WłosyKorzyści stosowania witaminy B5 dla Twoich włosów

Korzyści stosowania witaminy B5 dla Twoich włosów

Kwas pantotenowy, zwyczajowo nazywany witaminą B5, jest niezwykle nietrwałym związkiem na tle innych witamin z grupy B, stąd zazwyczaj podawany jest w trwalszej formie soli wapniowych. Podobnie jak pozostałe witaminy z danej grupy bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie. Ciekawostką jest pochodzenie jego nazwy wywodzące się z greckiego słowa „πανθα” oznaczającego „wszędzie”. „Wszechobecność” witaminy B5, którą należy czytać jako mnogość źródeł w których można ją znaleźć, potwierdza jej istotność dla prawidłowości funkcjonowania wielu istot, w tym człowieka. Poznanie danego związku bierze swój początek w 1901 roku, gdzie znaleziono ją w drożdżach i utożsamiono z czynnikiem pobudzającym ich wzrost. W organizmie ludzkim swoją rolę wypełnia głównie jako niezbędny prekursor do syntezy acetylo-CoA (koenzymu A), związku odpowiedzialnego za dostarczanie grupy acetylowej w reakcjach acetylowania. Sama witamina jako taka utożsamiana jest za to z energią, witalnością i urodą.

 

Najważniejsze funkcje witaminy B5

  • Uczestnicząc w dołączaniu grupy acetylowej do choliny umożliwia powstawanie istotnego neurotransmitera – acetylocholiny.
  • Jako ważna składowa cyklu kwasu cytrynowego (cykl Krebsa), bierze udział w procesie wytwarzania energii.
  • Będąc elementem kompleksu enzymatycznego odpowiedzialnego za powstawanie kwasów tłuszczowych, współzarządza wewnątrzustrojową gospodarką tłuszczową.
  • Umożliwia syntezę endogennie powstającego cholesterolu oraz jego pochodnych, m.in. witaminy D oraz hormonów steroidowych.
  • Bierze udział w wytwarzaniu pierścieni porfirynowych stanowiącego ważny element strukturalny hemoglobiny.
  • Wspomaga regenerację zredukowanej formy wewnątrzustrojowego przeciwutleniacza – glutationu.
  • Uczestniczy w procesie syntezy immunoglobulin.
  • Wspiera utrzymanie dobrej kondycji skóry, błon śluzowych oraz włosów.

 

Witamina B5 jako wsparcie dla utrzymania dobrej kondycji włosów

Kwas pantotenowy znany jest ze swojego wieloaspektowego wpływu na budowę i utrzymanie silnych oraz prawidłowo wybarwionych włosów. Niewiele mechanizmów jego działania jest dobrze poznanych, bądź wytłumaczonych. Niemniej przy brakach danego związku w organizmie zauważa się przyspieszone siwienie włosów oraz zanik należytego połysku, co jasno wskazuje na niezbędność wymaganego poziomu danej witaminy celem zachowania właściwego ich wybarwienia. Dane efekty wiąże się przede wszystkim z zaangażowaniem witaminy B5 w procesy produkcji melaniny oraz regulację pracy gruczołów łojowych odpowiedzialnych za nawilżenie włosa. Co więcej kwas pantotenowy wspomaga prawidłowy wzrost włosa poprzez swój udział w podziale komórek w mieszku włosowym. Dlatego pragnąc posiadać bujną fryzurę należy zapewnić odpowiednią podaż danej witaminy ze świadomością, że ewentualnie powstające w organizmie jej braki nie tylko spowalniają naturalny porost włosów, ale skutkują również przyspieszeniem ich wypadania.

Witamina B5 dba zarówno o sam włos i mieszki z których wyrastają, jak również o całą podstawę w której są osadzone, czyli skórę. Przejawiając działanie przeciwzapalne i regenerujące, przyczynia się do zachowania dobrej kondycji skóry głowy. Wykazując działanie nawilżające wskutek ingerencji w pracę gruczołów łojowych, ograniczania ilość złuszczającego się suchego naskórka spadającego z włosów w postaci mało estetycznych białych drobin.

Witamina B6 to wspólna nazwa odnosząca się do grupy rozpuszczalnych w wodzie pochodnych 3-hydroksy-2-metylopirydyny. Historia poznania danej gromady związków rozpoczęła się około 1930 roku i dynamicznie rozwijała przez prawie 10 kolejnych lat, kiedy to na przestrzeni tego czasu omawianą witaminę wykryto, wyizolowano z naturalnych źródeł (otrąb ryżu), opisano oraz zsyntetyzowano chemicznie. Obecnie za jej dietetycznych przedstawicieli uznaje się pirydoksynę, pirydoksal i pirydoksaminę, które to łączy wspólna zdolność przemiany w ustroju ludzkim do 5′-fosforan pirydoksalu (P-5-P) – najbardziej aktywnej biologicznie formy. Witamina B6 dużą część swoich funkcji pełni jako koenzym wybranych enzymów przyspieszających przebieg licznych procesów zachodzących w organizmie. Swoją aktywność zaznacza głównie w reakcjach przemian aminokwasów. Z kolei jej widoczne efekty działania zazwyczaj kojarzone są z działalnością układu nerwowego i kondycją skóry.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top