TreningTRENING ZUMBA

TRENING ZUMBA

Trening Zumba

TRENING ZUMBA

Jeśli wysiłek fizyczny utożsamiasz z nudnymi ćwiczeniami na siłowni lub monotonnymi brzuszkami czy przysiadami to nasz cykl artykułów jest dla ciebie. Przedstawiamy interesujące propozycje treningowe, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Omówimy sporty opierające się na: tańcu, podskokach, treningach cardio jak i na tych bardziej statycznych. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej zajęciom o nazwie zumba.

Trening Zumba

Czym jest zumba?

Zumba to połączenie tańca i aerobiku. Uczestniczki zajęć uczą się układu na bieżąco, podczas treningu. Układy są proste, powtarzalne, dostosowane do skocznej muzyki latynoamerykańskiej. W zumbie przede wszystkim stawia się na spontaniczność
i zabawę, dlatego nie jest ważne, aby dokładnie odwzorować kroki instruktora.

Zumbę wymyślił tancerz i choreograf Alberto „Beto” Perez w Kolumbii w latach 90 XX wieku. W zumbie tańczy się głównie do muzyki latynoamerykańskiej. Choreografia zawiera elementy: salsy, rumby, mambo, hip-hopu, samby, merengue, flamenco, twist, cha-cha oraz tańca brzucha i tańców Bollywood.

To, co wyróżnia zumbę na tle innych treningów to prostota i entuzjazm. Kroki są banalnie proste, a muzyka na tyle porywająca, że nie da się ustać w miejscu. Zumba uwalnia energię, wyzwala pokłady radości i entuzjazmu, dodaje pewności siebie
i pozwala doskonale rozładować napięcie i stres.

Efekty treningu, czyli dlaczego warto ćwiczyć zumbę?

Zumba to trening cardio – dużo podskoków, nieustanny ruch, elementy interwałów i treningu siłowego. Dzięki temu poprawia się ogólna kondycja organizmu, łącznie z wydolnością, a także wzmocnienie i kształtowanie poszczególnych partii ciała. Pamiętajmy, że szczupłego, płaskiego brzucha nie uzyskamy wykonując 100, 200 czy nawet 1000 brzuszków dziennie. Kluczowa jest dobrze zbilansowana dieta oraz trening cardio. Czyli trening przyśpieszający spalanie materii, a dopiero taka aktywność wsparta ćwiczeniami siłowymi pozwoli ukształtować wymarzoną sylwetkę.

Jeden trening zumby to mnóstwo spalonych kalorii – nawet 700-800 kcal podczas jednego treningu. Oczywiście, wszystko zależy od intensywności ćwiczeń i naszego zaangażowania w taniec. Zachęcamy, aby dać się ponieść zabawie, muzyce i wykonywać trening w 100%. Dzięki temu bardzo szybko zobaczymy rezultaty w postaci utraty zbędnych kilogramów, ładnie ukształtowanej sylwetki oraz poprawy kondycji.

Trening Zumba

Dla kogo jest zumba?

Całe piękno zumby to fakt, że jest to trening dla każdego. Dosłownie dla każdego – mogą ćwiczyć dzieci, młodzież, mężczyźni, kobiety oraz osoby starsze. Wydawać by się mogło, że trzeba wykazywać uzdolnienia w kierunku tańca. Nic bardziej mylnego. Zapewne podczas pierwszych treningów zumby ciężko będzie odnaleźć się w rytmie i krokach. Jednak przy odpowiednim dystansie, podążaniu za muzyką i kilku treningach, szybko damy się porwać zumbie. Jeśli nasza kondycja nie jest najlepsza, po prostu nie przekraczajmy możliwości organizmu. Nie skaczmy tak wysoko lub zróbmy mniejszą ilość powtórzeń. Z treningu na trening, będzie zauważalny progres, ale ważna jest regularność.

Zumba jest dla tych, którzy szukają ciekawej formy aktywności fizycznej. Często wybierają ją osoby, dla których aerobik jest trochę za nudny, a z kolei profesjonalny taniec nie jest dla nich.

Ponadto, zumbę można trenować także w wodzie.  Zumba Aqua jest świetną opcja dla osób lubiących pływać lub mających problemy zdrowotne np. z kręgosłupem czy też dla osób przechodzących przez proces rehabilitacji. Jest to połączenie zajęć w wodzie z elementami tanecznymi.

Istnieją także zajęcia dedykowane dzieciom – Zumba kids – które pozwalają poznać podstawy tańca, a jednocześnie dobrze się bawić w miłej atmosferze. Jest to świetny sposób na rozładowanie energii oraz kształtowanie nawyku aktywności fizycznej już od najmłodszych lat.

Zumba to jedna z ciekawszych propozycji treningowych. Lubisz muzykę, taniec, spontaniczny ruch? Chcesz treningu, który naprawdę Cię zmęczy i podczas którego spalisz mnóstwo kalorii! Zumba jest zdecydowanie dla ciebie!

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top