OdchudzanieZalety i wady białka: Odżywki białkowe

Zalety i wady białka: Odżywki białkowe

Białko

Czy warto stosować odżywki białkowe w codziennej diecie?

Zdecydowanie tak. Plan żywieniowy osób aktywnych musi zawierać większą dawkę białka niż u osób prowadzących bierny tryb życia. Samą dietą ciężko jest uzupełnić zwiększone zapotrzebowanie organizmu na białko po intensywnym treningu. Na początku może się to nawet udawać. Długofalowo pochłanianie ogromnych ilości białka będzie uciążliwe
i zniechęcające, a jemy, również po to, żeby czerpać z tego przyjemność.
Inną kwestią jest sam proces przygotowywania różnorodnych posiłków, który jest bardzo czasochłonny. Po serii wyczerpujących ćwiczeń istotne jest, aby zjeść posiłek bogaty
w porcję białka w ciągu 1-2 godzin po treningu. Pozwoli to zregenerować tkankę mięśniową oraz ochroni ją przed niechcianym efektem katabolicznym. Co więcej, przyspieszy odbudowę uszkodzonych włókien mięśniowych, ścięgien i więzadeł oraz wpłynie na skuteczną budowę nowych tkanek. Dlatego warto jest sięgnąć po łatwy i szybki w przygotowaniu koktajl proteinowy, który zawiera skoncentrowaną dawkę łatwo przyswajalnego białka. Z rozsądnej suplementacji powstają same korzyści. Uwzględnienie odżywek białkowych w codziennej diecie przyniesie wiele dobrego i pomoże w osiągnięciu upragnionego celu.

 

Czy są wady i skutki uboczne stosowania odżywek białkowych?

Pamiętaj, aby gotowy shake czy smoothie proteinowe nie zastępowało stałego, klasycznego posiłku. Owszem, w pośpiechu, w ciągu dnia stanowią one świetne rozwiązanie i nic wielkiego się nie stanie, jeśli zastąpisz nimi posiłek. Należy również pamiętać o dobrze zbilansowanym śniadaniu, obiedzie i kolacji. Posiłki powinny być skomponowane z innych składników odżywczych takich jak węglowodany, tłuszcze, witaminy, minerały oraz przede wszystkim z pełnowartościowego białka w stałej postaci (np. mięso). Odpowiednio zbilansowana dieta dostarczy dużo cennych witamin i minerałów oraz błonnika, który jest niezbędny w diecie. Uchroni on układ trawienny przed niedogodnościami takimi jak wzdęcia czy zaparcia.

Mówiąc o skutkach ubocznych możemy wspomnieć o problemach ze strony układu pokarmowego (niestrawność czy wzdęcia). Zmęczony zbyt długim trawieniem metabolizm może doprowadzić do ogólnego znużenia organizmu, senności i bólu głowy. Ważne jest, aby dobrze rozplanować suplementację w ciągu dnia i nie pić koktajlu proteinowego tuż przed treningiem, gdyż może to obciążyć żołądek. Podczas używania odżywek białkowych warto pamiętać o zwiększonym zapotrzebowaniu organizmu na wodę. Wraz ze wzrostem białka
w diecie, trzeba zwiększyć ilość przyjmowanych płynów co ułatwi trawienie, oczyści nerki
i zapobiegnie zaparciom.

Łącząc suplementację z regularnymi i intensywnymi treningami osiągniesz zamierzone efekty. Nadmierna podaż białka w formie odżywek może spowodować tycie, zamiast redukcji nadmiernej masy ciała i rozbudowy masy mięśniowej. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie zapominać o aktywności i ćwiczeniach. Jeśli myślisz, że odżywki białkowe to cudowny środek, który ot tak wyrzeźbi Twoją sylwetkę to się rozczarujesz. Chcąc zbudować upragnioną formę potrzeba nie lada wysiłku, cierpliwości i czasu.

Innym skutkiem ubocznym są problemy z nerkami lub wątrobą. Wynikają one ze złego używania odżywek białkowych, czyli przekroczenia dziennej normy spożycia białka (2,2g na 1kg masy ciała – u osób prowadzących aktywny tryb życia). Metabolizm jest wtedy znacznie obciążony i nie radzi sobie z trawieniem nadmiaru białka.

