UrodaEkstrakt z pokrzywy

Ekstrakt z pokrzywy

Ekstrakt z pokrzywy to produkt powstający zazwyczaj z liści Urtica dioica, zielonej rośliny z rodziny Urticaceae Juss porastającej wilgotne i żyzne tereny wielu kontynentów. Z racji powszechnego występowania, traktowana jest często jako chwast. Jednak ilość jej zastosowań na przestrzeni wieków wskazuje ogromną rolę jaką odegrała w życiu człowieka. W przeszłości stanowiła ważny składnik dań umożliwiający wyżywienie dużej ilości ludzi, a przez dawnych Słowian była uznawana za roślinę magiczną. Od XII do XVII przed rozpowszechnieniem się bawełny i jedwabiu stanowiła w Polsce ważny surowiec włókienniczy, a swój renesans w tym zakresie przeżyła w okresie I wojny światowej. Z racji intensywnie zielonego koloru wykorzystywano ją w farbiarstwie. Pomimo tak wielu zastosowań nie zapominano jednak nigdy o jej właściwościach prozdrowotnych. Dobroczynny wpływ danej rośliny na organizm był znany już w starożytności, a wspominali o tym chociażby Hipokrates, czy Dioskurides. Za prozdrowotne efekty odpowiadają chociażby zawarte w roślinie: witaminy A, C, K, czy flawonoidy. Jej działanie kojarzone jest zazwyczaj z układami moczowym i krwionośnym oraz ogólnie pojmowaną poprawą witalności organizmu.

 

Najważniejsze funkcje ekstraktu z pokrzywy

  • Posiada właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne oparte głównie na związkach polifenolowych
  • Wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego poprzez stymulację proliferacji limfocytów T oraz zwiększanie chemotaksji neutrofili i ich aktywności fagocytarnej
  • Pozwala zmniejszać dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunki czy drobne krwawienia, m.in. za sprawą zawartej w jej składzie witaminy K
  • Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, zarówno wobec bakterii Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych
  • Wywiera efekty przeciwhistaminowe za sprawą oddziaływania na liczne receptory lub enzymy
  • Wykazuje działanie diuretyczne i oczyszczające drogi moczowe
  • W sposób umiarkowany obniża poziom cukru we krwi oraz normalizuje profil lipidowy

 

Ekstrakt z pokrzywy jako wsparcie dla utrzymania dobrej kondycji włosów

Pośród licznych właściwości pokrzywy obecnie jednym z najbardziej cenionych jest jej wpływ na podnoszenie ogólnie pojmowanej witalności organizmu, w tym poprawę kondycji włosów.

Dużej części wspomnianych efektów upatruje się w krzemie, który stanowi ważny składnik pokrzywy. Wspomniany pierwiastek umożliwia aktywację enzymów hydroksylacji biorących udział w syntezie kolagenu oraz jest niezbędny do powstania glikozaminoglikanów. Angażuje się tym samym w proces tworzenia struktur skóry, która znajdując się na głowie stanowi istotne podłoże dla wzrostu włosa. Krzemionka jako ważny składnik włosa, współodpowiada za budowę jego wytrzymałości i elastyczności, czyniąc go mniej podatnym na złamania.

Ostatnio dużo uwagi poświęca się także fitozwiązkom pokrzywy w kontekście ograniczania procesów odpowiedzialnych za wypadanie włosów. Jako główny mechanizm podaje się wydłużanie ważnej dla wzrostu włosów fazy anagenu, co skutkuje opóźnieniem wystąpienia katagenu, a w konsekwencji telogenu. Przedłużenie anagenu tłumaczone jest zazwyczaj hamującym działaniem związków pokrzywy na 5α-reduktazę i zapobieganiem tworzenia się nadmiernych ilości dihydrotestosteronu (DHT). Ponadto niektóre związki zawarte w pokrzywie są zdolne do ograniczania aktywności interleukiny 1, zwłaszcza 1α (IL-1α), której przypisuje się właściwości antyproliferacyjne w mieszkach włosowych i hamujące wzrost pęcherzyka w reakcji wtórnej. Tym samym pokrzywa dzięki ograniczaniu pobudliwości 5α-reduktazy i zmniejszaniu działalności IL-1α przedłuża wzrost mieszków włosowych, co wywiera istotny wpływ na późniejszą jakość budowanych włosów.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top