WłosyOdżywki do włosów – zalety, rodzaje, funkcje i najlepsze składniki

Odżywki do włosów – zalety, rodzaje, funkcje i najlepsze składniki

Odżywki do włosów

Odżywki do włosów stały się nieodłącznym elementem w pielęgnacji. Większość kobiet nie wyobraża sobie nawet umycia głowy bez jej użycia. Kiedy jesteśmy w sklepie pojawia się trudne pytanie – jaki produkt wybrać? Często pod wpływem chwilowego impulsu sięgamy po przypadkowy preparat, który okazuje się niekoniecznie trafiony. Pielęgnacja włosów to ważna część domowej rutyny, od której zależy kondycja zarówno włosów, jak i skóry głowy, dlatego należy przywiązywać do niej dużą wagę. Jak więc znaleźć idealną odżywkę w tłumie, licznych i coraz to nowszych produktów? Warto jest dowiedzieć się jakie są ich rodzaje oraz jakie pełnią funkcję – wtedy decyzja i wybór właściwej odżywki, dopasowanej perfekcyjnie pod kątem Twoich potrzeb, będzie o wiele łatwiejsza.

 

Odżywki do włosów

Spis treści:

  1. odżywka do pielęgnacji włosów farbowanych,
  2. odżywka do włosów zniszczonych i suchych,
  3. odżywka do włosów prostych,
  4. odżywka do włosów kręconych,
  5. odżywka do włosów cienkich,
  6. odżywka do włosów grubych,
  7. odżywka profesjonalna do intensywnej regeneracji włosów,
  8. odżywka do włosów dla mężczyzn,
  9. odżywka przeciw wypadaniu włosów,
  10. odżywka do włosów dla dzieci,
  11. odżywka do włosów w sprayu lub mgiełce bez spłukiwania.

 

 

Odżywka do włosów w domowej pielęgnacji

Mówiąc w dużym skrócie odżywki do włosów to kosmetyki do pielęgnacji, którego użycie zapewnia błyskawiczne efekty w postaci wygładzonych, miękkich i elastycznych włosów, podatnych na późniejszą stylizację. Zabezpiecza końcówki przed wysuszeniem i efektem rozdwajania się. Ułatwia codzienną rutynę dbania o wygląd nie tylko kobiet, ale coraz częściej i mężczyzn. Ponieważ to w dużej mierze od niej zależy jak włosy będą się zachowywały i układały w ciągu dnia. Jej użycie jest szczególnie konieczne w przypadku włosów wcześniej farbowanych lub rozjaśnianych. Bez niej są one szorstkie, matowe i z tendencją do intensywnego plątania się. Śmiało można stwierdzić, że obecność odżywki do włosów w każdej łazience w dzisiejszych czasach to uzasadniona podstawa.

Dlatego pielęgnacja włosów powinna stać się rytuałem każdej/każdego z nas.

 

Odżywki do włosów

 

 

Dlaczego warto stosować odżywkę do włosów? Zalety użytkowania i regularnej pielęgnacji

