WłosyWłosy proste i kręcone – pielęgnacja i ich potrzeby

Włosy proste i kręcone – pielęgnacja i ich potrzeby

Włosy proste i kręcone

Trendy w stylizacji fryzur zmieniają się co sezon. Jednym podobają się idealnie ułożone włosy, za to inni wolą szalone, wyzwolone loki. Po wielu latach prostowania i agresywnych zabiegów koloryzujących – pojawia się nowy kierunek w modzie – nastawiony na całkowicie naturalne włosy. Możesz więc spokojnie dać swoim włosom odpocząć i postawić na naturalnie kręcone oraz pofalowane włosy. Jednak, stale niezmienny pozostaje fakt, że włosy zadbane i lśniące zawsze będą przykuwały wzrok i budziły zazdrość. Zatem zarówno o włosy proste i kręcone warto właściwie zadbać.

Włosy proste i kręcone

Włosy proste i kręcone – różnice 

Włosy proste i kręcone różnią się pomiędzy sobą. Włosy proste mają równą idealnie gładką strukturę na całej swojej powierzchni. Natomiast loki – ze względu na tworzenie się skrętów – są podatne na otwieranie się łusek włosa w miejscach zagięć – mówimy wtedy o dużej porowatości włosów. Dlatego włosy kręcone wymagają intensywnego nawilżenia oraz większej dokładności podczas pielęgnacji. W przypadku prostych włosów trzeba uważać, aby nie przesadzić z ilością kosmetyków.

Ogólnie rzecz ujmując, typy włosów można podzielić według czterostopniowej skali. Numerem jeden są włosy proste, natomiast 4 to mocno kręcone włosy, przybierające kształt sprężynek. Pomiędzy są fale (2) oraz lekkie loki (3).

 

Proste włosy – co je wyróżnia i jakie mają potrzeby?

Porównując włosy proste i kręcone, według wielu, proste włosy to idealny rodzaj włosów, który niezależnie czy jest wieczór, czy poranek i nawet zaraz po wstaniu z łóżka wygląda zawsze dobrze. Są proste i lśniące – wystarczy tylko sybko je przeczesać i gotowe. Dlatego tak wiele z nas sięga po prostownicę, aby wygładzić swoje loki bądź fale. Jednak posiadaczki prostych włosów nie raz zmagają się z wieloma problemami np. brakiem objętości, elektryzowaniem się, przetłuszczaniem się, cienkimi, płaskimi, obciążonymi włosami lub delikatnymi końcówkami, podatnymi na uszkodzenia i wykruszanie się, przez co ciężko je zahodować. Choć wydawać by się mogło, że w codziennej stylizacji wydają się łatwe do ułożenia, to należy przyłożyć się do ich pielęgnacji.

 

Jak właściwie zadbać o proste włosy, mając na uwadze ich potrzeby?

Włosy proste i kręcone

  1. Nie nakładaj odżywki na całą długość włosów, aby ich nie obciążyć. Podczas spłukiwania tłuste składniki kosmetyku osiądą na skalpie i ciężko je będzie całkowicie usunąć. Oprócz spłaszczenia fryzury, odżywka może zatkać pory na skórze głowy i spowodować nadmierną produkcję sebum, szybsze przetłuszczanie się lub łupież.

 

  1. Postaw na kosmetyki o lekkiej konsystencji. Zamiast ciężkich masek wybieraj mgiełki i odżywcze spraye do włosów.

 

  1. Wypróbuj olejowanie włosów. Może się wydawać, że olej zbytnio obciąży proste włosy, lecz jest to mit. Metoda ta polega na nałożeniu oleju na włosy na godzinę przed ich umyciem, w następnym kroku aplikowany jest szampon, który dokładnie wypłucze tłuste składniki – więc nie powinno być problemu z obciążeniem włosów.

 

  1. Nie myj włosów codziennie. Takie częste oczyszczanie może powodować przesuszenie się skóry głowy. W konsekwencji wywoła to reakcję obronną organizmu, czyli zbyt szybką i intensywną produkcję sebum, które ma nawilżyć suchą skórę.

