WłosyOdżywka do włosów farbowanych to podstawa w pielęgnacji włosów po koloryzacji

Odżywka do włosów farbowanych to podstawa w pielęgnacji włosów po koloryzacji

Odżywka do włosów farbowanych

Wiele osób nie wie jak ważną rolę pełni odżywka do włosów farbowanych i zamiast niej sięgają po swoją ulubioną lub po prostu po klasyczną odżywczo-nawilżającą. Tak, mogą być one korzystne i dawać dobre efekty miękkości i wygładzenia, ale włosy farbowane potrzebują czegoś więcej, co wzmocni pigmentację po koloryzacji i pomoże zachować żywy, pełen blasku odcień na długi czas.

Odżywka do włosów farbowanych

 

Spis treści:

 

 

   

Dlaczego warto wybrać odżywkę do włosów farbowanych?

Chyba każdemu chociaż raz przydarzyła się taka sytuacja. Kiedy to nagle po umyciu głowy fryzura całkowicie zmieniła swój odcień i nie pozostało żadnego śladu po pięknym kolorze prosto z salonu. To nie wina fryzjera ani zbyt słabej koloryzacji lub trefnej farby, jak mogłoby się wydawać. Prawdziwa przyczyna leży w domowej pielęgnacji i w złych kosmetykach, po które sięgamy odruchowo. Co prawda dobrze oczyszczają i odżywiają włosy, lecz mogą być za mocne dla świeżo pomalowanych pasm, które wymagają szczególnej opieki i specjalistycznych produktów. Dlatego też, aby w 100% zabezpieczyć włosy przed wypłukiwaniem się pigmentu oraz przedłużyć efekty farbowania oraz wzmocnić ich kolor – potrzebna jest odżywka do włosów farbowanych.

Odżywka do włosów farbowanych

 

 

 

Jakie są główne zadania i funkcje odżywki do włosów farbowanych?

  • Ochrona przed wypłukiwaniem się koloru

Składniki, jakie ma odżywka do włosów farbowanych, dokładnie zabezpieczają łuskę włosa (jego zewnętrzną powłokę), dzięki czemu podczas kolejnego mycia szampon nie zadziała tak destruktywnie i wysuszająco na włosy. Co przełoży się na trwałość koloru.

  • Zapobiega matowieniu i blaknięciu włosów

Domyka szczelnie łuski włosów, ponieważ kiedy są otwarte to szkodliwe czynniki mają łatwy dostęp do jego wnętrza (czyli warstwy korowej – odpowiedzialnej za kolor). Taka niedokładnie wygładzona powłoka włosa jest szczególnie podatna na utratę pigmentu w wyniku np. działania ciepła i wysokiej temperatury prostownicy, promieni słonecznych, wiatru czy kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie, zanieczyszczenia lub tarcia ręcznikiem.

  • Pogłębia kolor (pigmentuje) 

W zależności od barwy (blond czy ciemne), odżywka do włosów farbowanych zawiera w składzie dodatkowe pigmenty wzmacniające ich odcień. Dla blondynek są to fioletowe lub niebieskie preparaty zapewniające chłodną barwę lub np. rumiankowe podtrzymujące nasycone, ciepłe, złociste refleksy (rumianek może rozjaśniać włosy). Dlatego jest polecany tylko bardzo jasnym odcieniom. Z kolei dla brunetek są to ziołowe ekstrakty np. henna lub wyciąg z kasztanów wzmacniające kolor i dodające głębokie tony dla pasm włosów.

  • Wzmocnienie i regeneracja 

Ochrona koloru to nie wszystko. Istotna jest również rewitalizacja i przywrócenie dobrej kondycji po zabiegu koloryzacji, który nie jest dla włosów obojętny i zawsze pozostawia po sobie jakieś zniszczenia.

  • Pomagają utrzymać właściwe pH włosów

Ponieważ lubią kwaśne środowisko i odżywka do włosów farbowanych o mocno zasadowym odczynie mogłaby spowodować wiele szkód (utrata blasku, wygładzenia oraz koloru).

