ZdrowieWItamina B2

WItamina B2

Ryboflawina, inaczej witamina B2, jest hydrofilowym związkiem chemicznym wchodzącym w skład kompleksu witamin z grupy B. Charakteryzuje ją wysoka jak na daną grupę związków termostabilność i dość wysoka trwałość w środowisku kwaśnym, za to ulega szybkiemu rozpadowi pod wpływem światła. Z perspektywy czasu ważnymi dla poznania witaminy B2 były lata 1930-1931 na przestrzeni których ustalono jej obecność w drożdżach i z nich wyizolowano. Otrzymała wtedy miano „żółtego enzymu”, co wynikało z faktu, iż jako wyodrębniona substancja posiadała silnie żółto-zieloną, fluoryzującą barwę, a przy tym zdawano sobie sprawę z istotnego wpływu jaki wywiera na prawidłowe funkcjonowanie danych komórek. W organizmie ludzkim omawiana witamina realizuje swoje role głównie za pośrednictwem fosforanowych pochodnych: mononukleotydu flawinowego (FMN) i dinukleotydu flawinoadeninowego (FAD), substancji które jako donor elektronów biorą udział w przebiegu licznych reakcji redoks zachodzących w ustroju.

 

Najważniejsze funkcje witaminy B2

  • Jest niezbędna w metabolizmie aminokwasów, tłuszczów i węglowodanów
  • Biorąc udział w kompleksach I i II Łańcucha oddechowego, pozwala na wytwarzanie energii w cyklu kwasu cytrynowego (cykl Krebsa)
  • Nasila produkcję czerwonych krwinek poprzez zwiększanie wykorzystania żelaza oraz umożliwianie produkcji hemu,
  • Obniża poziom niebezpiecznej dla układu krążenia homocysteiny
  • Zapewnia prawidłowość tworzenia i funkcjonowania układu nerwowego
  • Współdziałając z witaminą A dba o dobry stan śluzówek, skóry i narządu wzroku
  • Jako kofaktor reduktazy glutationowej wspomaga regenerację zredukowanej formy glutationu
  • Jest niezbędna dla funkcjonowania wielu witamin: bierze udział w metabolizmie kwasu foliowego i witaminy B12, aktywacji 5-fosforanu pirydoksalu (P-L-P), syntezy niacyny z tryptofanu, czy koenzymu A z kwasu pantotenowego.

Witamina B2 jako wsparcie dla utrzymania dobrej kondycji włosów

Ryboflawina w pierwszym skojarzeniu rzadko kiedy bywa utożsamiana z bezpośrednim wpływem na kondycję włosów, za to znacznie częściej kojarzona jest ze zdrowiem skóry. Zapobiega ona powstawaniu stanów zapalnych skóry, kącików ust, łojotokowi oraz innym niekorzystnym zmianom w ich obrębie. Co ważne wspomniane działanie tyczy się także skóry głowy. Jej właściwa podaż niweluje chociażby powstawanie łupieżu, tworzenie się łojotokowego zapalenia skóry, czy nadmierne wypadanie włosów, które mogłyby powstawać wskutek jej niedoborów.

Działanie w powyższym zakresie tłumaczone jest głównie jej nierozerwalną rolą w regulacji pracy mieszków łojowych oraz procesach utrzymania kolagenu w skórze. Warto zaznaczyć, że jest ona witaminą niezbędną do zachodzenia licznych przemian składników budulcowych oraz stanowi niezbędne ogniwo w reakcjach wytwarzania energii niezbędnej do procesów przebudowy, co ma istotne znaczenie dla odnowy kolagenu skórnego.

Nie można pominąć także istotnej roli ryboflawiny jaką pełni ona dla zwiększania efektywności działania wielu innych związków ważnych z perspektywy zachowania atrakcyjnych włosów, w tym: kwasu foliowego, witamin B6 i B12, kwasu pantotenowego, czy  prawidłowości wchłaniania i wykorzystania żelaza.

 

 

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top