  • Wygładza włosy – składniki zawarte w odżywce pomagają domknąć łuskę włosa po ich wcześniejszym umyciu. Tworzą na ich powłoce tzw. „ochronny film”. Równo wypełniają ubytki w strukturze włókien, dając efekt gładkich i lśniących włosów.
  • Ułatwia rozczesywanie włosów – a także ich późniejsze ułożenie. Czasami może się zdarzyć, że użyjesz za mało kosmetyku, w wyniku czego tworzą się supły i splątania – odżywka dodatkowo sprawi, że utracisz mniej włosów (na próbach rozplątania tych nieprzyjemnych kołtunów).
  • Wpływa na wygląd włosów – w zależności od rodzaju preparatu może on niwelować puszenie i elektryzowanie się włosów, podkreślać splot loków lub utrwalać prostą linię i strukturę włosa. Może również nabłyszczać lub wydobywać ich kolor.
  • Nawilża włosy – to niezbędny krok (zaraz po umyciu włosów szamponem), który to zawiera często silne substancje myjące. Po takim zabiegu oczyszczającym każda odżywka, powinna dostarczać włosom silnego i dokładnego nawilżenia.
  • Odżywia włosy – składniki zawarte w odżywce przenikają do wnętrza włókna włosa, widocznie wpływając na poprawę ich kondycji.
  • Wzmacnia włosy – szczególnie te, które są przesuszone, zniszczone i łamliwe. Dzięki użyciu odżywki stają się znacznie silniejsze i odporniejsze na uszkodzenia oraz zatrzymany zostaje dalszy proces pogłębiania się tych uszkodzeń.
  • Dodaje energii – (choć to tylko taka litera stylistyczna, lecz często powtarzana) włos w swojej strukturze jest już gotowym, martwym wytworem ludzkiego naskórka. Bez odżywki loki mogą być osłabione, szorstkie, matowe, obciążone – dając efekt spłaszczonej fryzury. Za sprawą pielęgnacyjnego kosmetyku mogą nabrać objętości, uniosą się u nasady i nabiorą lśniącego blasku – będą bardziej ożywione i pełne energii.
  • Chroni włosy przed uszkodzeniami – poprzez odżywienie, wzmocnienie i finalnie domknięcie łusek włosa. Dobra odżywka powinna zabezpieczać je przed czynnikami środowiskowymi (słońce, wiatr, mróz, smog) oraz czynnikami termicznymi (prostowanie, suszenie), chemicznymi (koloryzacja), a także mechanicznymi (rozczesywanie, szczotkowanie). Odpowiednio nawilżone włosy na dłużej zatrzymują w swoim wnętrzu cenną wilgoć, przez co są naturalnie elastyczne, sprężyste, wolniej ulegają przesuszeniu oraz są bardziej odporne na różne uszkodzenia.
  • Regeneruje włosy – całkowita rewitalizacja może być niemożliwa w 100%, ponieważ zniszczenia łuski włosa mogą być zbyt głębokie. Jednak dobry kosmetyk – po części poprzez wypełniane mikro-uszkodzeń może wpłynąć na znaczną poprawę kondycji i stanu włosów. Dając rezultaty powrotu do odnowionych, pełnych witalności i połysku loków.

 

 

 

Funkcje odżywki do włosów

Sama nazwa tego kosmetyku nasuwa wniosek, że odpowiada ona za odżywienie (ale nie tylko). Pełni ona także o wiele więcej funkcji. Z uwagi na fakt, iż nawet zdrowe i silne włosy potrzebują stałego używania dla zachowania dobrej kondycji i nienagannego wyglądu. Możemy podzielić zadania odżywki do włosów na 3 główne funkcje, które spełnia:

  • Przywraca zdrowie i dobrą kondycję włosów – poprzez odpowiednie nawilżenie, odżywienie i regenerację włosy mogą stać się na nowo: silne, odporne na uszkodzenia i naturalnie lśniące oraz gładkie.
  • Wpływa na poprawę wyglądu – inną rolą odżywki jest pomoc w ujarzmieniu niesfornych pasm włosów, poprzez zapobieganie wysuszaniu i matowieniu. Sprawia, że stają się elastyczne i podatne na stylizację oraz po prostu dobrze wyglądają – zyskują powabny blask i gładką strukturę.
  • Pomaga w późniejszej stylizacji – włosy stają się bardziej sprężyste i posłuszne w trakcje kolejnych zabiegów upiększających. Nie plączą się, nie wyrywają, ani nie łamią się w wyniku szarpania i prób rozczesywania. Są także bardziej odporne na wysoką temperaturę wydobywająca się z suszarki lub prostownicy.

