Bez kategoriiPiękne i zdrowe włosy

Piękne i zdrowe włosy

 

Każda z nas nieraz zastanawiała się jak osiągnąć cel pięknych i zdrowych włosów. I wcale nie musimy rezygnować z koloryzacji i różnych zabiegów upiększających jak prostowanie. Bo do złej kondycji włosów, nawet tych niefarbowanych, mogą przysłużyć się długie słoneczne wakacje. Tyle wystarczy- słońce, promienie UV i wiatr mogą być równie destruktywne, jeśli nie zabezpieczysz odpowiednio włosów. Jakie więc podjąć działania, aby zadbać o włosy i wzmocnić ich kondycję? Przeczytasz poniżej w krótkich poradach.

 

Spis treści:

Zdrowe włosy czym są i jak je ochronić?

Jak zadbać o dobrą kondycję i zdrowy wygląd włosów?

Właściwa pielęgnacja włosów

Rutyna pielęgnacyjna dla pięknych włosów i popularne błędy

Pobudzający masaż skóry głowy podczas mycia włosów

 

 

 

Zdrowe włosy czym są i jak je ochronić?

Zdrowe włosy to synonim zadbanych, pięknych i lśniących włosów, które w dotyku są przyjemnie mięciutkie i giętkie. W dużej mierze o ich wyglądzie decyduje stan łusek włosów, które tworzą ochronny pancerz na ich strukturze. Kiedy ich kondycja jest dobra, a więc są dokładnie zamknięte i ciasno na siebie nachodzą, włos odbija fajnie światło – stąd efekt rozświetlonych i błyszczących pasm. A także, co bardzo ważne, łuski włosów zatrzymują wewnątrz cenną wilgoć, dlatego loki są elastyczne, miękkie i nawilżone. Kolejna sprawa to zabezpieczanie ich struktury przed szkodliwymi czynnikami, a więc wysoką temperaturą, promieniami UV, mrozem, słoną lub chlorowaną wodą. Zagrożeniem są również równego rodzaju zanieczyszczenia jak dym nikotynowy lub smog pełen toksycznych pyłów PM, które nie tylko powodują łamliwość włosów, lecz docierają głęboko do cebulek włosów zakłócając naturalny cykl wzrostu włosa, wzmagając wypadanie i przyczyniając się do rozwoju łysienia. Dlatego bardzo istotne jest zadbanie o kondycję łusek włosów, co pomoże wzmocnić finalnie całą ich strukturę.

Druga kwestia to nasza dieta i to jak „karmimy” nasze włosy od środka. Zalążkiem ich żywotności są cebulki włosów, to właśnie pod skórą rozpoczyna się ich wzrost i budowa. Jeśli nasz jadłospis jest ubogi, pozbawiony składników odżywczych: witamin (szczególnie z grupy B), mikroelementów oraz minerałów. To wzrastający włosek będzie cienki i osłabiony już na starcie. Recepta to dobra, odpowiednio zbilansowana dieta lub ewentualnie suplementacja w okresach osłabienia. Która potrafi przyśpieszyć wzrost włosów i wpłynąć na proces kształtowania się nowych „baby hair”. Dzięki temu będą grubsze, zdecydowanie mocniejsze i odporniejsze na wypadanie i różne uszkodzenia.

 

 

 

Jak zadbać o dobrą kondycję i zdrowy wygląd włosów?

Właściwa pielęgnacja włosów

Numerem jeden w każdej domowej pielęgnacji jest odżywka do włosów. Ciężko wyobrazić sobie bez niej życie, znacznie ułatwia doprowadzenie pukli do ładu i dodaje im witalności. Do wyboru masz kosmetyki stworzone pod kątem rodzaju włosa do: kręconych, prostych, cienkich, farbowanych, czy suchych i zniszczonych. Jednak rzadziej sięgaj po odżywki lub maski regeneracyjne, gdyż są one bardziej nasycone składnikami odżywczymi i stosowane po każdym umyciu głowy mogłyby obciążyć fryzurę i sprawić, że włosy staną się sztywne i spuszone. Istnieje też inny coraz popularniejszy podział na humektanty (nawilżenie), proteiny (wzmocnienie i odbudowa) oraz emolienty (zabezpieczenie). Które pomogą przywrócić włosom balans i uzyskać wymarzony wygląd i lepszą kondycję. Nie musisz sztywno trzymać się jednej odżywki, warto mieszać produkty i stosować je według aktualnych potrzeb Twoich włosów.

