ZdrowieWitamina B1 – zdrowe i lśniące włosy

Witamina B1 – zdrowe i lśniące włosy

Tiamina, inaczej witamina B1, to rozpuszczalny w wodzie i stabilny termicznie w środowisku kwaśnym związek chemiczny zaliczany do kompleksu witamin z grupy B. Ponieważ była pierwszą odkrytą witaminą, dlatego na jej cześć wskutek dostrzeżenia wagi jaką odgrywa dla utrzymania życia (vita) oraz struktury która klasyfikuje ją do amin, powstała nazwa dla całej grupy istotnych dla funkcjonowania organizmu związków – witamin (vitamins). Jej historia rozpościera się na XIX i XX wiek, w którym to ją zauważono, wyizolowano i opisano, a istotny wpływ na jej poznanie miał polski biochemik Kazimierz Funk. Rolę jaką sprawuje w ustroju człowieka, pełni głównie po uprzednim przekształceniu do difosforanu tiaminy (TPP). Występując pod wspomnianą postacią, jako kofaktor wybranych enzymów, umożliwia prawidłowy przebieg licznych przemian metabolicznych zachodzących w organizmie. Zazwyczaj kojarzona jest z układem nerwowym oraz przemianami tłuszczy i węglowodanów. Ciekawostką jest fakt, iż ponieważ jest silnie zaangażowana w przemiany glukozy, to jej podaż jest istotnie skorelowana z ilością spożywanych węglowodanów. Oznacza to, że przy zwiększonym spożyciu produktów zasobnych w węglowodany, w tym cukry, wyraźnie rośnie zapotrzebowanie organizmu na daną witaminę.

 

Najważniejsze funkcje witaminy B1

  • Jako koenzym transketolazy bierze udział w metabolizmie tłuszczy i glukozy
  • Wpływając na pobudliwość dehydrogenazy pirogronianu bierze udział w procesie wytwarzania energii cyklu kwasu cytrynowego (cykl Krebsa)
  • Normuje przemiany glukozy do tłuszczy odkładanych w tkance tłuszczowej
  • Bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych i sterolu
  • Umożliwia przekształcenia pentoz w produkcji kwasów nukleinowych
  • Uczestniczy w tworzeniu wielu neuroprzekaźników,  w tym: glutaminianu, GABA, czy acetylocholiny
  • Przyspiesza regenerację osłonki mielinowej nerwów i utylizację mleczanu z układu nerwowego
  • Przejawia działanie przeciwutleniające i uśmierzające ból
  • Wpływa na powstawanie w skórze substancji odstraszających owady

 

Witamina B1 jako wsparcie dla utrzymania dobrej kondycji włosów

W pierwszym skojarzeniu główne role tiaminy rzadko kiedy utożsamiane są ze znaczącym jej wpływem na kondycję włosa. Niemniej jednak pozorny brak bezpośrednich powiązań w najważniejszych mechanizmach jej działania nie oznacza, że jej obecność jest obojętna dla utrzymania atrakcyjnej fryzury. Przy niedoborze omawianej witaminy w organizmie zauważalne jest pogorszenie się jakości włosa, jego osłabienie i matowienie, a także nadmierne przetłuszczanie prowadzące do powstawania nieatrakcyjnych strąków. Istotą roli tiaminy w zakresie zapewnienia należytego zdrowia włosom, jest jej regulacyjny wpływ na działanie gruczołów łojowych, udział w licznych przemianach składników odżywczych i energetycznych oraz fakt dbałości o dobrostan układu pokarmowego. Pozwalając na jego prawidłowe funkcjonowanie bez zbędnych perturbacji, sprzyja właściwemu wchłanianiu z układu pokarmowego licznych składowych istotnych do budowy włosa u nasady.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top