 

Odżywki do włosów

 

 

Rodzaj włosów, a wybór odpowiedniej odżywki do włosów i pielęgnacji oraz polecane składniki

Podczas zakupów, oprócz wskazań producenta co do typu włosów (np. odżywka do: farbowanych, zniszczonych, cienkich czy kręconych), należy kierować się również dodatkowymi aspektami. W składzie warto jest szukać cennych składników, dopasowanych bezpośrednio pod Twoje potrzeby oraz korzystnie wpływających na rodzaj, strukturę lub stopień porowatości. Reklama marki kosmetycznej to jedno i nie do końca może zgadzać się z rzeczywistością, a już samo faktyczne działanie to druga sprawa. W zależności od swoich indywidualnych wymagań zwracaj uwagę na dodatkową obecność ważnych składników w poniższych rodzajach kosmetyków:

 

 

 

Odżywka do pielęgnacji włosów farbowanych

Jej komponenty powinny wzmacniać kolor, dodawać blasku i zabezpieczać strukturę włosa przed wypłukiwaniem się pigmentu oraz przed wypłowieniem koloru na skutek działania słońca lub wiatru. Powinna też wpływać na dodatkową tonacje i utrzymanie odpowiedniej barwy np. dla włosów blond są to fioletowe preparaty, chroniące przed dominacją żółtego koloru i niwelujce pojawienie się pomarańczowych tonów. Użyteczne będą tu roślinne ekstrakty np. z owoców marakui, winorośli, ananasa czy cenne oleje: arganowy, z nasion rokitnika oraz gliceryna, która nie tylko nawilża, lecz także umożliwia transport i przenikanie innych składników odżywczych do głębszych warstw włosa.

 

Odżywki do włosów

 

 

 

Odżywka do włosów zniszczonych i suchych

Są to przede wszystkim odbudowujące i wzmacniające (strukturę włókien) proteiny (kolagen, elastyna, keratyna, jedwab, aminokwasy), ceramidy, olejki na bazie naturalnych ekstraktów owocowych, wyciągi roślinne jak kiełki pszenicy, owsa, polimery, a także proteiny z mleka lub jajka. Korzystnie wpływają na ich kondycję sprawiając, że włosy są w lepszym stanie oraz będą gładkie, błyszczące i łatwiejsze w stylizacji. Ważne jest też utrzymanie odpowiedniego nawilżenia. Dlatego idealnym rozwiązaniem są także humektanty np.: panthenol, gliceryna, arginina, alantoina, miód lub aloes.

 

 

 

Odżywka do włosów prostych

Ten rodzaj włosów może wydawać się łatwy w pielęgnacji. W przypadku włosów prostych dobrze sprawdzą się wszelkie olejki, masła shea, jojoba lub woski (lanolina) – czyli emolienty. Dokładnie zabezpieczają włóka i łuski włosa przed uszkodzeniami oraz utratą wilgoci. Dodają im sprężystości i miękkości, jednocześnie ograniczając efekt naelektryzowania – przez dociążenie zbyt lekkich i delikatnych pasm (bez rezultatu tłustych włosów).

 

Odżywki do włosów

 

 

 

Odżywka do włosów kręconych

Ważne jest, żeby składniki zanadto nie obciążyły fryzury, ponieważ przez to naturalny skręt loków lub kształt fal zostanie zniszczony. W wyniku czego będą podatne na łamanie i kruszenie się. Dlatego idealne będą lekkie odżywki do włosów z kreatyną, aminokwasami, jedwabiem, kolagenem, elastyną – czyli proteiny, a także naturalne olejki – emolienty oraz aloes, czy panthenol – to humektanty. Natomiast w składzie odżywek wystrzegaj się parafiny, silikonów czy wosków. Choć w małych ilościach oczywiście te sztuczne emolienty nie zaszkodzą. Domykają łuskę włosa i chronią włókna przed uszkodzeniami. Ważne jest, żeby znać umiar i nie przesadzić z częstotliwością ich stosowania.

 

 

Odżywka do włosów cienkich i delikatnych

Szczególnie potrzebują nadania im objętości i lekkości, przy równoczesnym zniwelowaniu efektu naelektryzowanych włosów. Ten typ włosów może mieć tendencję do plątania się po umyciu i w związku z tym – do wyrywania się włosów. Dobrze zadziałają naturalne, delikatne ekstrakty roślinne z bawełny, lnu, olejek makadamia, olej z nasion czarnuszki, olej z pestek dyni, panthenol oraz niezastąpiona keratyna. Ten rodzaj włosów wymaga również unikania wszelkich sztucznych substancji np. silikonów, które mogą je obciążyć, a w nadmiarze po prostu spłyną na skórę głowy i doprowadzą do reakcji alergicznej powodując łojotok lub łupież.

