UrodaBiotyna jako wsparcie dla utrzymania dobrej kondycji włosów

Biotyna jako wsparcie dla utrzymania dobrej kondycji włosów

Biotyna to rozpuszczalna w wodzie pochodna imidazolu nosząca na przestrzeni czasu wiele imion, jak chociażby: witamina H, B7, Bw, czy koenzym R. Pośród kilku jej izomerów, wyłącznie D-biotyna przejawia wymaganą aktywność biologiczną. Jej znaczenie zauważono w 1927 roku podczas badań nad zmianami skórnymi u szczurów. Wtedy też nadano jej pierwszą nazwę – witamina H od niemieckiego słowa „haut” oznaczającego skórę. Obecnie funkcjonująca nazwa (biotyna) została przyjęta w konsekwencji jej wyizolowania i poczynienia dalszych ustaleń co do pełnionych przez nią funkcji, a konkretnie ustaleniem jej jako czynnika wzrostowego dla drożdży. W pożywieniu występuje w małych ilościach, bądź jest niedostępna wskutek obecności związków ją wiążących. Dużą część jej zapotrzebowania teoretycznie jest w stanie wyprodukować własna flora jelitowa. Jednak częste jej wahania wywoływane niewłaściwym stylem życia, żywienia, przyjmowaniem antybiotyków i innymi czynnikami, obniżają znacząco wspomniane możliwości. W organizmie ludzkim biotyna jest niezbędna przede wszystkim dla prawidłowego działania biotyno-zależnych karboksylaz. Jej działanie kojarzone jest głównie z przemianami węglowodanów i tłuszczy, wytwarzaniem energii, a przede wszystkim ogromnym wpływem na zachowanie dobrej kondycji skóry i włosów.

 

Najważniejsze funkcje biotyny

  • Bierze udział w wewnątrzustrojowym wytwarzaniu glukozy w procesie glukoneogenezy oraz przekształceniach glukozy do cząsteczek pirogronianu w procesie glikolizy
  • Wspomaga syntezę kwasów tłuszczowych, również nienasyconych
  • Jest niezbędna dla prawidłowej pracy tarczycy
  • Wspólnie z witaminą K bierze udział w syntezie protrombiny
  • Jest niezbędna dla zachowania dobrej kondycji skóry i włosów

 

Biotyna jako wsparcie dla utrzymania dobrej kondycji włosów

Pośród wszystkich znanych witamin, biotyna zdecydowanie najsilniej kojarzona jest z sekretem pięknych włosów. Jest to poniekąd uzasadnione mnogością procesów w których uczestniczy. Jako koenzym wielu enzymów wpływa także na procesy budowy włosa, co potwierdza chociażby zauważalny wzrost ilości materiału DNA i syntezy białek w jej obecności. Sama z siebie stanowi ważne źródło siarki, pierwiastka który w dużej mierze tworzy strukturę keratyny. Keratynocyty w których tworzona jest keratyna, wydają się posiadać transportery wysoce specyficzne dla biotyny co tylko potwierdza jej niezbędność w procesach wytwarzania keratyny. Biotyna wyraźnie zaznacza swoją obecność już u podstaw, czyli macierzy włosa odpowiedzialnej za odżywienie podskórnej części włosa. Tym sposobem bardzo istotnie angażuje się w procesy powstawania włosów już od samego początku, mając przełożenie na późniejszą ich jakość i zachowanie. W przypadku jej niedomiar zauważalne jest tworzenie się cieńszych, matowych, mniej elastycznych i bardziej kruchych włosów skłonnych do wypadania.

Poza funkcją jaką pełni biotyna w macierzy włosa, wypełnia ona także wiele innych ról ważnych dla kondycji skóry stanowiącej ważną podstawę włosów. Ponownie poprzez keratynocyty dba o jakość wytwarzanego naskórka. Wydaje się szczególnie istotna w procesach regeneracji skóry po uprzednio doznanych urazach, a także wpływa na zmniejszanie stanów zapalnych powstających wokół mieszka włosowego. Ponadto reguluje pracę gruczołów łojowych, redukując nadmierne przetłuszczanie się włosów.

Wielokierunkowość działania biotyny zaznacza się również w podnoszeniu efektywności wchłaniania witaminy C, która także istotnie przyczynia się do utrzymania piękna włosów.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top