Dla NiegoPierwsze kroki z siłownią

Pierwsze kroki z siłownią

Niezależnie od tego, czy mierzysz wysoko w stronę muskularnej sylwetki, czy celujesz w redukcję tkanki tłuszczowej, jedno pozostaje niezmienne – decyzja o rozpoczęciu treningów na siłowni to początek transformacji nie tylko Twojego ciała, ale całej filozofii życia.

Kupiłeś już pierwszy karnet na siłownię. I co dalej? Pójście na siłownię to nie tylko zrobienie trzech treningów w tygodniu. Jeśli chcesz osiągnąć widoczne rezultaty musisz zrozumieć, że aktywny tryb życia jest stylem życia. Jak odnaleźć się na siłowni i jak zacząć przygodę na lata? W tym artykule przybliżymy Ci, jak zacząć bez falstartu.

Określ cel

Zastanów się co chcesz uzyskać idąc na siłownię. Redukcja tkanki tłuszczowej czy budowanie silnej i muskularnej sylwetki. Niezależnie od tego czy chcesz spalić zbędny tłuszczyk czy zrobić rzeźbę pamiętaj, że nie osiągniesz tego w tydzień czy miesiąc. Nie oczekuj też cudów w postaci zrzucenia 10 kg w miesiąc przed latem lub inną ważną imprezą. Patrz realnie na swoje cele.

Pierwszy raz na siłowni

Trening nastawiony na rozwój siły czy na redukcję i utratę tkanki tłuszczowej. Wybór dokonany, ale od czego i jak zacząć? Spakuj w torbę wygodne buty, koszulkę, spodenki, butelkę wody i wyrusz na siłownię. Będąc pierwszy raz w klubie fitness, powiedz osobie z recepcji, że jest to twój pierwszy kontakt z siłownią. Oprowadzi Cię ona po obiekcie oraz pokaże, jak działają maszyny i sprzęty cardio.

Kolejną istotną kwestią jest plan treningowy. Możesz ułożyć go samodzielnie lub trenować planem treningowym dla początkujących, znalezionym na stronach internetowych. Artykułów w Internecie jest mnóstwo, dlatego jednak trzeba się w nie zagłębić i przestudiować. Korzystaj z wiarygodnych źródeł i baz treningowych.

Nie wszystko co jest napisane w Internecie sprawdzi się w Twoim przypadku, każdy organizm jest inny i potrzebuje zróżnicowanych bodźców. Ważne jest też, żeby nie przesadzić już na pierwszym treningu. Za długi i za mocny trening może doprowadzić do kontuzji, która wykluczy Cię na długi czas już na samym początku Twojej przygody z siłownią. Ponadto ból mięśni po treningu, który pojawi się po zbyt dużym obciążeniu może zniechęcić do dalszej walki o upragnione cele. Dlatego obciążenie i intensywność zwiększaj stopniowo, wraz ze wzrostem poziomu wytrenowania.

pierwsze kroki z siłownią

Trener personalny

Zastanawiasz się czy współpraca z trenerem personalnym będzie dobrym pomysłem?

Nie musisz się zastanawiać. Oczywiście, że będzie to bardzo dobra decyzja. Musisz tylko wybrać osobę, która faktycznie zna się na rzeczy i Ci pomoże. Będzie to niezmiernie istotne, szczególnie na początku twojej przygody z treningiem. Trener personalny nauczy Cię poprawnych wzorców ruchowych, dobrych nawyków treningowych oraz zadba o odpowiedni plan treningowy. Sprawi on, że podejdziesz do treningów z głową. Nauczysz się poprawnej techniki, komponowania planów treningowy pod cele jakie chcesz uzyskać. Uważaj na “pseudo trenerów” – są to osoby, które nie poświęcają podopiecznemu wystarczającej uwagi podczas treningu, bądź też organizują grupowe treningi personalne które kosztują mniej niż normalny trening. Na takich grupowych sesjach ciężko jest dopilnować poprawnej techniki u podopiecznych. Dlatego, szczególnie na początku drogi z siłownią warto jest zainwestować w parę sesji u trenera personalnego, który przekaże Ci wiedzę i wskazówki jak poprawnie i bezpiecznie trenować. Jest to inwestycja w Twoją wiedzę i zdrowie.

Regeneracja

W kontekście treningu niezmiernie ważna jest odpowiednia regeneracja organizmu. Odpoczynek oraz zbilansowana dieta mają ogromny wpływ na regenerację.

Podczas układania planu treningowego należy uwzględnić kilka dni nietreningowych, aby nie doprowadzić do przetrenowania organizmu. Pomimo odpoczynku od siłowni możesz wykonywać aktywny odpoczynek poprzez spacerowanie czy jogę.

Sen jest równie istotny. Staraj się spać do ośmiu godzin na dobę. Podczas snu produkowane są różne hormony np. hormon wzrostu. Sen wpływa na regeneracje układu nerwowego oraz mięśni, co pobudza je do wzrostu.

Dieta

I na sam koniec dieta. Odpowiednio ułożony plan żywieniowy w połączeniu z treningiem da ogromne efekty. Ujemny bilans kaloryczny pomoże w redukcji niechcianej tkanki tłuszczowej a dodatni bilans kaloryczny pozwoli na zbudowanie silnej i muskularnej sylwetki. Warto też włączyć do diety suplementy takie jak odżywka białkowa, kreatyna, ZMA, kofeina, witamina D i kwasy tłuszczowe Omega 3. Zbilansowana dieta pozwoli wyeliminować braki witamin i minerałów oraz dostarczy Ci więcej energii.

Podsumowując, zaczynając przygodę z siłownią zmienisz nie tylko swoje ciało, ale także sposób myślenia i styl życia. Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zamierzonych efektów nie osiągniesz w tydzień. Z biegiem czasu i z treningu na trening, podnosząc coraz to większe ciężary, będziesz zdumiony swoim progresem. Co będzie napędzało Cię do dalszych treningów i do trwania w tym nowym, zdrowym stylu życia. Powodzenia!

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top