WłosyNajlepsza odżywka do włosów zniszczonych

Najlepsza odżywka do włosów zniszczonych

najlepsza odżywka do włosów zniszczonych

Temat zniszczonych włosów jest powszechnie znany. Nie ważne jak bardzo byś się starała i testowała wszystkie triki pielęgnacyjne krążące wśród włosomaniaków to i tak nie jesteś w stanie wyeliminować wszystkich szkodliwych zagrożeń do zera. Nawet krótki urlop i korzystanie z uroków egzotycznej plaży, czyli opalanie się i kąpiele w słonej wodzie mogą nieść za sobą więcej negatywnych konsekwencji, niż regularne farbowanie włosów pod okiem profesjonalisty. Dlatego dobrym wyjściem i ratunkiem dla zniszczonych i mocno wysuszonych włosów są specjalne odżywki, których efekty widać już po pierwszym użyciu. Naprawiają one ich strukturę oraz zapewniają dobry poziom nawilżenia, dzięki czemu zauważalna jest znaczna poprawa ich kondycji. Jaka jest najlepsza odżywka do włosów zniszczonych?

 

najlepsza odżywka do włosów zniszczonych

Spis treści:

 

 

 

Efekty, jakie powinna zapewniać najlepsza odżywka do włosów zniszczonych?

Wydaje się to całkiem logiczne, że większość z nas oczekuje natychmiastowej poprawy ich kondycji, czyli rewitalizacji włosów i zmiany na plus ich wyglądu oraz znacznego ułatwienia podczas rozczesywania splątanych pukli. Ta część produktów kosmetycznych ogranicza się tylko do pobieżnego działania, wpływając jedynie na ich zewnętrzną powłokę, zapewniając gładkość i lśniące oblicze fryzury. Niestety nie regenerując kompleksowo zmęczonych pasm włosów.

 

najlepsza odżywka do włosów zniszczonych

 

 

 

Jak powinna działać najlepsza odżywka do włosów zniszczonych?

 • Wygładzenie – po pierwsze zniszczone kosmyki włosów w swojej strukturze mają dużo nierówności, na skutek niedomkniętych łusek włosów przez które ucieka wilgoć – tracą nawilżenie. Z tego powodu są suche, szorstkie i nieprzyjemne w dotyku, a ponadto znacznie się puszą.
 • Regeneracja i odżywienie – po drugie, w swoim składzie najlepsza odżywka do włosów zniszczonych powinna zawierać cenne substancje – najlepiej roślinne ekstrakty i olejki, które przez zawarte w nich naturalne bogactwo minerałów, witamin i wielu dobroczynnych substancji aktywnych (lipidy, kwasy tłuszczowe, antyoksydanty lub aminokwasy) – które wnikną głęboko w strukturę włosów stopniowo poprawiając ich jakość i kondycję.
 • Nawilżenie i utrzymanie wilgoci po trzecie, jest to o tyle ważna kwestia, ponieważ włos składa się z wody (w około 10%). W związku z czym, gdy dochodzi do szybkiej utraty wody – włosy stają się suche, łamiące i źle wyglądają. Dlatego dobre nawilżenie i domknięcie łusek włosów daje efekt poprawienia elastyczności, miękkości oraz zadbanego, zdrowego wyglądu.
 • Ochrona i zabezpieczanie włosów przed szkodliwymi czynnikami po czwarte, aby utrzymać wszystkie korzyści, które niesie zastosowanie odżywki – konieczne jest perfekcyjnie scalenie łusek włosów i precyzyjna ochrona ich powierzchni. Bez tego kroku utrzymanie ich dobrej kondycji byłoby niemożliwe.
 • Wzmocnienie i odbudowa zewnętrznej powłoki włosów – po piąte, aby w pełni osiągnąć cel zdrowych włosów, należy naprawić ich uszkodzone łuski. Ponieważ zły stan łuski włosa odpowiada za fatalny wygląd całej fryzury, dlatego włosy mogą wydawać się mniej lśniące, być matowe, suche i szorstkie. Warto również wspomnieć, że to właśnie łuski włosów stanowią tarczę ochronną dla głębszych warstw włosa: kory i rdzenia. Są one tzw. zaporą dla wszelkich negatywnych czynników – słońca, wysokiej temperatury czy zanieczyszczeń. Dlatego świetnym rozwiązaniem są tu różnego rodzaju proteiny, które idealnie wypełniają ubytki w strukturze włosów. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że włos jest zbudowany z keratyny – czyli z białka (w prawie 90%).
 • Bezproblemowa stylizacja i rozczesanie włosów – co więcej zastosowanie odżywki musi zagwarantować Ci sprawne rozczesanie włosów i ułożenie fryzury. Dzięki czemu zmniejszysz liczbę wyrwanych włosów i wykruszonych końcówek.
 • Poprawa wyglądu włosów – podsumowując, najlepsza odżywka do włosów zniszczonych, epsza realizując wszystkie powyższe zadania realnie wpływa na ograniczenie zniszczeń i trwale przywraca ich zdrowy wygląd.

