ZdrowieDlaczego warto spożywać błonnik mikronizowany?

Dlaczego warto spożywać błonnik mikronizowany?

Ostatnia dekada przyniosła suplementom diety wielki sukces, a Internet zalewa fala cudownych preparatów, które mają poprawić kondycję i wzmocnić zdrowie całego organizmu. Jednak Ty w natłoku możliwości nie wiesz jaki produkt powinieneś wybrać? Odpowiedź może Cię trochę zaskoczyć. Takim produktem jest po prostu błonnik pokarmowy. Pierwszym etapem suplementacji, zanim sięgniesz po przeróżne suplementy lub odżywki na wzrost siły, powinno być zadbanie o jelita. To właśnie tam odbywają się procesy wchłaniania substancji odżywczych, witamin, makro i mikroelementów do organizmu. Z tego względu utrzymanie ich w dobrej kondycji jest ważne, bo na nic się zdadzą nawet najlepszej jakości kapsułki, jeśli ich przyswajalność, a przez to efektywność będzie ograniczona. Dostarczenie odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego do codziennej diety powinno być kluczowe dla poprawy funkcjonowania jelit oraz zachowania równowagi całego ciała.

Czym jest błonnik mikronizowany i jak powstaje?

Błonnik mikronizowany to w 100% naturalny preparat, który powstaje z roślinnych źródeł np. z jabłek, czarnej porzeczki lub aronii. Cały proces technologiczny mikronizacji jest wielce innowacyjny i unikatowy. Ta nowoczesna technika zmniejsza średnicę cząsteczki, przy czym jednocześnie zwiększa jej powierzchnię czynną, co przekłada się na szybszą rozpuszczalność preparatu i wzrost jego skuteczności. Należy zaznaczyć, że procedura ta odbywa się bez użycia substancji chemicznych, ani nie wykorzystuje się do tego tradycyjnej metody kruszenia czy cięcia. Użyte zostają porcelanowe tarcze, które bardzo delikatnie rozdrabniają wysuszone wcześniej wytłoki, najczęściej są to właśnie owoce, które są bogatym źródłem błonnika pokarmowego. Uzyskany w ten sposób perfekcyjnie drobny proszek nie traci swoich naturalnych właściwości.

 

 

Działanie błonnika mikronizowanego w ludzkim ciele

Błonnik mikronizowany za sprawą swojej doskonałej drobnej struktury, szybko aktywuje się w organizmie. Pęcznieje w żołądku, absorbując wodę (frakcja nierozpuszczalna), co pozwala zachować wrażenie sytości na dłużej. Jego struktura przybiera żelowa, śluzową konsystencję (w przypadku błonnika rozpuszczalnego), która dobrze wypełnia jelita, pozytywnie wpływając na cały proces trawienny. Mówiąc w skrócie, ułatwia
i przyspiesza wypróżnianie oraz działa pozytywnie w walce z zaparciami.

 

Jakie korzyści niesie suplementacja błonnika mikronizowanego?

  • Pomaga ograniczyć ilość spożywanych kalorii – obecność błonnika pokarmowego
    w codziennej diecie pozwala szybciej osiągnąć uczucie sytości, które będzie towarzyszyć Ci znacznie dłużej. Wizja wilczego głodu zostaje chwilowo powstrzymana i odsunięta
    w czasie. Ten składnik diety może być też skutecznym wsparciem podczas odchudzania, ponieważ dodatkowo wpływa na ograniczenie wchłaniania się tłuszczy do organizmu.
  • Jest łatwo przyswajalny – delikatna i drobna formuła rozpuszcza się szybko w układzie pokarmowym i sprzyja prawidłowej pracy jelit.
  • Ułatwia trawienie – stymuluje organizm do zwiększonej produkcji soków trawiennych.
  • Wpływa na poprawę ukrwienia jelit oraz ochroni je przed pojawieniem się poważnych chorób – hemoroidów, zaparć, uchyłkowatości jelita, polipów, miażdżycy, kamicy żółciowej, lub nowotworów. Te choroby mogą być rezultatem długotrwałego niedoboru błonnika
    w jadłospisie.
  • Pomaga usunąć złogi, toksyny i niechciane elementy przemiany materii z jelit.
  • Błonnik jest tzw. pożywką dla flory jelitowej, dzięki której dobre bakterie mają sprzyjające warunki do rozwoju.
  • Jedna porcja to duża i skoncentrowana dawka błonnika – nie musisz się martwić o to, że źródła pokarmowe będą niewystarczające i nie pokryją dziennego zapotrzebowania organizmu na błonnik, którego dolna granica równa się 25 gramów.
  • Wpływa spowalniająco na wchłanianie się cukru do krwi – dzięki czemu błonnik jest dobrym narzędziem ograniczenia potrzeby podjadania między posiłkami.
  • Jest odpowiedni dla wegan – prosta forma i czysty skład to atuty tego produktu, nie zawiera on żadnych zwierzęcych komponentów.

