Bez kategoriiPiękne i zdrowe włosy

Piękne i zdrowe włosy

Każda z nas nieraz zastanawiała się, jak osiągnąć piękne i zdrowe włosy. Na ich zdrowie mogą mieć wpływa takie zabiegi jak koloryzacja, prostowanie czy inne zabiegi upiększające. Niestety generują one osłabienie struktury włosa i może prowadzić do ich uszkodzenia, a nawet wypadanie. Ważnym jest również zaznaczyć, że do osłabienia zdrowia włosów może się przyczynić po prostu za długa ekspozycja na słońce czy wiatr. Pochodzące ze słońca, promieniowanie UV i wiatr mogą być równie destrukcyjne, jeśli nie zabezpieczysz odpowiednio włosów. Jakie więc podjąć działania, aby zadbać o włosy i wzmocnić ich kondycję? Przeczytasz o tym poniżej.

Zdrowe włosy czym są i jak je ochronić?

Zdrowe włosy to synonim zadbanych, pięknych i lśniących włosów, które w dotyku są przyjemnie miękkie i giętkie.
W dużej mierze o ich wyglądzie decyduje stan łusek włosów, które stanowią „ochronny pancerz” w ich strukturze. Kiedy ich kondycja jest dobra, łuski są dokładnie zamknięte i ciasno na siebie nachodzą, co sprawia, że włos odbija światło – stąd efekt rozświetlonych i błyszczących pasm. Co bardzo ważne, łuski włosów zatrzymują wewnątrz cenną wilgoć, dlatego włosy są elastyczne, miękkie i nawilżone. O włosy trzeba dbać zarówno stosując odpowiednią ich ochronę, jak i dbać o zapewnienie im warunków do wzrostu poprzez dietę i suplementację.

 

Dbanie o włosy to zabezpieczanie ich struktury przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak wysoka temperatura, promienie UV, mróz, słona lub chlorowana woda. Zagrożeniem są również różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak dym nikotynowy lub smog pełen toksycznych pyłów, które działają negatywnie na keratynocyty (komórki wytwarzające włosy) wzmagają wypadanie włosów i przyczyniają się do rozwoju łysienia. Odżywanie włosów to nasza dieta i to, jak “karmimy” nasze włosy od środka. Zalążkiem ich żywotności są cebulki włosów, to właśnie pod skórą rozpoczyna się ich wzrost i budowa. Jeśli nasz jadłospis jest ubogi, pozbawiony składników odżywczych, takich jak witaminy (szczególnie z grupy B), mikroelementy oraz minerały, wzrastający włos będzie osłabiony z uwagi na istniejące niedobory. By temu przeciwdziałać, należy prowadzić zbilansowaną dietę, ewentualnie ją komplementować za pomocą suplementacji. Może ona przyśpieszyć wzrost włosów i wpłynąć na proces kształtowania się nowych włosów. Dzięki temu włosy będą grubsze, zdecydowanie mocniejsze i odporniejsze na wypadanie.

 

 

Numerem jeden w każdej domowej pielęgnacji jest odżywka do włosów. Trudno wyobrazić sobie bez niej życie, ponieważ znacznie ułatwia doprowadzenie włosów do ładu i dodaje im witalności. 

Do wyboru masz kosmetyki stworzone pod kątem rodzaju włosów: kręconych, prostych, cienkich, farbowanych czy suchych i zniszczonych. Jednak rzadziej sięgaj po odżywki lub maski regeneracyjne, ponieważ są one bardziej nasycone składnikami odżywczymi i stosowane po każdym myciu mogą obciążać fryzurę, sprawiając, że włosy staną się sztywne i spuszone. Istnieje także podział na humektanty (nawilżenie), proteiny (wzmocnienie i odbudowa) oraz emolienty (zabezpieczenie). Pomogą one przywrócić włosom balans, uzyskać wymarzony wygląd i lepszą kondycję. Warto mieszać produkty i stosować je według aktualnych potrzeb Twoich włosów.

