WłosyOdżywka do włosów zniszczonych – sposób na ekspresową poprawę ich kondycji

Odżywka do włosów zniszczonych – sposób na ekspresową poprawę ich kondycji

odżywka do włosów zniszczonych

Pierwsze oznaki świadczące o zniszczonych włosach to rozdwojone, łamiące się końcówki oraz szorstkie, suche i pozbawione blasku włosy. Ponadto sprawiaj dużo problemów podczas stylizacji. Jednak czy można zatrzymać ten proces degradacji struktury włosa? Tak, z pomocą przychodzi odżywka do włosów zniszczonych, która daję natychmiastowe efekty, często idąc w parze z całą serią kosmetyków do pielęgnacji. Całkowita regeneracja może trwać długo i wymaga wiele uwagi. Odżywka do włosów zniszczonych jest pierwszym krokiem do odzyskania kontroli nad niesfornymi włosami.

odżywka do włosów zniszczonych

 

Spis treści:

  1. Proteiny – keratyna, kolagen, elastyna
  2. Naturalne ekstrakty roślinne – olejki, wyciągi, masła
  3. Nawilżacze, czyli humektanty – gliceryna, aloes, panthenol, alantoina, betaina, miód
  4. Aminokwasy – czyli arginina na zniszczone włosy   
  5. Ceramidy – ratunek dla suchych i zniszczonych włosów
  1. SLS lub SLES (Sodium Lauryl Sulfate)             
  2. Parabeny
  3. Alkohol (isopropyl alcohol)
  4. PEG, PPG                    
  5. Silikon
  6. Oleje mineralne (parafina)   
  7. Sztuczne zapachy

 

 

 

 

 

 

 

Czynniki, które powodują zniszczenia włosów

Nie da się uniknąć w 100% zniszczeń włosów. Jest wiele czynników, które prowadzą do osłabienia kondycji włosów. Są to nie tylko zabiegi koloryzujące lub rozjaśniające, jak się wydaje wielu osobom. Wśród nich jest wiele okoliczności od nas niezależnych, których nie da się całkowicie wyeliminować. Główne przyczyny odpowiadające za złą kondycję fryzury to:

  • Czynniki środowiskowe

Latem słońce i silne promieniowanie UV, zimą ogrzewanie w pomieszczeniach – przyczyniające się do utraty wilgoci w strukturze włosa oraz silny wiatr i mróz na zewnątrz. Wpływ na kondycję włosów mają także zanieczyszczenia, w tym dym nikotynowy oraz smog, które mają zgubny wpływ na nasze zdrowie i kondycje włosów. Ponadto zły wpływ na włosy mają zarówno kąpiele w słonej morskiej wodzie jak i w chlorowanej na basenie.

odżywka do włosów zniszczonych

  • Czynniki termiczne

Czyli wysoka temperatura. Przede wszystkim w tej grupie znajduje się domowa stylizacja, bez której wiele osób nie wyobraża sobie życia (prostowanie, suszenie lub używanie lokówki).

  • Czynniki chemiczne

Jest to wspomniana koloryzacja, która nie tylko wpływa na włókna włosów, ale także przenika przez skórę podrażniając ją oraz oddziałuje na cebulkę włosa z czasem ją osłabiając. Taki zabieg zaburza naturalny cykl wzrostu włosa, przez co nowe włoski “baby hair” są cieńsze. Inne zabiegi fryzjerskie wpływające na osłabienie struktury włosa to np. trwała ondulacja.

odżywka do włosów zniszczonych

  • Czynniki mechaniczne

Mogłoby się wydawać, że szczotkowanie włosów jest nieszkodliwe, to podczas tej czynności może dochodzić do mikro uszkodzeń i niewidocznych dla oka mikro zadrapań. W tym przypadku winny jest zły sprzęt: wygięty ząb grzebienia lub ułamane kulki w szczotce, które rysują łuskę włosa.