 

Odżywki do włosów

 

 

Odżywka do włosów grubych

Szczęśliwe posiadaczki tego rodzaju włosów też muszą pamiętać o regularnej pielęgnacji. Są one z natury bardziej sztywne i odporne na uszkodzenia, opisywane często jako niskoporowate. Wymagają stałego nawilżenia i zabezpieczenia włókien przed szkodliwymi zniszczeniami. Polecane są preparaty z emolientami – odpowiadającymi za ochronę (olej kokosowy), oraz humektanty – nawilżacze (kwas hialuronowy, aloes, panthenol, gliceryna). Proteinowe odżywki do włosów nie są wskazane, ponieważ mogłyby za bardzo obciążyć włosy, doprowadzając do silnego plątania się i efektu tłustej fryzury.

 

 

Odżywka profesjonalna do intensywnej regeneracji włosów

Ten kosmetyk jest polecany dla osób, które chcą wzmocnić włosy pomiędzy kolejnymi zabiegami chemicznymi (silnym rozjaśnianiem, koloryzacją lub tuż po zabiegach fryzjerskich z użyciem wysokiej temperatury). Są to produkty o bardzo skoncentrowanym składzie i działaniu – najczęściej dostępne w profesjonalnych salonach fryzjerskich lub dołączane w formie małych próbek wraz z zestawem do domowego farbowania włosów. Najlepsze do regeneracji są produkty z proteinami (keratyna) lub naturalne ekstrakty roślinne i olejki np. olej arganowy.

 

Odżywki do włosów

 

 

Odżywka do włosów dla mężczyzn

Ten rodzaj kosmetyku jest bardziej dostosowany pod kątem męskich potrzeb. Ich skład może być dodatkowo wzbogacony o zawartość witamin i mikroelementów, które stymulują skórę głowy i cebuli włosów, chroniąc przed przedwczesną utratą włosów oraz wpływajc na utrzymanie naturalnej pigmentacji koloru.

 

 

Odżywka przeciw wypadaniu włosów

Jest to dość specjalistyczny rodzaj kosmetyku, zapewniający kompleksowe wsparcie na wielu płaszczyznach. Często przy problemie wypadania włosów potrzebna jest suplementacja, zabiegi, masaże, odżywcze wcierki, maski, szampony, a także odżywki. Dodatkowo zawierające w swoim składzie wiele aktywnych substancji, działających stymulująco na cebulki włosów.

 

Odżywki do włosów

 

 

 

Odżywka do włosów dla dzieci

Tak, nawet najmłodsi potrzebują takiego wsparcia w pielęgnacji. Dziecięce włosy są często delikatne, cienkie i z łatwością ulegają plątaniu lub tworzeniu się supełków trudnych do rozczesania. Dlatego użycie odżywki do włosów już na etapie ich mycia wyeliminuje późniejsze problemy i ułatwi doprowadzenie włosów do ładu. Jednak należy zwracać uwagę na naturalny, korzystny skład.

 

 

 

Odżywka do włosów w sprayu lub mgiełce bez spłukiwania

To bardzo wygodna forma na szybkie odżywienie i wzmocnienie włosów. Takie odżywki do włosów w sprayu nie wymaga spłukiwania, można ją rozpylić nad wilgotnymi (lub suchymi) włosami w ciągu dnia, uzyskując natychmiastowy efekt.

 

Odżywki do włosów

 

 

Odżywka czy maska do włosów? Jaka jest różnica i którą z nich wybrać?

Odżywki do włosów to produkt przeznaczony do codziennej pielęgnacji. Ma ona lekką konsystencję, dlatego nie obciąża włosów. Są delikatne, miękkie i puszyste, natychmiastowo nawilżone oraz przyjemne w dotyku. Z kolei maska jest o wiele bardziej treściwa i ciężka. Polecana do wzmocnienie i odbudowy zniszczonych włosów. Można używać jej maksymalnie raz w tygodniu, a po nałożeniu należy trzymać ją na włosach około 15-20 minut, aby cenne składniki wniknęły dogłębnie w strukturę włosa.

