OdchudzanieNajlepsze białko: rodzaje odżywek białkowych

Najlepsze białko: rodzaje odżywek białkowych

białko

Najlepsze białko rodzaje odżywek białkowych

  • Białka roślinne – dedykowane dla wegan, wegetarian i osób z nietolerancją laktozy, ich źródłem jest np. izolat białka grochu i koncentrat białka ryżowego (zawierają pełny profil aminokwasów), fasola lub soja.
  • Białka serwatkowe – pozyskiwane z mleka, są cenione za szybsze wchłanianie.
  • Białka kazeinowe – również są wytwarzane z mleka. Są bardziej skoncentrowane oraz pozbawione laktozy. Cechują się odpornością na kwasy żołądkowe oraz wchłaniają się wolniej.
  • Białka jajeczne – jajka są wzorcowym źródłem aminokwasów egzogennych
    w diecie, stąd też ich popularność, także w sproszkowanej wersji. Ich zaletą jest wolno wchłaniające się białko, dlatego idealnie nadają się do spożycia przed snem.
  • Białka mieszane – to połączenie kilku białek z różnych źródeł, dzięki czemu nie są trawione ani za szybko, ani za wolno.
  • Białka zwierzęce – mają dobry profil aminokwasów oraz są dobrze przyswajane przez układ trawienny, np. izolat białka wołowego.

 

Białko  [/caption]

 

Odżywki białkowe jako dodatkowe źródło białka w diecie

Odżywki białkowe stanowią źródło łatwo przyswajalnego białka w diecie sportowców, kulturystów i amatorów prowadzących aktywny tryb życia. W wyniku intensywnych treningów wzrasta zapotrzebowanie organizmu na energię. Jeśli masz zabiegany tryb życia lub nie masz czasu, żeby zjeść pełnowartościowy obiad, najszybszym sposobem na dostarczenie energii po treningu będzie wypicie shake’a bądź smoothie proteinowego.
Spożywając koktail pamiętaj, żeby zachować odstęp 30 – 40 minut od zakończenia treningu, ponieważ organizm nie przyswoi dużej dawki białka i część zamieni na cukier.
Smoothie lub shake proteinowy zapewni odpowiednią ilość białka, która zapobiegnie katabolizmowi oraz przyspieszy regenerację mięśni, czyli suplementacja białka w postaci odżywki białkowej jest kluczowa.

 

Ile białka potrzebuje organizm osoby aktywnej lub sportowca?

Norma dla zdrowego człowieka, który prowadzi zwyczajny tryb życia – bez większej aktywności fizycznej – wynosi około 1g białka dziennie na każdy kilogram masy ciała. Sytuacja wygląda inaczej u rozwijających się dzieci, dorastającej młodzieży lub kobiet
w ciąży. Pośród tych grup zapotrzebowanie na białko jest większe.

  • kobieta w ciąży – 1,5 g/kg masy ciała,
  • niemowlęta – 1,52 g/kg,
  • kobieta karmiąca piersią – 1,3 g/kg,
  • dzieci do 15. roku życia – 1,5-2 g/kg,
  • zdrowa osoba – 1 g białka na 1 kg masy ciała,
  • osoby uprawiające sport – 1,5-2,2 g/kg.

Natomiast w przypadku sportowców, kulturystów lub osób aktywnych fizycznie jest to maksymalnie 2,2g na 1kg masy ciała. Czyli np. osoba o wadze 75kg powinna dostarczyć
w ciągu dnia 165g białka (75×2,2=165).

Należy pamiętać, że wartość 2,2g/1kg masy ciała to górna granica, której nie należy przekraczać. Jest to spowodowane tym, że metabolizm nie jest w stanie przetworzyć większej ilości białka. Nadmiar białka w diecie może spowodować niestrawność i wzdęcia. Po kilku tygodniach ciągłego przekraczania zalecanej normy mogą pojawić się problemy
z nerkami i wątrobą.

 

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top