 

Co wyróżnia błonnik mikronizowany?

Możesz się zastanawiać co czyni błonnik mikronizowany tak wyjątkowym na tle innych, konkurencyjnych produktów. Wszystko to zasługa unikalnego, nowoczesnego procesu mikronizacji, który rozdrabnia roślinne źródło błonnika na delikatny i drobny proszek. Cała ta procedura technologiczna nie wpływa negatywnie na produkt, więc podczas rozdrabniania nie traci swoich naturalnych wartości. Warto też podkreślić, że za sprawą perfekcyjnie drobnej formuły, błonnik szybko się rozpuszcza w układzie pokarmowym
i stanowi świetne źródło bardzo łatwo przyswajalnego błonnika dla organizmu.

 

Jakie są dostępne suplementy z błonnikiem mikronizowany?

W tradycyjnej kuchni od wieków wiodącym źródłem błonnika pokarmowego w diecie były suszone owoce. Część z nas pamięta jak nasze babcie suszyły plasterki jabłek na kaflowych piecach – a następnie przez całą zimę można było cieszyć się tym przysmakiem. Po dziś dzień suszone owoce są wskazywane jako jedno z bogatszych źródeł błonnika pokarmowego. Jednak jeszcze bardziej przystępną formę na miarę naszych nowoczesnych czasów stanowią suplementy z błonnikiem mikronizowanym. Preparaty te zachowują wartości
i właściwości oczyszczające jelita swoich roślinnych odpowiedników, a całe opakowanie wystarczy na długo i nie stwarza problemów z przechowywaniem. Rekomendujemy wybór takich suplementów jak:

  • Mikronizowany Błonnik Jabłkowy
  • Mikronizowany Błonnik Aroniowy
  • Mikronizowany Błonnik Czarna Porzeczka

O ile świeże jabłka są dostępne w każdym sklepie przez cały rok, to już aronia i czarna porzeczka są owocami stricte sezonowymi. Na próżno szukać ich w osiedlowych marketach poza sezonem. Innym argumentem, którego nie można pominąć, jest ogromna zawartość witamin i substancji aktywnych, dlatego szczególnie warto jest mieć je na uwadze oraz szukać suplementów z nimi w składzie.

 

Jak prawidłowo spożywać błonnik mikronizowany?

Dobrym pomysłem na łatwe i bezproblemowe spożycie błonnika mikronizowanego jest wymieszanie jego jednej porcji z napojem np. z koktajlem, mlekiem, sokiem, czy po prostu
z wodą. Innym sposobem jest dodanie 1 łyżeczki produktu do gotowych już potraw np. płatków owsianych, sałatek, jogurtów lub kefirów. W takiej formie nawet nie zauważysz większej różnicy w objętości spożywanego posiłku.

Jednak należy pamiętać o tym, aby łączyć suplementację błonnika mikronizowanego
z piciem prawidłowych ilości wody. Bez udziału płynów naturalne właściwości włókna pokarmowego nie będą mogły w prawidłowy sposób rozwinąć swego działania, czyli napęcznieć. W przypadku braku spożycia wody może pojawić się realne ryzyko pojawienia się zaparcia.

 

Podsumowanie. Dlaczego warto wybrać błonnik mikronizowany?

Niezależnie od założonych celów, chęci utraty wagi, uzyskania szczupłej sylwetki czy utrzymania dobrego zdrowia całego układu pokarmowego, to wybór błonnika mikronizowanego będzie właściwym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ jego regularna suplementacja pomaga zachować właściwą kondycję jelit, tworząc dogodne warunki do rozwoju mikroflory jelitowej, czyli dobrych bakterii naturalnie tam bytujących. Z czasem ustabilizuje się naturalny proces wypróżniania się, dzięki czemu wpłynie to na likwidację zaparć, wzdętego, ociężałego brzucha i w efekcie łatwiej osiągnie się cel nieco wysmuklonej sylwetki. Nie ulega wątpliwości, iż błonnik jest składnikiem niezbędnie potrzebnym w diecie każdego człowieka (minimum 25g/dzienne u osoby dorosłej). Niestety żywność wysoce przetworzona i ograniczone spożycie warzyw i owoców stwarza problem jego niedoboru.
Z tej przyczyny wprowadzanie suplementów z błonnikiem mikronizowanym do diety jest całkowicie uzasadnione i korzystne dla zdrowia.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top