Którą z nich wybrać? Warto jest mieć je obie. Odżywki do włosów można stosować po każdym myciu, a maskę warto mieć na czarną godzinę. Jednak maskę używaj tylko gdy potrzebujesz intensywnego odżywienia, odnowy oraz pełnego zabiegu regeneracji. Zdrowe włosy mogą zareagować na maskę i ogromną ilość substancji odżywczych i protein, spuszeniem lub dać efekt ciężkich, tłustych pukli.

 

 

Najlepsze składniki odżywek do włosów

Producenci kosmetyków co raz prześcigają się w pomysłach i szukają nowych, kreatywnych i rzadkich źródeł pozyskania cennych substancji, które pozytywnie wpłyną na strukturę włosa. Należy jednak pamiętać, że znane mam od lat, a nawet wieków naturalne składniki są równie korzystne, co nowości kosmetyczne. Są one dokładnie przetestowane (choć minęła na nie moda), nadal są skuteczne i można im w pełni zaufać. Cenne składniki na które warto zwrócić uwagę przy zakupie odżywki do włosów to:

  1. Keratyna

To białko, które buduje strukturę włosa w niemal 90%, od cebulki, rdzenia, aż po każdą łuskę otaczającą łodygę włosa. Gdy w organizmie brakuje keratyny rezultatem są suche, łamliwe paznokcie oraz włosy, a także podatna na podrażnienia, pękająca skóra. Dlatego keratyna jako składnik odżywek do włosów działa naprawczo, wnikając w ubytki i zniszczenia w strukturze włosa, dając natychmiastowe efekty wygładzonych i bardziej elastycznych włosów. Dodatkowo znacznie poprawia ich wygląd, zapobiega matowieniu i przesuszeniu się oraz łamaniu końcówek.

 

  1. Aloes

Powszechnie znany ze swoich pielęgnacyjnych, nawilżających, odżywczych i odmładzających właściwości. Ceniony za swój naturalny i bogaty skład, ponieważ jest źródłem witamin C, A oraz licznych witamin z grupy B czy wielu ważnych minerałów. Warto mu zaufać, dlatego że jest stosowany na ogromną skalę nie tylko w kosmetykach do włosów, ale też do całego ciała, twarzy, w balsamach do ust, a nawet jako gotowy sok do picia.

 

Odżywki do włosów

 

  1. Olej z nasion rokitnika

Esencja pozyskiwana z tej rośliny jest intensywnym źródłem Witaminy E, która wzmacnia włosy i pomaga zachować ich zdrowy wygląd, zwiększając np. ochronę przed słońcem i wolnymi rodnikami. Rokitnik zwyczajny, europejski lub popularny tybetański czy syberyjski zwany „złotem Syberii” rośnie w trudnych górskich warunkach, na stokach, czy piaszczystych skarpach. Dlatego owoce tego krzewu, z uwagi na niełatwe warunki środowiskowe w których muszą dojrzewać, są pełne ogromnych ilości substancji aktywnych. Wśród nich są witaminy: C (w dużej dawce), E, A, K, F, D, P, B12 oraz inne witaminy z grupy B czy mikroelementy: krzem (zbawienny dla włosów), magnez, żelazo, nikiel, mangan, molibden, potas. Rokitnik jest także źródłem wielu aminokwasów, antyoksydantów, lipidów i kwasów tłuszczowych, dzięki czemu jest często wykorzystywany w celach leczniczych. Przywraca zdrowie i równowagę organizmu – i tak również działa na włosy.

