ZdrowieWitamina B12

Witamina B12

Witamina B12, znana także jako kobalamina, to wspólna nazwa dla grupy związków opartych na układzie korynowym (pseudoporfirynowy), w którego centrum zlokalizowany jest atom kobaltu. Odkrycie danej witaminy jest nierozerwalnie związane z poszukiwaniem remedium na szerzącą się wśród ludzkości anemię złośliwą, którą aż do roku 1920 uznawano za chorobę nieuleczalną. Badania pozwalające na jej poznanie prowadzono w XX wieku, a jej wyizolowanie w postaci krystalicznego proszku czerwonego zabawienia miało miejsce dopiero w 1948 r. Co ciekawe z pracami nad nią wiąże się aż 5 nagród Nobla. Z racji późnego jej odkrycia jest ostatnią z witamin klasyfikowanych do grupy B. W ustroju ludzkim pełni ona rolę koenzymu nadającego wymaganą aktywność dla wybranych enzymów, szczególnie metylotransferaz. Z tego też powodu łączona jest zazwyczaj z procesami metylacji. Niestety wskutek zawężenia występowania omawianej witaminy do wybranych grup produktów spożywczych (głównie odzwierzęcych), jej złożonego mechanizmu wchłaniania oraz istotności występowania odpowiedniej kwasowości żołądka dla poprawy dostępności, nie jest łatwym pokrycie zapotrzebowania ustroju na daną substancję. Nawet fakt, iż jako jedyna pośród witamin z grupy B jest akumulowana przez organizm (w wątrobie), tylko częściowo rekompensuje mankamenty w pokrywaniu zapotrzebowania na daną substancję. Stąd witamina ta jest tak często suplementowana, zwłaszcza pod postacią cyjanokobalaminy, która jest trwałym w przechowywaniu i przetwarzaniu związkiem, a przy tym skutecznym prekursorem aktywnych form wspomnianego koenzymu.

 

Najważniejsze funkcje witaminy B12

  • Umożliwia procesy krwiotwórcze poprzez tworzenie czynnika hematopoezy, angażowanie się w syntezę materiału genetycznego w erytroblastach oraz produkcję krwinek w szpiku kostnym
  • Wspomaga dostawę grupy metylowej niezbędnej do remetylacji homocysteiny
  • Jest niezbędna dla budowy i utrzymania struktur układu nerwowego oraz neurotransmisji
  • Wspomaga tworzenie energii na etapie konwersji metylomalonylo-CoA do bursztynylo-CoA
  • Bierze udział w tworzeniu kwasów nukleinowych oraz przemianach białek, węglowodanów i tłuszczy

 

Witamina B12 jako wsparcie dla utrzymania dobrej kondycji włosów

Najczęściej omawianym zagadnieniem z witaminą B12 jest niedokrwistość megaloblastyczna, do której wytworzenia prowadzi m.in. niedobór danego związku. Jednym z objawów danego schodzenia jest pogarszanie się stanu skóry oraz włosów włącznie z postępującym siwieniem i łysieniem, co stanowi konsekwencję ogólnej zapaści organizmu jaka następuje w konsekwencji rozwijającej się anemii. Nie znajduje się zbyt wielu głośnych badań o bezpośrednim wpływie witaminy B12 na poprawę jakości włosa. Jednak jasnym jest, że organizm z jej niedoborami nie funkcjonuje prawidłowo i ulega wewnętrznej destabilizacji, czy wręcz destrukcji. Dzieje się tak ponieważ kobalamina angażuje się w ogromną ilość przemian metabolicznych i procesów powielania materiału genetycznego, niezbędnych do budowy, rozwoju i funkcjonowania ustroju. Łączy się ją tym samym z procesami tworzenia włosów na poziomie wysoce proliferacyjnych mieszków włosowych.

Podobnie witamina B12 angażując się procesy metaboliczne i powielania materiału genetycznego, umożliwia powstawanie i regenerację skóry stanowiącej podłoże do tworzenia i osadzenia włosów. Właściwa podaż danego związku przeciwdziała pojawianiu się licznych zmian w jakości skóry. Zmniejsza jej suchość, nadmierne złuszczanie naskórka i ogranicza zaczerwienia, przez co skóra staje się atrakcyjnym tłem dla włosa.

Co ważne kobalamina umożliwia zamianę kwasu foliowego do tetrahydrofolianu, innego składnika istotnie wpływającego na jakość włosów.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top