Każdy jest świadomy, że sport służy zdrowiu psychicznemu i fizycznemu. Mamy do wyboru wiele metod treningowych – trucht, rower albo najzwyklejszy spacer. Jednak przy siedzącym trybie życia, liczenie kroków nie wystarczy.
Dlaczego warto dorzucić siłownie do tygodniowej rutyny?
1. Różnorodność
Gdy zaczynamy ćwiczyć na siłowni możemy być zaskoczeni ilością dostępnego sprzętu. Maszyny dostępne w fitness club pomagają, w wykonywaniu prawidłowego ruchu oraz w izolacji konkretnego mięśnia. Ich celem jest nauka techniki i są dobrym rozwiązaniem dla początkujących. Bardziej zaawansowani wykonują mieszane treningi, złożone z wolnego ciężaru oraz maszyn. Każda siłownia ma swoją strefę cardio, gdzie możemy urozmaicić spalanie kalorii. Każdy znajdzie coś dla siebie.
2. Lepszy nastrój
Trening siłowy wpływa na trzy neuroprzekaźniki – dopaminę, serotoninę i norepinefrynę. Dopamina jest zaangażowana w tzw. układ nagrody, a więc ma za zadanie motywować cię do działania i odpowiadać za satysfakcję. Mamy zatem lepszą sprawczość i motywacje. Dopamina ma również wpływ na równowagę.
Okazuje się, że osoby regularnie ćwiczące na siłowni mają wyższy poziom magazynowanej dopaminy w mózgu, a także większą czułość receptorów na ten neuroprzekaźnik.
Drugim kluczowym neuroprzekaźnikiem jest serotonina, która odpowiada za nasz podstawowy nastrój. Zwiększona jej ilość przynosi nam uczucie spokoju i większą pewność siebie.
Czujesz, że nie możesz się skupić? Twoja koncentracja jest słaba? Może być to spowodowane niskim poziomem norepirefryny. Krótki trening przed nauką da lepsze rezultaty na koncentrację i ospałość niż kawa!
3. Sprawniejszy mózg
Wysiłek fizyczny i umysłowy aktywnie wpływa na mózg. Podczas aktywności fizycznej pojawia się produkcja białek, które odżywiają nasz mózg (BDNF) i produkują nowe neurony. Odpowiadają one za sprawne myślenie.
Badania wykazały, że sprawniejsze dzieci mają lepsze wyniki w nauce. Nic dziwnego, ruch powoduje lepsze ukrwienie mózgu. Słabiej ukrwiony mózg to spowolniony proces poznawczy i duże ryzyko wylewu.
4. Przyspieszenie przemiany materii
Kto z nas nie chciałby jeść, ile chce i nie tyć. Trening siłowy nam to częściowo umożliwia, bo przyspiesza podstawową przemianę materii o 5-10%, czyli około 100-200 kcal.
Jeden kilogram naszej masy mięśniowej spala około 12 kalorii więcej niż jeden kilogram tkanki tłuszczowej. Osoba wysportowana będzie przy normalnych czynnościach spalać więcej.

5. Lepsze funkcjonowanie na starość
Ruch obciążony dodatkowym ciężarem powoduje zwiększenie gęstości kości oraz produkowana dopamina ma wpływa na metabolizm wapnia w organizmie i zapewnia prawidłową strukturę kości. Trenując siłowo zapobiegamy atrofii mięśniowej, która powoduje zmniejszenie wydolności mięśni i ich zanik. Opóźnia proces powstawania zmian zanikowych.
6. Zbawienie dla cukrzyków
Receptory insulinowe są rozmieszone po całym ciele, w tym w mięśniach i układzie nerwowym. Ćwicząc z ciężarami, poprawiamy wrażliwość insulinową oraz gęstość GluK4 (przekaźnik glukozy do mięśni, serca i tkanki tłuszczowej). Siłownia może nam pomóc w pozbywaniu się tłuszczu trzewnego, który znajduje się między organami. Jest on bardziej szkodliwy od tłuszczu, który jest widoczny.
7. Dobry sen
Po ciężkim treningu mamy błogi sen nie tylko przez zmęczenie, ale również dopaminę. Jej receptory odgrywają ważną rolę w czuwaniu i regulacji cyklu snu. Częstą przyczyną zaburzeń snu jest nieprawidłowa praca gospodarki dopaminergicznej.
8. Lepszy wygląd
Siłownia nie tylko pomoże Ci odsłonić mięśnie i spalić zbędne kilogramy. Ćwicząc mięśnie pleców, poprawiasz swoją postawę ciała. Podczas stymulacji krążenia krwi poprawia się jędrność skóry oraz jest lepsze odżywienie tkanki podskórnej. Efekty siłowni dodają nam pewności siebie, a to samo w sobie jest seksowne.
9. Lepszy seks
Aktywny tryb życia zwiększa u mężczyzn poziom testosteronu. U kobiet polepsza się libido. Trening siłowy wpływa na układ krążenia, dając lepszą jakość doznań podczas stosunku oraz zmniejsza zaburzenia erekcji.
10. Silne serce
Podczas ruchu usprawniamy przepływ krwi, wzmacniamy serce i normujemy ciśnienie. Serce ulega przyrostowi z lepszą kurczliwością.
PODSUMOWANIE
Tym sposobem trening siłowy pokazał, że jest naszym rogiem obfitości, po który warto sięgnąć, aby być zdrowszym i szczęśliwszym człowiekiem. Umożliwia to poznanie swojego ciała i wejście na poziom lepszej świadomości.