 

       4. Arginina

Niech nie zmyli Cię chwytliwa nazwa – to po prostu jeden z aminokwasów, którego źródłem są białka (proteiny). Naturalnie wchodzi w skład keratyny, tworzącej włosy. Jako składnik odżywki do włosów wpływa na intensywne nawilżenie włosów. Dodatkowo, otwiera mikro szczeliny między łuskami i umożliwia przenikanie odżywczych substancji do włókna włosa (podczas spłukiwania odżywki letnią wodą łuski włosa zostaną domknięte, utrzymując wilgoć we wnętrzu łodygi włosa). Arginina ma także działanie pobudzające układ krążenia, czyli mówiąc w skrócie, stymuluje cebulki włosów do wzrostu. Choć specjaliści trycholodzy i dermatolodzy nie zalecają nakładania odżywek bezpośrednio na skórę głowy, aby nie zatkać porów. To już jako składnik wcierek lub szamponów, arginina sprawdzi się idealnie.

 

Odżywki do włosów

   
  5. Olej konopny

Zapewnia dobre nawilżenie włosów, a więc chroni i zabezpiecza je przed uszkodzeniami w wyniku stylizacji na gorąco lub przed czynnikami atmosferycznymi. Zawiera też wiele substancji aktywnych: drogocenne kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, aminokwasy i witaminę E oraz liczne minerały, dzięki czemu działa wysoce odżywczo i naprawczo na zniszczone, cienkie, osłabione, puszące lub plączące się włosy.

 

       6. Awokado

Owoc tego tropikalnego drzewa jest bogatym źródłem wielu cennych substancji, wpływających pozytywnie na poprawę kondycji włosów. Wśród nich są witaminy z grupy B, C, E, K, prowitamina A (beta-karoten), jednonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-9 oraz pierwiastki śladowe: potas, cynk, żelazo, miedź, fosfor i magnez. Awokado działa nawadniająco, odżywczo oraz odbudowująco, jednocześnie dokładnie zabezpieczając włosy przed słońcem i negatywnymi czynnikami. Zapewnia im jedwabistą miękkość i elastyczność.

Odżywki do włosów

 

     7. Olej monoi

To połączenie 2 składników: olejku kokosowego oraz esencji z kwiatów gardenii tybetańskiej. Ta specjalna receptura była wykorzystywana w celach pielęgnacyjnych już
w zamierzchłych czasach, przez mieszkanki Polinezji i wysp Tahiti. Olej ten intensywnie regeneruje, odżywia i nawilża włosy oraz zabezpiecza je np. przed słońcem i nadmiernym wysuszeniem się końcówek.

 

      8. Olej kokosowy

Wspomniany już wyżej olej kokosowy zawiera liczne aktywne składniki, a mianowicie cenne kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6 – wzmacniają barierę lipidową oraz witaminy: C, E, z grupy B, kwas foliowy (B9) oraz mikroelementy, które przenikają do głębszych warstw, zapewniając kompleksowe odżywienie, nawilżenie oraz regenerację. Zapobiega również utracie keratyny, która odpowiada za wytrzymałość włosów i ich zdrowy wygląd.

 

Odżywki do włosów

     9. Naturalne masła: shea, mango, morelowe, murumuru lub jojoba

Odpowiadają za dogłębne odżywienie i regenerację. Cenne substancje wnikają w pasma włosów, dodatkowo je natłuszczając tworząc mikro cienki film na ich powierzchni, chroniąc je przed negatywnymi czynnikami oraz dając efekt lśniącej fryzury. Więc bez obaw, nie będą one tłuste – jak mogłoby się wydawać. Włosy po umyciu silnym szamponem (często z SLS – niestety większość ma go w składzie) są dokładnie oczyszczone, ale też wysuszone i wymagają odrobiny natłuszczenia.

 

     10. Olejek rocucou (Bixa orellana seed oil)

Jest po zyskiwany z nasion egzotycznej rośliny Arnoty Właściwej (też achiote lub achote), rosnącej w Ameryce Południowej. Owoce tego krzewu przypominają trochę europejskie kasztany, lecz są czerwone i wypełnione drobnymi nasionami, które są naturalnym źródłem antyoksydantów, betakarotenu (czyli prowitaminy A), witaminy E, kwasu elagowego oraz wielu mikroelementów jak selen, magnez, wapń. Olejek rocucou dobrze wiąże wodę i zatrzymuje ją w strukturze włosów, dlatego idealnie je nawilża oraz poprawia ich elastyczność, dlatego możesz je bezproblemowo rozczesać. Dodatkowo wykazuje on działanie ochronne przeciw promieniom UV, a także jest naturalnym barwnikiem i wspomaga pigmentację włosów, podkreślając refleksy i nadając im atrakcyjny połysk.

