WłosyWypadanie włosów po Covid-19

Wypadanie włosów po Covid-19

Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa, osoby, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2, uskarżają się na różne dolegliwości, które pozostały po całkowitym wyzdrowieniu. Noszą one miano tzw. długiego ogona Covid-19 i wiążą się najczęściej z dusznościami, uczuciem zmęczenia, bezsennością, bólem mięśni, kłuciem w klatce piersiowej lub innymi problemami o podłożu neurologicznym. Wśród nich słychać coraz częstsze głosy, które wskazują na nagłe i intensywne wypadanie włosów po Covid-19, które pojawia się od 2 do 3 miesięcy po przebyciu infekcji Covid-19 i może trwać przez kilka następnych miesięcy.

Wypadanie włosów po Covid-19

 

Wypadanie włosów po Covid-19 – dlaczego tak się dzieje? 

Naturalny cykl życia włosa przebiega powoli i niemalże niezauważalnie. W ostatniej fazie włos wypada, a w jego miejsce zajmuje nowy włosek tzw. „baby hair” i cykl się powtarza. Jednak cały proces może zostać zakłócony przez silny bodziec np. poważną chorobę i wysoką gorączkę, wyniszczający stan zapalny całego organizmu, wysoki poziom stresu, niedożywienie, przyjmowanie silnych leków lub traumatyczne, emocjonalne wydarzenie. Mówimy wtedy o łysieniu telogenowym, w którym duża ilość cebulek włosów wchodzi przedwcześnie w fazę spoczynku (ponad 30% i więcej). Następuje intensywna utrata włosów i widoczne przerzedzenie się gęstości fryzury. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż od wystąpienia negatywnego bodźca nim stara cebulka włosa zostanie wypchnięta z mieszka włosowego, upływają średnio 2-3 miesiące. Przyczyny należy szukać w przeszłości, w tym przypadku faktem staje się wypadanie włosów po Covid-19.

Dobra informacje jest taka, że łysienie telogenowe można z powodzeniem leczyć. A utracone włosy z czasem odrosną, ponieważ mieszek włosowy i brodawka nie ulegają uszkodzeniu. Potrzebny jest tylko porządny zastrzyk energetyczny, składający się z intensywnej dawki witamin i minerałów istotnych do właściwego rozwoju włosa, który zadziała stymulująco na mieszki włosowe i pobudzi je do szybkiego wzrostu. Dobrym wyborem będzie suplementacja niezbędnych składników np. preparatem Hair+ od Body Empire.

 

Łysienie telogenowe jako negatywny długofalowych skutek Covid-19

Bez obaw, wypadanie włosów po Covid-19 nie dotyczy wszystkich. Szacuje się, że ten problem dotyka 24% pacjentów, którzy przeszli Covid-19. Choć przyczyna utraty włosów nie jest jednoznacznie powiązana z infekcją wirusem SARS-CoV-2 to specjaliści wskazują silny stres jako głównego winowajcę. W połączeniu z wysoką gorączką i ogólnym osłabieniem całego organizmu może wywołać łysienie telogenowe.

 

 Jak rozpoznać nadmierną utratę włosów?

Wypadanie włosów po Covid-19

Jeśli zauważyłaś/eś, że wypadanie włosów po Covid-19 w nadmiernych ilościach – czyli ponad 100 dziennie – to jest to powód do niepokoju. Dodatkowo, kiedy znajdujesz je rano na poduszce, a w ciągu dnia lecą z głowy bez jakiegokolwiek rozczesywania lub szarpania, a podczas mycia zbierasz pokaźne supełki włosów – jest to wyraźny sygnał, że należy działać. Nie warto czekać i liczyć na to, że to tylko chwilowy spadek odporności i zaraz wszystko wróci do normy. Ważne jest, aby w miarę szybko zareagować i choć częściowo zahamować bądź spowolnić wypadanie włosów.

 

Dlaczego warto stosować suplement diety Hair+?