  • Nieodpowiednia pielęgnacja

Ten punkt dotyczy przesadnej skrajności w pielęgnacji. Złe skutki może przynieść zarówno kompletna rezygnacja z odżywki do włosów po ich myciu, jak i nadużywanie kosmetyków. Włosy obciążone zbyt dużą ilością preparatów, mogą się puszyć, plątać, sprawiać wrażenie lepkich i tłustych lub po prostu mogą się łamać i wyrywać pod nadmiernym ciężarem.

odżywka do włosów zniszczonych

  • Zła rutyna dbania o wygląd 

Często w pośpiechu popełniamy wiele drobnych błędów, które są destruktywne. Jest to: energiczne tarcie mokrych włosów ręcznikiem, nerwowe nakładanie szamponu i szorowanie nim skóry głowy (zamiast delikatnego masażu), spłukiwanie włosów zbyt gorącą lub lodowatą wodą (powinna być letnia, aby domknąć otwarte łuski włosa), związywanie włosów w bardzo ciasny kucyk lub koczek lub rozczesywanie naprędce włosów na sucho, bez jakiejkolwiek odżywki lub olejku.

Dodatkowe aspekty: stres, wahania hormonalne, ciąża, ciężkie choroby, silne leki, nieodpowiedni styl życia, niedosypianie lub zła (uboga) dieta. Są to aspekty, które również wpływają na zdrowy wygląd całej fryzury.

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego warto używać odżywkę do włosów zniszczonych?

Jak już wyżej wspomnieliśmy jest wiele czynników prowadzących do uszkodzeń, których często nie da się ani uniknąć, ani ograniczyć. Dlatego ważne jest, aby wybierać dobre, wysokiej jakości kosmetyki, które zregenerują oraz intensywnie odżywią, wzmocnią i poprawią kondycję włosów. Idealnym rozwiązaniem jest odżywka do włosów zniszczonych, która szybko poprawia ich wygląd, wpływając na wygładzenie, miękkość, przypływ energii, efekt lśniących, jedwabistych pasm oraz refleksów, a także pomaga w stylizacji i ich sprawnym rozczesywaniu. Reasumując, każdy typ włosów potrzebuje od czasu do czasu regeneracji zniszczeń, czy to po słonecznych wakacjach, czy po długiej, mroźnej zimie spędzonej w mocno ogrzewanych pomieszczeniach. Więc nie tylko, jak by się mogło wydawać po zabiegach fryzjerskich związanych ze zmianą koloru. Dlatego w Twojej łazience powinna się znaleźć odżywka do włosów zniszczonych!

odżywka do włosów zniszczonych

 

 

 

 

 

 

 

Jak uchronić włosy przed zniszczeniami?

Odpowiednia, zrównoważona pielęgnacja to recepta na zachowanie zadowalającej kondycji i pięknego wyglądu włosów. Na pierwszej linii obronny stoi właśnie odżywka do włosów zniszczonych, używane zaraz po szamponie. Wpływają na bieżąco na niwelowanie uszkodzeń i regenerację oraz utrzymanie nawilżenia włosów – w tym tworzenie warstwy ochronnej na ich powierzchni przez np. zawartość naturalnych olei, bogatych w witaminy, minerały oraz kwasy tłuszczowe.

   

 

Jak uratować bardzo zniszczone włosy oraz jak zapobiegać powstawaniu nowych uszkodzeń?