 

 

 

 

 

Dlaczego opłaca się wybierać kosmetyki wysokiej jakości do włosów zniszczonych?

W pobliskim sklepie, już za kilka złotych, możesz kupić odżywkę do włosów zniszczonych, ale czy będzie ona faktycznie działała? Większość tanich kosmetyków ma w składzie dużo syntetycznych komponentów (np. silikony). Po użyciu takiego produktu można zaobserwować zadowalający efekty wygładzonych i mięciutkich w dotyku włosów, ale to tylko pozory. Ponieważ nijak ma się to do regeneracji i naprawy, choć na pierwszy rzut oka wydawać się może, że są skuteczne. Z czasem pojawia się kolejny problem. Silikon nadmiernie gromadzi się na powierzchni włosów i aby pozbyć się jego nadmiaru należy użyć mocno oczyszczającego szamponu z SLS. W dobie świadomej pielęgnacji i prób życia w zgodzie z naturą wiele osób stara się ograniczyć syntetyczne i szkodliwe substancje.

Dlatego lepiej jest dopłacić kilka złotych i mieć gwarancję skutecznego i dogłębnego działania, korzystnego dla Ciebie i środowiska.

 

najlepsza odżywka do włosów zniszczonych

 

 

 

 

Dlaczego lepiej zrezygnować z tanich odżywek do włosów?

Odżywka od włosów zniszczonych powinna naprawić i regenerować zniszczenia – to jest główny rezultat, którego większość z nas oczekuje – ale niestety nie zawsze tak jest. Przedstawiany na etykiecie cenny wyciąg lub olejek często występuje w śladowych ilościach, na dodatek w towarzystwie syntetycznych składników i tak naprawdę nie ma szans na dogłębne działanie.

Wszystko jest w porządku, jeśli świadomie sięgasz po silikon w celu np. zabezpieczenia i wygładzenia końcówek. Wiele osób po prostu nie wie, jak czytać skomplikowane składy INCI. Następnie nieświadomie wybiera produkt, który miał być wypełniony proteinami mleka, za to obfituje w sztuczne, syntetyczne komponenty. W konsekwencji, po kilku tygodniach stosowania takiej odżywki, mogą pojawić się trudności z ułożeniem obciążonych włosów lub co gorsza wystąpić choroby skóry głowy. Ponieważ podczas prawidłowej aplikacji tego kosmetyku na pasma włosów, należy zachować kilka centymetrów odstępu od nasady skóry – wiele osób o tym nie wie i rozprowadza preparat na całej długości włosów. Przez takie działanie ciężkie składniki odżywki (np. syntetyczny silikon) spływają na naskórek i zatykają pory skóry głowy – co może doprowadzić do sanów zapalnych, przetłuszczania się lub łupieżu.

