ZdrowieWitamina B6

Witamina B6

Witamina B6 to wspólna nazwa odnosząca się do grupy rozpuszczalnych w wodzie pochodnych 3-hydroksy-2-metylopirydyny. Historia poznania danej gromady związków rozpoczęła się około 1930 roku i dynamicznie rozwijała przez prawie 10 kolejnych lat, kiedy to na przestrzeni tego czasu omawianą witaminę wykryto, wyizolowano z naturalnych źródeł (otrąb ryżu), opisano oraz zsyntetyzowano chemicznie. Obecnie za jej dietetycznych przedstawicieli uznaje się pirydoksynę, pirydoksal i pirydoksaminę, które to łączy wspólna zdolność przemiany w ustroju ludzkim do 5′-fosforan pirydoksalu (P-5-P) – najbardziej aktywnej biologicznie formy. Witamina B6 dużą część swoich funkcji pełni jako koenzym wybranych enzymów przyspieszających przebieg licznych procesów zachodzących w organizmie. Swoją aktywność zaznacza głównie w reakcjach przemian aminokwasów. Z kolei jej widoczne efekty działania zazwyczaj kojarzone są z działalnością układu nerwowego i kondycją skóry.

 

Najważniejsze funkcje witaminy B6

  • Jako kofaktor enzymów występujących na szlakach transformacji licznych związków chemicznych, umożliwia przemiany aminokwasów, węglowodanów i tłuszczy.
  • Bierze udział w reakcjach przemian substratów energetycznych i rozpadzie glikogenu.
  • Umożliwia redukcję nadmiernej ilości szkodliwej dla układu krwionośnego homocysteiny.
  • Angażuje się w procesy powstania istotnego dla czerwonych krwinek hemu.
  • Wspiera tworzenie przeciwciał ważnych dla pracy układu immunologicznego.
  • Uczestniczy w zwiększaniu poziomu wybranych neurotransmiterów, w tym: GABA, serotoniny i dopaminy, wywierając wpływ zarówno na neurotransmisję, jak i samopoczucie psychiczne.

 

Witamina B6 jako wsparcie dla utrzymania dobrej kondycji włosów

Jedno ze skojarzeń wiązanych w witaminą B6 jest jej wpływ na utrzymanie dobrej kondycji skóry, dzięki której tworzona jest właściwa podstawa i tło dla rozwoju i utrzymania pięknych włosów. Choć jest to niezwykle ważna właściwość danej witaminy, to jej działanie nie kończy się wyłącznie na wspomnianym aspekcie.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że przy brakach danej witaminy w organizmie zauważalne jest spowolnienie wzrostu włosów, ich osłabienie i zwiększone wypadanie. Wspomniane objawy nie wynikają jedynie z pogarszającego się stanu skóry głowy przy jej niedoborach, ale także działalności poprzez inne mechanizmy ważne dla utrzymania atrakcyjnej fryzury.

Otóż witamina B6 istotnie angażuje się w proces podziału komórek w mieszkach włosowych, za sprawą czego zauważalnie przyspiesza wzrost właściwej jakości włosów. Umożliwia ona wbudowywanie L-cysteiny do keratyny, czyli białka tworzącego strukturę włosa na całej jego długości. Wspomaga zarówno tworzenie keratyny zawartej w łodydze i osłonie włosa odpowiadającej za wymaganą jego wytrzymałość, jak i tej znajdujące się we wnętrzu łodygi (kory) włosa, zapewniającej mu należytą elastyczność. Biorąc pod uwagę, że cysteina posiada największy procentowy udział w strukturze włosa, który wynosi około kilkunastu procent, łatwo zdać sobie sprawę jak ważne dla procesów wzrostowych i trwałości włosów jest tempo wbudowania danego aminokwasu w ich strukturę.

Co więcej obecność witaminy B6 umożliwia wytwarzanie, bądź poprawia skuteczności działania innych składowych zaangażowanych w utrzymanie należytej kondycji włosa. Jest ona chociażby niezbędna do wewnątrzustrojowej przemiany tryptofanu do niacyny (witamina PP). Jak również zwiększa przyswajalność cynku, bądź wykorzystanie selenu przez organizm.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top