Inne kroki, oprócz regularnego używania odżywki do włosów zniszczonych, które pomogą uratować włosy przed zniszczeniami to:

  • Ochrona włosów przed słońcem i promieniowaniem UV – kapelusz to raczej niewygodna forma defensywy, lecz z pomocą idą odżywki ochronne w formie mgiełek lub w sprayu.
  • Ważna jest również ochrona przed mrozem i wiatrem – czyli noszenie czapek zimą oraz chust i kapturów, aby uchronić włosy przed wiatrem.
  • Unikanie kąpiel w słonej lub chlorowanej wodzie – lub zaraz po nich – dokładne umycie głowy i użycie odżywki.
  • Podcinanie końcówek – jeśli tego nie zrobisz to taka rozdwojona końcówka dalej będzie ulegała zniszczeniu i będzie się coraz bardziej się rozwarstwiała. Efektem tego będą spuszone włosy wyglądem przypominające nastroszoną miotłę. Ponadto włosy dalej będą się ułamywały oraz wykruszały coraz wyżej, tworząc nierówną, wystrzępioną linię – dającą bardzo nieestetyczny efekt wizualny.  Wizyta w salonie fryzjerskim powinna odbywać się przynajmniej raz na 2 miesiące. Specjalista podetnie same końcówki – co uchroni Cię przed dalszym procesem niszczenia się włosów i pozwoli Ci cieszyć się ich dobrym wyglądem.
  • Zrezygnowanie z częstego prostowania, używania lokówki lub suszarki.
  • Koloryzacja wyłącznie pod okiem profesjonalisty w salonie fryzjerskim.
Co jeszcze możesz zrobić dla swoich włosów?
  • Kompleksowa pielęgnacja – od odżywek, masek, specjalistycznych szamponów, olejków, wcierek, pobudzających masaży, aż po wyrobienie sobie nawyku do delikatnego traktowania włosów, rozczesywania, suszenia, modelowania i stylizacji.
  • Zawsze podczas ostatniego płukania używaj tylko letniej wody – domyka ona łuski włosa, dzięki czemu są wygładzone, zamiast matowe i szorstkie.
  • Dobrze zbilansowana dieta – czyli bogata w proteiny, nasiona, warzywa i owoce, które od wewnątrz zadbają o dostarczenie właściwych ilości składników odżywczych cebulkom włosów.
  • Suplementacja – jest uzupełnieniem ważnych mikroelementów, witamin i minerałów, których może brakować na co dzień w diecie.
  • Zdrowy tryb życia – to równie ważna kwestia. Jeśli jest zachowana równowaga organizmu, to całe ciało będzie zdrowe i pełne energii, także włosy. Warto dbać o wypoczynek, dobry sen oraz uprawiać sport. Chociażby regularny spacer, który pobudzi krążenie oraz dotleni komórki – także te skóry głowy, ponieważ biorą one udział w transporcie składników odżywczych do cebulki włosa.
  • Ogranicz stres – lub staraj się zniwelować jego skutki poprzez relaks i odpoczynek, tak aby oderwać uwagę od problemów.

odżywka do włosów zniszczonych

  

 

Jak prawidłowo stosować odżywkę do włosów? Podstawowe błędy w pielęgnacji

  1. Po pierwsze! Rozumiemy, że często po prostu nie masz czasu, ale nie nakładaj odżywki na bardzo mokre włosy. Bezpośrednio po umyciu włosów szamponem i ich dokładnym spłukaniu poczekaj chwilę, aż nadmiar wody spłynie, a następnie odciśnij jej resztki ręcznikiem, tak aby były lekko wilgotne. Należy tak postępować z prostej przyczyny – rozprowadzając kosmetyk na mokrych pasmach – odżywka zwyczajnie z nich spłynie, a cenne składniki rozrzedzą się wraz z cieczą.
  2. Po drugie! Nie nakładaj kosmetyku na skalp. Najlepiej jest zostawić bezpieczny odstęp kilku centymetrów i zacząć od linii uszu. Dlaczego? Odżywka do włosów zniszczonych w trakcie niedokładnego płukania może zatkać pory skóry głowy, często oprócz nawilżających, dobrych składników zawiera syntetyczne komponenty, które ciężko usunąć samą wodą. Większość trychologów i dermatologów przyzna nam rację, ponieważ takie działanie powoduje wiele estetycznych problemów – między innymi: oklapniętą fryzurę, przetłuszczanie się skóry głowy lub poważne stany zapalne.
  3. Używaj odżywki (bez żadnych obaw), po każdym myciu. Szampon do włosów to konieczny krok w pielęgnacji, ale oprócz całkowitego oczyszczenia i pozbycia się zanieczyszczeń, łoju, resztek kosmetyków – pozostawia włosy suche. Więc w celu nawilżenia i domknięcia łusek włosów, użycie odżywki jest obowiązkowe.
  4. Pamiętaj, aby nie używać jednego produktu cały czas. Warto mieć w łazience kilka różnych kosmetyków i na zmianę sięgać po inny, w zależności od potrzeb Twoich włosów. Na przykład – odżywkę dopasowaną do typu włosów, a także tą intensywnie odżywiającą, odbudowującą i wzmacniającą – czyli proteinową, nawilżającą – z humektantami oraz działającą ochronnie przez natłuszczenie – z emolientami.

