PoradySposoby radzenia sobie ze stresem

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Szybkie tempo życia, natłok pracy i obowiązków negatywnie wpływają na nasz organizm. W przypadku stresującej pracy ważne jest, aby odciąć się od problemów, gdy już jesteś w domu i zapomnieć o nich na te kilkanaście godzin. Jakie są sposoby radzenia sobie ze stresem?

Pytanie brzmi:  jak sobie radzić ze stresem i zniwelować jego negatywne skutki?

Sposoby radzenia sobie ze stresem

 

 1. Sposoby radzenia sobie ze stresem – ważny jest relaks

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zlikwidowanie negatywnego czynnika, który wywołuje stres. Jednak wiadome jest, że nie da się tego zrobić w 100 %, więc potrzebna jest duża dawka hormonu szczęścia, aby móc choć trochę odciążyć zmęczony organizm. Dobre sposoby radzenia sobie ze stresem i na relaks to:

 • Dobra książka – potrafi Cię wciągnąć na długie godziny.
 • Zabiegi pielęgnacyjne – zrób sobie domowe spa i odetchnij przy długiej aromatycznej kąpieli. Ciepła woda wpływa rozluźniająco na mięśnie, sztywny kark i ból pleców. Możesz również poprosić kogoś o masaż.
 • Nie zapominaj o hobby – jeśli nie będziesz do niego wracać, po dłuższym czasie stracisz zapał i powrót nie przyniesie Ci już satysfakcji.
 • Ulubiona muzyka – stwórz ulubioną składankę i słuchaj w drodze do pracy lub szkoły.
 • Kino, dobry serial lub program – włącz serial na Netflix i obejrzyj go w jeden wieczór.
 • Kursy – nauka czegoś nowego np. języka, jogi lub tańca.
 • Przytul kogoś – kontakt z druga osobą obniża napięcie i wpływa na produkcję hormonów szczęścia. Może to być nawet Twój kot lub pies.
 • Zajmij czymś ręce – każdy pewnie widział śmieszne gadżety do gniecenia. Nie są tylko dla dzieci, mają zabawny kształt i pomagają się odstresować poprzez rozładowanie napięcia. Dobrym zajęciem będzie też układanie puzzli czy szydełkowanie, zależy, co kto lubi. Wszystko jest dobre, aby tylko odwrócić uwagę od problemów i zebrać na spokojnie myśli.
 • Zrób sobie prezent – w końcu na to ciężko pracowałeś. Wybierz jakiś fajny gadżet, który chciałaś mieć od dawna i zamów go w dniu wypłaty – myśl o tym pozytywnie jak o trofeum za Twoje poświęcenie. Bądźmy szczerzy, biurowe pogadanki i pochwały mają na celu tylko jedno – zmotywować Cię do jeszcze cięższej pracy.
 • Wykorzystuj urlop czy przerwy w ciągu dnia – Twój odpoczynek jest ważny.

 

 1. Wysiłek fizyczny zmniejsza negatywne skutki stresu

Nawet podczas krótkiego wysiłku fizycznego w Twoim organizmie zaczynają wydzielać się endorfiny – hormony szczęścia. Wybierz aktywność, którą lubisz i która sprawia Ci przyjemność, to dobre sposoby radzenia sobie ze stresem. Na początek dobrym wyborem będzie krótki spacer, od czegoś trzeba zacząć.

Zobacz także: Trening: Zumba!

 

 1. Zdrowa dieta obniża poziom stresu – kortyzolu

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Skutkiem stresu jest obniżenie się odporności – odżywiając się zdrowo, wzmacniamy organizm. Jedz dużo owoców i warzyw, ryb, pieczywa pełnoziarnistego oraz pij dużo wody. Ogranicz kawę i herbatę, które mogą zmniejszać przyswajalność witamin i minerałów. Brzmi banalnie, jednak często w pośpiechu zapominamy o właściwych, bogatych w wartości odżywcze i minerały posiłkach.

 

 1. Spójrz na swoje problemy z boku

Pomyśl o tym, jakby dotyczyły one innej osoby i co byś jej poradził. Opcją do rozważenia są też warsztaty radzenia sobie ze stresem. Dowiesz się na nich, jak mieć zdrowe podejście do trudnych sytuacji. Kiedy spojrzysz z dystansu na nieprzyjemne zdarzenia z przeszłości lub kłótnie – zrozumiesz, że były one tak naprawdę nieistotne, nie mają one wpływu na Ciebie i twoje życie tu i teraz. Więc zapomnij o nich.

 

 1. Włącz pozytywne myślenie

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Zmiana nastawienia jest trudna, ale z czasem pozytywne myślenie wpłynie korzystnie na twoje życie. Zaakceptuj trudne doświadczenia i spróbuj doszukać się w nich jakiś plusów, wykorzystaj je i potraktuj jako naukę na przyszłość oraz szansę na rozwój. Spróbuj motywować się w ciągu dnia pozytywnymi zwrotami np. “Dam radę”. Unikaj też ludzi negatywnie nastawionych do życia, którzy zarażają pesymizmem. Dość stresu miałeś w pracy, nie musisz dodatkowo się dołować problemami innych ludzi.

 

Pamiętaj! Nie jesteś robotem, który żyje pracą, a w domu tylko się regeneruje i ładuje baterie. Postaw swoją osobę na pierwszym miejscu! Trochę egoizmu jest wskazane, gdy chodzi o twoje zdrowie.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top