 

Odżywki do włosów

   
    11. Olej arganowy

Zapewnia on kompleksową pielęgnację, ponieważ idealnie nawilża, odżywia, wzmacnia i regeneruje. Te płynne złoto z Maroka jest źródłem roślinnych olei o ogromnie pozytywnym działaniu antyoksydantów i witaminy E. Olej arganowy dba o zdrowy wygląd włosów, dokładnie domyka i wygładza ich łuski, chroniąc przed wysuszeniem, matowieniem oraz rozdwajaniem się końcówek.

 

     12. Kwas hialuronowy

Tak, nie tylko genialnie wpływa na kondycję Twojej cery, ale też na włosy. Charakteryzuje się tym, że absorbuje wodę, czyli ją pochłania, a nawilżenie i utrzymanie wilgoci to jest to czego potrzebują loki, aby wyglądać zdrowo. Dzięki temu są sprężyste, elastyczne oraz nabierają witalności.

 

Odżywki do włosów

   
      13. Ekstrakt z owoców granatu

To kolejny składnik odżywek do włosów o działaniu intensywnie odżywczym. Pełni on funkcję emolientu, czyli domyka i zabezpiecza łuski włosów, dając efekt wygładzenia
i lśnienia całej fryzury.

 

      14. Wyciąg z pestek winogron

Najczęściej spotykany w formie olejku z pestek winogron. Jest on silnym przeciwutleniaczem, dlatego chroni i wzmacnia włosy, dodatkowo nadaje im zdrowy, lśniący wygląd.

 

odżywki do włosów

      15. Gliceryna

Jej zawartość jest często spotykana w składzie wielu kosmetyków do pielęgnacji w różnych proporcjach np. w balsamach do ciała, ponieważ ma dobre właściwości nawilżające. Równie dobrze wpływa na włosy, dbając o utrzymanie właściwej wilgoci i poprawiając ich elastyczność. Wiele osób jednak jej unika z obawy przed pozostawieniem tłustej warstwy. Jej zawartość w kosmetykach jest dokładnie określona procentowo. Jej udział jest często niezbędny, ponieważ umożliwia ona przenikanie innych cennych składników odżywczych w głąb struktury włosa – zapewniając pełne działanie.

 

       16. Pantenol (prowitamina B5)

Choć boom i lata swojej popularności ma już za sobą, to jest sprawdzonym składnikiem wielu kosmetyków, dlatego warto w niego zainwestować. Ponieważ wzmacnia, nawilża i wpływa na widoczną poprawę kondycji włosów, dodając im objętości i blasku.

 

odżywki do włosów

   
     17. Ceramidy

Wpływają na odbudowę, regenerację, nawilżenie i odżywienie włosów. Ceramidy występują w strukturze włosa, tworząc warstwę lipidową. Dlatego dostarczone podczas domowego zabiegu wraz z odżywką wypełniają ubytki i szczeliny, tworząc wytrzymałą warstwę ochronną. Wpływają na poprawę kondycji włosów, ich elastyczności, sprężystości, zapewniają im połysk oraz chronią przed powstawaniem rozdwojonych końców. W wyniku zniszczeń, silnego stresu lub z wiekiem poziom ceramidów spada, dlatego warto brać pod uwagę taką formę pielęgnacji włosów.

 

       18. Olej babassu (Orbignya oleifera seed oil)

Jego główną zaletą jest doskonałe nawilżenie i przywrócenie elastyczności i dobrej kondycji włosów, przez wygładzenie i zabezpieczenie ich struktury. Olej ten jest pozyskiwany z orzechów palmy Atalia, ceniony w kosmetologii za szybkie wchłanianie się i niepozostawianie tłustego filmu na powierzchni skóry lub włosów.

