UrodaEkstrakt ze skrzypu polnego – sekret zdrowych włosów

Ekstrakt ze skrzypu polnego – sekret zdrowych włosów

Ekstrakt ze skrzypu polnego to wyciąg przygotowany najczęściej na bazie części naziemnej Equisetum arvense, czyli niedużej, zielonej rośliny przypominającej wizualnie silnie rozgałęzioną łodygę, która porasta głównie lekkie, mało urodzajne ziemie piaszczyste. Rodzaj do której przynależy Equisetum Linn., jest jednym z najstarszych istniejących na Ziemi roślin naczyniowych. Przez ten czas jego przedstawiciel którym jest skrzyp polny, dał się poznać jako roślina o wielu właściwościach dobroczynnych. Przypisuje się jej chociażby działania: przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, moczopędne oraz liczne wspierające wybrane obszary ustroju. Z kolei o właściwościach przeciwkrwotocznych pisano już w starożytności. Bliżej współczesnych czasów, potwierdzony wpływ na organizm człowieka odzwierciedla ujęcie skrzypu polnego w Farmakopei Europejskiej. Swoje właściwości zawdzięcza dużej zawartości składników mineralnych, w szczególności kwasu krzemowego i krzemianów oraz licznym flawonoidom. Roślina ta od wieków była nieodzownie kojarzona z pozytywnym wpływem na włosy. Tworzono z niej samej, bądź z wykorzystaniem innych roślin, chociażby czarnej borówki, rozmaite preparaty przeciwdziałające wypadaniu włosów oraz poprawiające kondycję mieszków włosowych.

 

Najważniejsze funkcje ekstraktu ze skrzypu polnego

  • Posiada właściwości przeciwutleniające wzmacniające barierę antyoksydacyjną organizmu oraz przeciwzapalne
  • Wykazuje działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, w szczególności wobec bakterii Gram- dodatnich
  • Wywiera działanie diuretyczne, które z racji umiarkowanej siły nie wywołuje zakłócenia równowagi elektrolitowej, przy jednoczesnym skutecznym przepłukiwaniu dróg moczowych
  • Zmniejsza ilość infekcji dróg moczowych oraz przeciwdziała odkładaniu kamieni nerkowych
  • Posiada właściwości wazorelaksacyjne – rozkurczające naczynia, a także przeciwdziała krwotokom
  • Poprawia kondycję struktur opartych na kolagenie, mi.in poprzez dostarczanie krzemu do organizmu
  • Wpływa pozytywnie na stan włosów i paznokci
  • Przyspiesza gojenie skaleczeń i ran skórnych

 

Ekstrakt ze skrzypu polnego jako wsparcie dla utrzymania dobrej kondycji włosów

Produkty na bazie skrzypu polnego od wieków wspomagają utrzymanie pięknych włosów. Najczęściej ich działanie sprowadzane jest do najpopularniejszych mechanizmów kojarzonych z krzemionką.

Krzem w który zasobne jest ziele optymalizuje syntezę kolagenu, jest niezbędny do aktywacji enzymów hydroksylacji biorących udział w tworzeniu kolagenu oraz umożliwia syntezę ważnych glikozaminoglikanów. Uczestniczy tym samym w powstawaniu struktur skóry, także głowy, zapewniając podłożę dla rozwoju włosa. Ponadto wchodząc w skład włosa, nadaje im wytrzymałość i pewną elastyczność, dzięki czemu stają się mniej kruche.

Ponadto skrzyp polny niezwykle ceniony jest za właściwości przeciwdziałające wypadaniu włosów. Swoje efekty prezentuje już na etapie aktywnego wzrostu włosów (anagen), któremu w pewien sposób sprzyja, opóźniając tym samym zapoczątkowanie katagenu. Danego efektu upatruje się w zdolności skrzypu do hamowania pobudliwości 5α-reduktazy, ograniczania pobudliwości interleukiny 6 (IL-6) oraz redukcji peroksydacji lipidów indukowanej stresem oksydacyjnym. Ograniczenie danych czynników przez związki zawarte w skrzypie, pozwala na prawidłowe zachodzenie proliferacji komórek macierzy i właściwy przebieg procesu wydłużania łodygi włosa. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie warunków sprzyjającym fazie anagenu i kształtowanie się łodygi włosa o odpowiedniej długości i grubości.

 

 

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top