzenia. Wymiana na odpowiedni sprzęt może poprawić kondycję włosów i dodatkowo stymulująco masować skórę głowy. Należy tego nie zaniedbywać.

Podsumowując – istotne jest reagowanie na wypadanie włosów

Wypadanie włosów po Covid-19

Lśniące i zdrowe włosy dodają nam odwagi, a zadbana fryzura stanowi uzupełnienie każdej stylizacji. Wypadanie włosów może być doświadczeniem bardzo stresującym, co może dalej powodować nasilenie tego zjawiska. Niezmiernie ważnym elementem kuracji jest niezwłoczne podjęcie działania, a najłatwiej jest zaczać od suplementacji.

Czech T, Sugihara S, Nishimura Y. Characteristics of hair loss after COVID-19: A systematic scoping review. J Cosmet Dermatol. 2022 Sep;21(9):3655-3662. doi: 10.1111/jocd.15218. Epub 2022 Jul 19. PMID: 35801366; PMCID: PMC9349634.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top