 

Rutyna pielęgnacyjna dla pięknych włosów i popularne błędy

Oprócz wyboru dobrej odżywki równie ważna jest sama technika i unikanie powszechnych błędów. Woda której używasz zarówno podczas mycia szamponem jak i spłukiwania kosmetyków nie może być gorąca! Idealna temperatura to letnia woda, bądź lekko ciepła. Z kolei do ostatniego płukania wybierz nieco chłodniejszą, a nawet zimną, kierując strumień prysznica z góry ku dołowi, co dokładnie domknie łuski włosów. Takie działanie zatrzyma wilgoć w ich wnętrzu na dłużej, a to dzięki niej włos jest elastyczny, giętki i zadbany. Łatwo poznasz, kiedy Twoim włosom brakuje nawilżenia, stają się wtedy suche, szorstkie i łamliwe – więc weź sobie do serca tą radę.

Nie zapominaj także, aby nakładać odżywkę do włosów na odsączone wcześniej włosy. Wiele z nas w pośpiechu od razu po spłukaniu szamponu używa jej na ociekające wodą pasma. A to błąd, bo w ten sposób dobroczynny kosmetyk robi się rzadki, jest mniej skoncentrowany i po prostu spływa z końcówek. Prawidłowo rozprowadź odżywkę po lekko wilgotnych włosach, delikatnie je gładząc dłońmi i przeczesując palcami dla równomiernego efektu. Ale nie nakładaj jej bezpośrednio na skórę głowy. Warto też zaopatrzyć się w ręcznik z mikrofibry lub ewentualnie stary podkoszulek do osuszania włosów, aby uniknąć zbędnego tarcia. Jednak nim zawiniesz włosy w ręcznik, zbierz nadmiar wody delikatnie ściskając włosy dłońmi z góry ku dołowi, lecz ich nie wykręcaj. Na koniec zdecydowanie opłaca się zastosować olejek na jeszcze wilgotne włosy. Pozwoli do dokładnie domknąć, wygładzić i zabezpieczyć łuski włosów. Szczególnie jeśli zdecydujesz się potem na suszenie włosów suszarką, jednak w miarę możliwości lepiej z niej zrezygnować, zawinąć włosy w ręcznik z mikrofibry lub poczekać jak naturalnie wyschną. Najbardziej optymalne jest mycie włosów co 3-4 dni. Im rzadziej tym lepiej, zbyt częste oczyszczanie po prostu wysusza zarówno włosy, jak i skórę głowy.

Kolejne pielęgnacyjne uchybienia to szarpanie, pocieranie, energiczne rozczesywanie włosów, bądź korzystanie z wyszczerbionego grzebienia, czy szczotki. Wszystko to uszkadza i rysuje, delikatną strukturę włosa lub co gorsza powoduje ułamywanie się końcówek lub całkowite ich wyrywanie.

 

Pobudzający masaż skóry głowy podczas mycia włosów

Nie można zapominać o tym etapie w domowej pielęgnacji włosów. Zdajemy sobie sprawę, że nie masz na to czasu, lecz istnieje łatwy sposób, aby to obejść. Idealną sytuacją na wykonanie takiego pobudzającego i dotleniającego cebulki włosów masażu jest mycie głowy szamponem. Mokre włosy po pierwsze nie będą się tak plątać, co znacznie ułatwi Ci zadanie. A po drugie, by dokładnie oczyścić skalp z nadmiaru tłustego sebum, resztek kosmetyków, brudu oraz martwego naskórka i tak musisz przez co najmniej 3 minuty dokładnie masować i rozprowadzać szampon po skórze. Jednak co bardzo istotne Nie trzyj! Nie szoruj! Nie wykręcaj! Ani nie zbieraj włosów w garść! Ponieważ poprzez tarcie powstają ubytki i mikro zadrapania w strukturze włosa, a to prowadzi do osłabiania ich kondycji i złego wyglądu. Pamiętaj szampon jest tylko dla skóry głowy, natomiast odżywka dla włosów, więc nie ma potrzeby rozciągać go po całej długości. Ten kosmetyk jest wystarczająco silny i sam podczas płukania spływając oczyści całe włosy.

Aby prawidłowo przeprowadzić pobudzający masaż, użyj samych opuszków palców. Rozetrzyj kroplę szamponu na dłoniach i rozprowadź go po skórze głowy. Następnie lekko, lecz zdecydowanie dociskaj opuszki do skóry wykonując koliste ruchy, delikatne i powoli je przesuwając. Takie działanie poprawia krążenie, dzięki czemu do cebulek włosów dotrze więcej tlenu i cennych składników odżywczy. Regularny masaż wpłynie pobudzająco na włosy, przyśpieszając ich wzrost, ograniczy wypadanie i wzmocni ich strukturę. Więc warto o nim pamiętać.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top