   

Czego potrzebują zniszczone włosy?

Zniszczone włosy mają uszkodzoną strukturę, a przez powstałe ubytki do ich wnętrza mogą wnikać np. zanieczyszczenia działając destrukcyjnie na ich kondycję. Dlatego ważne jest, aby zamknąć tę drogę i uchronić warstwę korową oraz rdzeń włosa przed niszczącymi czynnikami. Dlatego potrzebna jest:

  • Intensywna odbudowa – czyli uzupełnienie ubytków w strukturze włókien.
  • Nawilżenie – przez liczne zniszczenia włosy są bardzo wysuszone i podatne na ułamywanie się końcówek. Zatrzymanie wilgoci przywróci im miękkość, elastyczność i zauważalnie poprawi ich wygląd.
  • Ochrona – czyli dodatkowe pokrycie ich struktury np. roślinnymi olejkami, które stworzą przezroczysty film otaczający łuski włosa oraz zabezpieczający przed utratą wilgoci i tworzeniem się nowych uszkodzeń.

odżywka do włosów zniszczonych

  

 

Jak wybrać najlepszą odżywkę do włosów?

Kieruj się swoimi indywidualnymi potrzebami tj. rodzajem włosów, jak również efektami, które chcesz uzyskać (dodaniem objętości, wygładzenie, podkreślenie splotu loków, wzmocnienie koloru, regeneracja po zabiegu fryzjerskim, nadanie blasku lub intensywna odbudowa zniszczeń). Uwagę należy również zawracać na skład i unikać syntetycznych szkodliwych substancji. Szukaj dobrych jakościowo produktów, w których skład wchodzą naturalne roślinne ekstrakty o działaniu intensywnie odżywczym, wzmacniającym i nawilżającym.

  

 

Składniki, jakie powinna mieć najlepsza odżywka do włosów zniszczonych

Najlepsza odżywka do włosów zniszczonych powinna działać kompleksowo, czyli równocześnie na wszystkich płaszczyznach. Nie tylko regenerować, wzmacniać i odżywiać, ale również w pełni pielęgnować włosy, a więc nawilżać i ochraniać je przed dalszymi uszkodzeniami.

odżywka do włosów zniszczonych

 

 

Najlepsze składniki, w które warto inwestować to:

  

      1. Proteiny – keratyna, kolagen, elastyna

Proteiny – to one tworzą włókno włosa w prawie 90%, od cebulki, rdzenia, warstwy korowej, osłonki i przezroczystych łusek pokrywających je na całej długości. Dlatego ich użycie idealnie wypełnia uszkodzenia, dając efekt gładkiej, zdrowszej, lśniącej powierzchni włosów oraz poprawia elastyczność, dzięki czemu rozczesanie i ich stylizacja jest o wiele łatwiejsza. Oprócz najczęściej spotykanych komponentów odżywek do włosów zniszczonych i silnej regeneracji, czyli keratyny, kolagenu i elastyny, znajdziesz także produkty z proteinami mleka, jedwabiu, pszenicy czy jajek.