 

  1. Sprawdzaj składy i wybieraj delikatne szampony do włosów.

 

  1. Ogranicz stylizację na gorąco. Wysoka temperatura spowoduję utratę wilgoci, włosy będą się elektryzować, a końcówki szybko się kruszyć. Nie należy więc męczyć ich zbyt częstą stylizacją.

 

Kręcone włosy – pielęgnacja i potrzeby

Włosy proste i kręcone – czym się różnią? Kręcone włosy charakteryzują się pofalowaną lub kręconą strukturą. Choć są podatne na stylizację to codzienna rutyna pielęgnacyjna przysparza wielu trudności i trzeba sporo się namęczyć, zanim uzyska się idealne loki.

 

Jak powinna wyglądać pielęgnacja loków? 

  1. Po pierwsze – w celu zachowania naturalnych kręconych kształtów, należy rozczesywać włosy na mokro – grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach lub ewentualnie przy użyciu swoich palców. Najłatwiej, jeśli zrobisz to podczas nakładania odżywki, która dodatkowo ułatwi pozbycie się splątań i supełków.

 

  1. Po drugie – wypróbuj proteiny! Ten składnik w kosmetykach do pielęgnacji włosów ma działanie rewitalizujące, więc dzięki niemu odbudujecie ubytki w strukturze włókien włosów. W wyniku tego loki stają się bardziej giętkie, elastyczne, miękkie i pełne blasku. Proteiny jak np.: keratyna, elastyna, jedwab, kolagen lub aminokwasy pomogą Ci podkreślić naturalny skręt i zwiększyć objętość fryzury. Jednak zbyt duża ilość protein może spowodować sztywność i kruszenie się włosów, co byłoby efektem odwrotnym od zamierzonego.

 

  1. Po trzecie – pamiętaj o emolientach. To natłuszczające składniki kosmetyków – takie jak olejki, które zabezpieczają łodygę włosa przed otwieraniem się jej łusek. Zatrzymują wilgoć we wnętrzu włosa, co sprawi, że Twoje loki będą miękkie, sprężyste i nawilżone. Jest to bardzo ważne, ponieważ kręcone włosy mają tendencję do szybkiego przesuszania i puszenia się.

 

  1. Po czwarte – nie zapominaj o zachowaniu równowagi PEH. Włącz do pielęgnacji również humektanty, czyli składniki, takie jak panthenol lub aloes, które nawilżą włosy.

 

  1. Po piąte – pozwól swoim lokom wyschnąć naturalnie, bez użycia gorącego powietrza z suszarki, które nadmiernie je spuszy i pozbawi cennej wilgoci.

 

  1. Udaj się do salonu fryzjerskiego. Dobre cięcie pomoże ujarzmić loki i podkreśli ich skręt.

 

Jakich błędów unikać w pielęgnacji kręconych włosów?

Włosy proste i kręcone

  1. Włosy kręcone (ze względu na swoją strukturę) podczas czesania na sucho są szczególnie podatne na liczne uszkodzenia, kruszenie się końcówek, łamliwość oraz wyrywanie się splątanych pukli. Często są to też włosy zniszczone, wysoko lub średnioporowate, które po takim wyszczotkowaniu intensywnie się puszą, a fale i loki ulegają rozbiciu. Każdy posiadacz mocnego skrętu chce tego uniknąć – więc nie powinno się rozczesywać wysuszonych już włosów. Jeśli już musisz to spróbuj przeczesać je palcami z odrobiną olejku do włosów, delikatnie je ugniatając i formując loki.
  2.  Pamiętaj, aby ograniczać silikon i wosk w produktach do pielęgnacji. O ile składniki te pomagają domknąć i wygładzić łuskę włosa, to w nadmiarze mogą obciążać i zbytnio oblepiać strukturę włosa, utrudniając tworzenie się naturalnych loków. Silikon stosowany rozsądnie i w ograniczonych ilościach w odżywkach i maskach dobrze zabezpiecza włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi i termicznymi. Ponadto, wygładza mocno zniszczone włosy i ułatwia ich rozczesywanie. Jednak te dwa składniki zdecydowanie nie powinny znajdować się w szamponach.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top