ZdrowieMiedź wspomaga dobrą kondycję włosów

Miedź wspomaga dobrą kondycję włosów

Miedź jest pierwiastkiem chemicznym grupy przejściowej, którą pod kontem żywieniowym klasyfikuje się jako mikroelement. Jej angielskobrzmiąca nazwa „cooper” pochodzi od Cypru, na którym była wydobywana już w starożytności. Główną rolę jaką pełni miedź w organizmie, sprawuje poprzez metaloenzymy w skład których wchodzi. Za czołowego przedstawiciela wspomnianych enzymów, a zarazem silnie utożsamianego z miedzią, uznaje się dysmutazę ponadtlenkową odpowiedzialną za unieszkodliwianie toksycznego dla ustroju anionu ponadtlenkowego. Miedź często łączona jest także z układem krwionośnym, nerwowym oraz immunologicznym. Największe jego stężenia odnotowuje się w mózgu i wątrobie. Warto zaznaczyć, że omawiany składnik mineralny konkuruje z cynkiem, przez co ilość miedzi oraz cynku przyjmowana wraz z dietą powinna być zrównoważona celem zachowania pełnej funkcjonalności organizmu.

 

Najważniejsze funkcje miedzi

  • Jest istotna dla zachowania strefy bariery antyoksydacyjnej opartej na enzymach przeciwutleniających
  • Pozwala na prawidłowość zachodzenia procesów powstawanie energii poprzez ochronę integralności mitochondriów i wspieranie przenoszenia elektronów z ferrocytochromu c do tlenu w IV łańcuchu oddechowym
  • Umożliwia prawidłowy obrót żelazem w ustroju ludzkim oraz jest niezbędna do uruchamiania rezerw żelaza wykorzystywanego w produkcji hemoglobiny
  • Odpowiada za działanie wielu czynników endokrynnych, w tym: gastryny, wazopresyny, czy kalcytoniny
  • Bierze udział w tworzeniu struktur układu nerwowego, m.in. powstawaniu otoczki mielinowej okalającej rdzeń neuronów
  • Wpływa na przewodnictwo nerwowe, zwłaszcza sygnalizację opartą na receptorach GABA
  • Jako wolny jon stymuluje pracę układu nerwowego w odpowiedzi na antygen
  • Jest niezbędna do właściwej syntezy kolagenu m.in. w kościach i skórze

 

Miedź jako wsparcie dla utrzymania dobrej kondycji włosów

Miedź to pierwiastek, który wymieniany jest niezwykle często w kontekście utrzymania pięknych włosów i dzieje się tak nie bez powodu. Otóż miedź jest istotnie zaangażowana w aktywność tyrozynazy i oksydazy lizylowej, enzymów ważnych w procesach tworzenia melaniny i krzyżowaniu kolagenu. Równie ważna jest dla procesów powstawania wiązań poprzecznych w strukturach elastyny i keratyny. Oznacza to, że jej udział w syntezie mocnych, a zarazem elastycznych włosów i skóry stanowiącej jej podłoże, istotnie wpływa na kondycję włosów oraz jakość otrzymywanych przy ich udziale fryzury.

Ponadto miedź istotnie angażuje się w obrót żelazem i procesy krwiotwórcze. Te z kolei mają duże znaczenie dla funkcjonowania ustroju i zachodzących w nim procesów wzrostu i odnowy, a także utrzymania zdrowego kolorytu skóry głowy stanowiącej naturalne tło włosów.

 

 

 

 

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top