  

      2. Naturalne ekstrakty roślinne – olejki, wyciągi, masła

To skoncentrowana dawka dobroczynnych składników odżywczych dla zniszczonych pasm włosów m.in. witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych, licznych antyoksydantów, aminokwasów i lipidów. Wpływają one nie tylko na poprawę wyglądu fryzury, ale jest to także źródło substancji aktywnych, które przenikają do głębszych warstw włosów – rewitalizując je i dbając o zachowanie ich w dobrej kondycji. Dodatkowo te roślinne esencje pełnią funkcję emolientów – czyli zabezpieczają zewnętrzną warstwę włosa, zapewniając ochronę przed zniszczeniami i negatywnymi czynnikami takimi jak słońce, gorące lub suche powietrze czy zanieczyszczenia. Warto wspomnieć także o olejach: arganowym, lnianym, monoi, migdałowym, makadamia, z czarnuszki lub kokosowym. Naturalne masła takie jak: shea, murumuru, morelowe, jojoba, czy z mango. Istotne są także ekstrakty lub inaczej mówiąc wyciągi z owoców lub pestek min.: z winogron, rokitnika, konopi, amli, granatu, lnu, bawełny, z kiełków pszenicy, korzenia żeń-szenia, ryżu (kerarice).

odżywka do włosów zniszczonych

 

     3. Nawilżacze, czyli humektanty – gliceryna, aloes, panthenol, alantoina, betaina, miód

Dokładne nawilżenie jest bardzo ważne, a szczególnie w przypadku zniszczonych i suchych włosów, ponieważ utrzymanie wilgoci zapewni im witalność, nabiorą sprężystości, blasku i miękkości. Dzięki nawilżeniu – kruszenie się końcówek zostanie w pewnym stopniu ograniczone, a ich stylizacja nie przysporzy aż tylu problemów. Dlatego jest to równie ważny krok i z zasady większość odżywek do włosów oraz kosmetyków do pielęgnacji ciała zawiera glicerynę w swoim składzie.

 

     4. Aminokwasy – czyli arginina na zniszczone włosy

To jeden z ważnych aminokwasów, który uczestniczy w budowie włosa, a także ma właściwości stymulujące cebulkę włosa do poprawnego wzrostu oraz może pomóc zatrzymać ich nadmierne wypadanie. Arginina nie tylko dobrze regeneruje i wzmacnia strukturę włosa, ale także nawilża i daje energii.

odżywka do włosów zniszczonych

 

    5. Ceramidy – ratunek dla suchych i zniszczonych włosów

Wspierają naturalną warstwę lipidową, która pokrywa włosy, zapewniając im ochronę i wzmocnienie. Ceramidy uzupełniają szczeliny międzykomórkowe, dając uczucie gładkich i wyjątkowo lśniących włosów.

  

 

 

Czego nie powinna zawierać odżywka do włosów zniszczonych?

Włosy zniszczone mają osłabioną strukturę, są bardzo suche i uszkodzone włókno chłonie składniki odżywki jak gąbka, dlatego fryzura może szybko ulegać zbyt dużemu obciążeniu w wyniku stosowania syntetycznych substancji. Choć na początku ich stosowania np. silikon może dokładnie wygładzać suche i rozdwojone końcówki, dając złudny rezultat jedwabistych i lśniących włosów. Już w dłuższym okresie użytkowania go, można zauważyć więcej negatywnych efektów niż korzyści (doprowadzenie do zatkania porów na głowie, obciążenie i tzw. oblepienie włókien włosa, uniemożliwiające dostarczenie składników aktywnych i nawilżenia przy kolejnych zabiegach odżywczych). Trudno jest go dokładnie zmyć z powierzchni włosów i skalpu delikatnym szamponem.