Kluczowe jest działanie na wielu płaszczyznach poprzez: dietę, suplementację, zdrowy tryb życia, wysypianie się, dobrą pielęgnację, masaże skóry głowy – dotleniające cebulki włosów, a nawet dodatkowe specjalistyczne zabiegi stymulujące. Wszystkim osobom zmagającym się z intensywną utratą włosów zależy na przywróceniu utraconej objętości, dlatego też warto działać szybko. Leczenie niestety stanowi długi proces, a na upragnioną gęstość trzeba poczekać przynajmniej kilka miesięcy.

Nawet jeśli wydaje Ci się, że odżywiasz się zdrowo, w twojej diecie może brakować niektórych witamin i pierwiastków śladowych. Z kolei na przykład częste picie kawy czy herbaty może zmniejszać przyswajalność cennych minerałów np. żelaza. Dlatego opłaca się zainwestować w suplement diety Hair+ od Body Empire bogaty w witaminy z grupy B (B12, B6, B2), witaminę C, A, biotynę, niacynę, tiaminę, kwas foliowy, kwas pantotenowy i istotne mikroelementy jak: cynk, selen oraz miedź, a także naturalne ekstrakty roślinne znane ze swoich właściwości wzmacniających. Wpłynął one pozytywnie na poprawę tępa wzrostu włosów, zadziała ochronnie poprzez właściwości antyoksydacyjnie, ale również polepszy ukrwienie skóry głowy, przez co więcej tlenu i składników odżywczych dostanie się do cebulki włosa. Wszystko to sprawi, że nowe włosy będą rosły zdrowsze, mocniejsze, bardziej elastyczne i grubsze.

 

Jaka jest recepta na zahamowanie wypadania włosów po Covid-19? 

Dobrym pomysłem jest też stosowanie ziołowych wcierek lub olejowanie skóry głowy, które dostarczy cenne składniki mineralne mieszkom włosowym od zewnątrz. Jest to dość pracochłonne, lecz takie domowe zabiegi połączone z masażem działają stymulująco na cebulki włosów, dotleniając je i pobudzając do pracy.

Warto też zadbać o odpoczynek oraz zdrowy tryb życia wypełniony aktywnością fizyczną. Po przechorowaniu Covid-19 organizm jest osłabiony i podatny na infekcje oraz stany lękowe lub depresyjne. Aby uchronić nasz organizm przed nadmiernym stresem oraz by wzmocnić całe ciało, należy odpowiednio się wysypiać, a w dzień przeznaczać czas na relaks. Powrót do aktywności po chorobie nie jest łatwy, dlatego na początku można zacząć od spacerów na świeżym powietrzu, które dotlenią i wzmocnią mięśnie.

Pielęgnacja natomiast jest istotna w celu zapobiegania obciążania oraz uszkadzania i tak już osłabionych włosów. Często wiele błędów popełniamy nieświadomie, szarpiąc i trąc włosy podczas mycia, suszenia i rozczesywania. Nawet szczotka czy grzebień z ułamanym zębem lub wykrzywionym szpikulcem może być powodem mikro zniszczeń. Wymiana na odpowiedni sprzęt może poprawić kondycje włosów, a nawet dodatkowo – stymulująco masować skórę głowy.

Podsumowując – istotne jest spowolnienie wypadania włosów po Covid-19

Wypadanie włosów po Covid-19

Lśniące i zdrowe włosy są dumą, którą chcesz się pochwalić, a zadbana fryzura stanowi uzupełnienie Twojej stylizacji. Kiedy włosy zaczynają wypadać garściami jest to powód niezmiernej rozpaczy, a wywołany przez to stres jest kolejnym czynnikiem nasilającym niechciane objawy. Dlatego tak ważne jest szybkie działanie, by jednocześnie spowolnić łysienie i intensywnie wzmocnić nowe włosy od korzenia – przyśpieszając ich wzrost. W ten sposób struktura „baby hair” będzie zdrowa i mocna, a fryzura szybko uniesie się u nasady, co doda jej optycznie objętości.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top