Dobra rada! W celu wyeliminowania skutków ubocznych – należy czytać etykiety i zalecenia producenta, ponieważ nieczytanie etykiet jest podstawowym błędem wielu osób, które sugerują się reklamą i nie wnikają dokładnie w opis oraz skład (najkrótszy jest najlepszy) podany na opakowaniu. Najlepiej jest wybierać produkty dobrej jakości, od sprawdzonych firm. Odżywki powinny być bez zbędnych dodatków takich jak: sztuczne substancje słodzące, tłuszcze, konserwanty, sztuczne aromaty czy barwniki, które mogą zaszkodzić. Odrobina aromatu nadająca smak oczywiście nie zaszkodzi (najgorszy w składzie jest ukryty cukier lub słodzik).

 

Białko

 

 

 

Zalety włączenia odżywek białkowych do diety, podczas intensywnych treningów:

  • Sprzyja budowaniu tkanki mięśniowej – spożycie białka wpływa na procesy komórkowe i bezpośrednio tworzy nowe struktury mięśni.
  • Siła – białko uczestniczy i wspomaga procesy metaboliczne. Wpływa na dostarczenie większej ilości energii dla całego organizmu, nie tylko dla mięśni.
  • Regeneracja – stała suplementacja wpływa na przyspieszenie odnowy komórkowej. Większość sportowców nie może sobie pozwolić na 2-3 dniową przerwę od treningów, aby odpocząć i zregenerować mięśnie. Dlatego właśnie warto przyjmować dodatkową dawkę białka, która pomoże uniknąć np. kontuzji w wyniku przetrenowania.
  • Łatwo przyswajalne źródło wartościowej energii – w porównaniu np. do węglowodanów, które dają tylko chwilowy impuls pobudzenia poprzez zastrzyk insuliny do krwi (po czym odczuć można znużenie, senność oraz wielką chęć sięgnięcia po coś słodkiego). Białko   daje uczucie sytości na dłużej oraz uwalnia energię bardziej efektywnie. Dzieje się tak szczególnie po spożyciu shake’a proteinowego, który szybko się wchłania i dostarcza dużą dawkę energii po wyczerpującym treningu.
  • Intensywne odżywienie mięśni – białko jest niezbędnym składnikiem diety, potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatkowa suplementacja białkiem wspiera funkcjonowanie mięśni, utrzymuje dobrą kondycję i zapewnia ochronę przed ich uszkodzeniami.
  • Wygoda przygotowania oraz spożywania – przygotowanie proteinowego napoju jest bardzo szybkie i nieskomplikowane. W pracy, w samochodzie czy po treningu na siłowni, wystarczy tylko shaker, ulubiona odżywka proteinowa i woda lub mleko, aby sporządzić smoothie lub shake białkowy.
  • Różne wariacje smakowe – często podczas rozbudowy sylwetki czy redukowania nadmiernej masy ciała, należy trzymać się ścisłej diety i wystrzegać pewnych produktów spożywczych (m.in. słodyczy). Odżywki białkowe mogą urozmaicić codzienny posiłek. Skład odżywek może być wzbogacony o różne aromaty nadające im atrakcyjny smak, który oszuka nasz organizm, dając wrażenie spożywania słodkiego deseru. Odżywki białkowe są dostępne w wielu ciekawych wariantach smakowych takich jak toffi, czekolada, kokos, wanilia, ciasteczka lub w różnych owocowych wersjach.
  • Dostępność opcji wegańskich – odpowiednie dla osób, które preferują produkty roślinne lub bez laktozy. Do niedawna uważano, że jedynie białko zwierzęce jest pełnowartościowe, teraz już wiemy, że białko roślinne ma zalety, których nie znajdziemy w białku zwierzęcym.
  • Wydajne duże opakowania,
  • Skoncentrowane dawki białka.

 

 

Białko

 

 

Czy dieta białkowa wspomaga odchudzanie?

Tak. Liczne diety odchudzające bazują na zwiększonym spożyciu białka, ponieważ produkty zawierające białko poprawiają metabolizm oraz wpływają na uczucie sytości. Dzięki temu nie odczuwamy tak wielkiej potrzeby, by podjadać pomiędzy posiłkami lub wieczorem, gdyż uczucie głodu zostaje opanowane (czyli jest to świetna alternatywa dla słodkich, wysokoprzetworzonych przekąsek). Ograniczenie spożywania dodatkowych kalorii w ciągu dnia, przekłada się na szybsze zrzucenie zbędnej wagi.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top