 

Odżywki do włosów

      19. Ekstrakt z lnu lub bawełny

Zapewnia odżywienie, nawilżenie, wzmocnienie oraz ochronę. Dzięki potężnej dawce cennych kwasów tłuszczowych, zabezpiecza włosy przed pojawieniem się nowych zniszczeń czy rozdwojonych, nadmiernie wysuszonych końcówek. Zapewnia im także jedwabistą gładkość, efekt delikatnych, przyjemnych w dotyku pukli i elastyczność ułatwiającą stylizację.

 

     20. Ekstrakt z pszenicy lub owsa

Składnik ten zapewnia perfekcyjne nawilżenie, dając większą kontrolę nad niesfornymi lokami. Zapewnia im miękkość i elastyczność, co pomaga je rozczesać i ułożyć bez niepotrzebnych szkód w postaci ułamanych końcówek.

 

 

 

Substancje, których należy unikać w składzie odżywki do włosów

Wiele mówi się o negatywnych skutkach użytkowania produktów zawierających sztuczne substancje, detergenty, konserwanty lub parabeny. Jednak pomimo tej świadomości producenci nadal umieszczają te złe składniki w swoich kosmetykach. Są tanie oraz działają silnie oczyszczająco, dobrze się pienią i szybko ściągają zgromadzony brud, łój
i zanieczyszczenia. Zazwyczaj mają zbyt agresywne działanie dla wrażliwej skóry głowy i podatnych na uszkodzenia włosów. Mogą powodować alergie lub podrażnienia. W celu zachowania dobrej kondycji włosów lepiej jest unikać:

  • Alkoholuisopropyl alcohol (IPA) lub inne jego nazwy to: benzyl, glikol etylenowy isopropyl, denat – działa jak toksyczny rozpuszczalnik, pomaga usunąć olej z powierzchni włosów (silnie je wysusza). Wyjątek stanowią alkohole tłuszczowe: cetyl alcohol lub stearyl alcohol – wpływają na zatrzymanie wody
    i składników odżywczych wewnątrz struktury włosa. Zatem działają jak emolienty – natłuszczając ich włókna.
  • SLS – Sodium Lauryl Sulfate – lub SLES i SCS oraz wszelkie wariacje zawierające tę syntetyczną substancję. Jest to myjący detergent, którego zawartość np. w składzie szamponu do włosów można zrozumieć, to już jako komponent w odżywce wydaje się być zbędny.
  • Silikonów – ta substancja z początku może dać bardzo dobre efekty miękkich
    i błyszczących pasm włosów. Stosowana często i przez długi okres, oblepia strukturę włosa i uniemożliwia wnikanie cennych składników odżywczych, (podczas kolejnych zabiegów). Mało tego, silikon gromadzi się i bardzo ciężko jest się go pozbyć. Umycie głowy zwykłym, delikatnym szamponem może nie dać pożądanych rezultatów. Wymagane będzie użycie mocnego, dość agresywnego szamponu, co nie będzie korzystne ani dla skóry głowy, ani dla włosów. Dlatego lepiej jest wybierać naturalne zamienniki syntetycznego silikonu, które dadzą takie same efekty, albo nawet lepsze dzięki zawartości witamin i minerałów, są to emolienty np. roślinne olejki lub masła.
  • Sztucznych zapachów i aromatów – podczas domowych zabiegów pielęgnacyjnych te substancje po części mogą wchłaniać się przez skórę do organizmu, a samo ich wdychanie może nieść dyskomfort. Jeśli odczuwasz zawroty głowy lub jej ból to sygnał, że odżywka może zawierać toksyczny lub nawet rakotwórczy składnik i lepiej z niej zrezygnować
  • PEG – glikol polietylenowy – może być szkodliwy dla osób z cienkimi włosami lub mających problemy z atopowym zapaleniem skóry. W innych wypadkach nie powinien przynieść żadnych negatywnych efektów.

 

Zobacz także: Najlepsza odżywka do włosów farbowanych 

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top