Jest wielu zwolenników sztucznych substancji, wedle których są one obojętne dla zdrowia i kondycji włosów. Wszystko może być tylko z pozoru w porządku, dopóki masz zdrową, młodą skórę głowy możesz nakładać na nią różne preparaty i nie będziesz widział/-a nic złego w tych syntetycznych komponentach. Po czasie włosy i skóra głowy mogą odmówić posłuszeństwa i pojawią się komplikacje i problemy z ich kondycją. W związku z nadużywaniem syntetycznych substancji np. silikonu tworzy się błędne koło ponieważ, aby zmyć sztuczny składnik odżywki musisz sięgnąć po mocny szampon np. z SLS, który dokładnie ściągnie resztki silikonu. Jednakże chyba nie o to chodzi w pielęgnacji, aby z każdej strony katować się silną chemią. Jeśli na rynku dostępne są lepsze produkty o naturalnym składzie, które nie tylko wygładzają, ale też nawilżają, wzmacniają i wpływają na odżywienie przez zawartość witamin
i minerałów!

odżywka do włosów zniszczonych

Dlatego staraj się unikać lub ograniczać do okazjonalnego użytku następujące składniki:

 

    1. SLS lub SLES (Sodium Lauryl Sulfate)

Wysusza, podrażnia, może wywołać reakcję alergiczną, zaczerwienienie, swędzenie lub wysypkę, a także powodować nadmierną produkcję sebum (w wyniku nadmiernego przesuszenia). To substancja pieniąco-myjąca, wykorzystywana także w przemyśle chemicznym np. w detergentach i płynach do naczyń. Nie chcesz chyba traktować swoich włosów takimi środkami? Szczególnie tych bardzo zniszczonych. Inne odrobinę łagodniejsze zamienniki to: Sodium Coco Sulfate (SCS), Magnesium Laureth Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate (ALES).

 

     2. Parabeny

Są to konserwanty. Ich nadmiar jest szkodliwy, oddziałują negatywnie na gospodarkę hormonalną i są rakotwórcze. Jako składniki często występują pod nazwami z końcówką paraben np.: ethylparaben, phenoxyethanol, propyloparaben lub metyloparaben.

odżywka do włosów zniszczonych

 

     3. Alkohol (isopropyl alcohol)

Niszczy i wysusza włosy, jak i skórę głowy. Jest odpowiedzialny za matowienie i utratę sprężystości. Ukryty jest także pod takimi nazwami jak: glikol etylenowy isopropyl, benzyl, denat). Odstępstwo stanowi tu alkohol tłuszczowy, który ma działanie korzystne: stearyl lub cetyl alcohol.

 

    4. PEG, PPG

Składniki te decydują o konsystencji produktu. W procesie ich powstawania używany jest tlenek etylu oraz dioksany (które są rakotwórcze!). Dlaczego należy ich unikać? Ponieważ mają zdolność do kumulacji w komórkach, tkankach i narządach.

odżywka do włosów zniszczonych

 

     5. Silikon

W nadmiarze obciąża włosy, a w kontakcie ze skórą wnika w naskórek i gromadzi się w tkankach, dlatego może podrażniać. Wśród szczególnie szkodliwych o mocnym, lepkim działaniu można wymienić: trimethicone, simethicone, trimethylsilylamodimethic, czy trimethylsiloxysilicates.

 

    6. Oleje mineralne (parafina)

Brzmi z pozoru dobrze, jednak są to pochodne ropy naftowej, które powstały przy jej destylacji. Spełniają funkcję emolientu, lecz blokują pory, zapychają powierzchnię skóry i utrudniają jej dostęp do tlenu, który jest potrzebny w naturalnym procesie wymiany gazowej. Według niektórych mogą także gromadzić się w wątrobie, węzłach chłonnych i nerkach – jednak zdania na ten temat są podzielone i nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy są toksyczne, czy całkowicie bezpieczne.

odżywka do włosów zniszczonych

 

     7. Sztuczne zapachy

Mogą uczulać lub być toksyczne. Alternatywą powinny być naturalne, aromatyczne komponenty.

Zobacz także: Najlepsza odżywka do włosów zniszczonych

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top