Rutyna pielęgnacyjna dla pięknych włosów i popularne błędy

Oprócz wyboru dobrej odżywki równie ważna jest sama technika pielęgnacji. Woda używana podczas mycia szamponem oraz spłukiwania kosmetyków nie może być gorąca! Idealna temperatura to letnia lub lekko ciepła woda. Do ostatniego płukania wybierz chłodniejszą wodę, kierując strumień prysznica z góry ku dołowi, co dokładnie domknie łuski włosów. Takie działanie zatrzyma wilgoć wewnątrz włosów na dłużej, co sprawi, że włosy będą bardziej elastyczne, giętkie. Kiedy Twoim włosom brakuje nawilżenia, stają się suche, szorstkie i łamliwe – więc weź sobie tę radę do serca. Nie zapominaj, aby nakładać odżywkę na odsączone wcześniej włosy. W pośpiechu wiele osób od razu po spłukaniu szamponu nakłada odżywkę na ociekające wodą pasma, co sprawia, że kosmetyk robi się rzadki, mniej skoncentrowany i spływa z końcówek, przez co czas kontaktu odżywki z włosem jest bardzo ograniczony. Prawidłowo rozprowadź odżywkę po lekko wilgotnych włosach, delikatnie je gładząc dłońmi i przeczesując palcami dla równomiernego efektu. Nie nakładaj jej bezpośrednio na skórę głowy. Warto także zaopatrzyć się w ręcznik z mikrofibry lub stary podkoszulek do osuszania włosów, aby uniknąć zbędnego tarcia. Zanim zawiniesz włosy w ręcznik, zbierz nadmiar wody delikatnie ściskając włosy dłońmi z góry ku dołowi, lecz ich nie wykręcaj. Na koniec opłaca się zastosować olejek na jeszcze wilgotne włosy. Pozwoli to dokładnie domknąć, wygładzić i zabezpieczyć łuski włosów. Jeśli używasz suszarki, staraj się z niej zrezygnować, zawinąć włosy w ręcznik z mikrofibry lub poczekać, aż naturalnie wyschną. Najbardziej optymalne jest mycie włosów co 3-4 dni. Im rzadziej, tym lepiej, ponieważ zbyt częste oczyszczanie wysusza zarówno włosy,
jak i skórę głowy. Kolejne pielęgnacyjne uchybienia to szarpanie, pocieranie, energiczne rozczesywanie włosów. Wszystko to uszkadza delikatną strukturę włosa, powodując ułamywanie się końcówek lub całkowite ich sukcesywne wyrywanie.

Pobudzający masaż skóry głowy podczas mycia włosów

Wiele ludzi nie ma świadomości jak duży wpływ na zdrowie włosów może mieć masaż głowy. Idealną sytuacją na wykonanie pobudzającego i dotleniającego cebulki włosów masażu jest ich mycie. Mokre włosy nie będą się plątać, co znacznie ułatwi zadanie. Aby dokładnie oczyścić skórę głowy z nadmiaru sebum, resztek kosmetyków, brudu oraz martwego naskórka, należy przez co najmniej 3 minuty masować i rozprowadzać szampon po skórze. Ważne jest, aby nie trzeć, nie szorować, nie wykręcać ani nie zbierać włosów w garść, ponieważ tarcie powoduje ubytki i mikro zadrapania w strukturze włosa, prowadząc do osłabienia ich kondycji i finalnie, złego wyglądu. Pamiętaj, że szampon jest przeznaczony głównie dla skóry głowy, natomiast odżywka dla włosów, więc nie ma potrzeby rozciągać szamponu po całej długości włosów.

Aby prawidłowo przeprowadzić pobudzający masaż, użyj opuszków palców. Rozetrzyj kroplę szamponu na dłoniach i rozprowadź go po skórze głowy. Następnie lekko, lecz zdecydowanie dociskaj opuszki do skóry, wykonując koliste ruchy i delikatnie je przesuwaj. Takie działanie poprawia krążenie, dzięki czemu do cebulek włosów dotrze więcej tlenu i cennych składników odżywczych. Regularny masaż wpłynie pobudzająco na włosy, przyśpieszając ich wzrost, ograniczy wypadanie i wzmocni ich strukturę. Warto o nim pamiętać w codziennej rutynie pielęgnacyjnej.

 

 

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top