 

 

 

Najlepsze składniki aktywne odżywek do włosów zniszczonych

Chcąc w pełni przywrócić zdrowie i perfekcyjny, nieskazitelny wygląd włosów  – w składach kosmetyków należy szukać substancji odżywczych i wzmacniających oraz naturalnych dodatków i protein, z których zbudowany jest włos, a także substancji nawilżających. Mówimy wtedy o równowadze PEH, czyli harmonii pomiędzy emolientami, proteinami, a humektantami. Dzięki temu odżywka zapewni korzystną regenerację oraz dokładną kontrolę nad suchymi włosami.

 Zwróć uwagę na:

 • skoncentrowane olejki i masła,
 • naturalne wyciągi roślinne,
 • naprawcze proteiny,
 • odbudowującą keratynę,
 • nawilżające substancje, czyli np.: gliceryna, aloes, panthenol, miód.

 

najlepsza odżywka do włosów zniszczonych

 

 

Na jakie składniki odżywek do włosów zniszczonych należy uważać?

Temat ten jest dość dyskusyjny. Część osób nie widzi problemu w stosowaniu syntetycznych składników. Sami nie odczuli na własnej skórze żadnych widocznych, negatywnych skutków. Jednak taka „pielęgnacja” na dłuższą metę może zaowocować mocno wysuszonymi włosami, podrażnioną skórą głowy, pojawieniem się alergii lub nadwrażliwości. Może być początkiem chorób skóry głowy, co więcej – te sztuczne składniki mogą być toksyczne lub rakotwórcze. Szczególnie narażone są osoby z wrażliwą skórą i skłonnościami do podrażnień, bowiem wystarczy jedno użycie, aby pojawiły się niepożądane efekty uboczne. Kolejnym argumentem przemawiającym za zrezygnowaniem z syntetycznych substancji jest fakt, iż można je zastąpić składnikami pochodzenia naturalnego. Niestety, bardzo często firmy kosmetyczne korzystają z tych wątpliwych ingredientów – ponieważ są po prostu tanie.

 

Dlatego najlepiej unikać lub ograniczyć używanie następujących substancji:

 

 • Parabeny (składniki zakończone na paraben) – to szkodliwe, toksyczne, a nawet rakotwórcze konserwanty.
 • Silikon – w miarę możliwości najlepiej jest go ograniczyć, w nadmiarze obciąża
  i „oblepia” łuski włosów.
 • Alkohol – Wyjątkiem są alkohole tłuszczowe np. Cetyl Alcohol, Lanolin Alcohol – działają jak emolient, a to oznacza, że mają pozytywne działanie.
 • PEG, PPG – pełnią funkcję np. emulgatorów – odpowiadając za konsystencję kosmetyku. W kosmetologii są uznawane za bezpieczne. Za to w trakcie procesu ich produkcji z glikolu etylenowego (alkohol) wytrąca się 1,4-dioksan (rakotwórczy). PEG-i są więc w pewnym stopniu zanieczyszczone tą szkodliwą substancją, lecz pasjonaci branży beauty wskazują, że są to ilości śladowe, neutralne dla Jednak należy się nad tym zastanowić i zadać sobie pytanie, czy warto ryzykować?
 • Oleje mineralne (parafina) – Choć są dokładnie oczyszczone, to nie są to składniki, które można uznać za naturalne i BIO. U części osób raczej nie   wywołają widocznej, szkodliwej reakcji. To już w przypadku problemów
  z nadprodukcją sebum i przetłuszczaniem się skóry – mogą łatwo doprowadzić do zatkania porów i do nasilenia się niepożądanych efektów lub zadziałać w drugą stronę i przesuszyć skórę.
 • Sztuczne zapachy – aromatyczne dodatki to fajna sprawa, o ile nie są sztuczne, ponieważ mogą być toksyczne i powodować reakcję alergiczną.
 • SLS lub SLES – wysuszają.

 

Zobacz także: Wszystko o odżywkach do włosów

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top