  • Nawilża

Przesuszone włosy szybko tracą wilgoć, a co za tym idzie ich kolor traci pożądane nasycenie.

  • Nabłyszcza 

Dzięki czemu włosy stają się bardziej lśniące, a efekt farbowania zostanie spotęgowany.

  • Kontrola nad końcówkami

Zła kondycja końcówek może psuć finalny rezultat całej fryzury. Dlatego ważne jest utrzymanie końcówek w należytym zdrowiu. Odżywka do włosów farbowanych powinna je przede wszystkim wygładzać i chronić, aby zapobiegać wykruszaniu, łamaniu się i rozdwajaniu osłabionych pasm włosów po zabiegu koloryzacji, bądź rozjaśniania.

  • Pomaga rozczesać i ułożyć włosy

Dodatkowo jej składniki powinny działać również wygładzająco i oczywiście odżywczo.

   

 

 

Jak wybrać najlepszą odżywkę do włosów farbowanych?

Po pierwsze, musimy zadać sobie pytanie – jakie efekty chcemy uzyskać? Nie ma jednego idealnego kosmetyku, który byłby odpowiedni dla wszystkich. Wiele odżywek do włosów farbowanych oprócz wzmocnienia i podtrzymania koloru, może również tonować włosy oraz nadawać im wielowymiarową poświatę. Czyli kreować refleksy: zimne, srebrne lub siwe dla platynowych odcieni, jasne, ciepłe i słoneczne dla blondynek, miedziane dla rudych włosów, głębokie i nasycone dla brunetek lub mroźne refleksy dla czarnych włosów. Dlatego przed zakupem i wyborem odżywki warto zastanowić się – na jakich rezultatach nam zależy, aby uniknąć późniejszych rozczarowań.

Kolejną równie ważną kwestią jest maksymalna regeneracja po koloryzacji lub rozjaśnianiu oraz utrzymanie dobrego poziomu nawilżenia włosów, które to pomoże zachować ich dobrą kondycję i ułatwi ich sprawną stylizację. Nie można pominąć też kwestii ochrony struktury włosów, która to zapobiegnie rozchylaniu się łusek i utracie koloru. Dlatego najlepsze są odżywki z kwaśnym pH, czyli zbliżonym do naturalnego odczynu skóry głowy, które dobrze wygładzą powierzchnie włosów, wpływając na ich piękny, lśniący wygląd oraz dokładnie zabezpieczają je przed szkodliwymi bodźcami. Na koniec warto podkreślić, że istotny też jest dobry skład, zawierający naturalne roślinne wyciągi i wysokiej jakości skoncentrowane olejki. Z drugiej strony taka odżywka do włosów  farbowanych nie powinna zawierać syntetycznych substancji, ponieważ detergenty jak SLS wpływają na wypłukiwanie się koloru.

Odżywka do włosów farbowanych

  

 

 

Pomocne zasady, jak dbać o włosy farbowane, aby zachować kolor na dłużej

        1. Używaj delikatnych szamponów

Oczyszczenie skóry głowy jest ważne, ale jeśli chcesz zachować nasycony kolor na dłużej wybieraj łagodne szampony bez sulfatów oraz zrezygnuj z tych silnych leczniczych i przeciwłupieżowych. Najlepsze są o pH przyjaznym dla skóry (5,5), czyli lekko kwaśne lub po prostu zaufaj producentom kosmetyków i wybieraj produkty dedykowane dla włosów farbowanych.

        2. Używaj odżywek do włosów farbowanych

Może się wydawać, że tworzenie różnych gam produktów do pielęgnacji to taki chwyt marketingowy, ale tak nie jest. Specjalistyczne odżywki dobrze zabezpieczają włosy przed wypłukiwaniem się koloru oraz intensywnie wzmacniają i odżywiają, aby utrzymać ich dobrą kondycję, a przez to także ich barwę.

        3. Nakładaj odżywkę na osuszone włosy

Wiele osób myje włosy w biegu i od razu po spłukaniu szamponu, naprędce aplikuje odżywkę na ociekające wodą pasma – jest to podstawowy błąd (niestety często popełniany). Takim sposobem cenne aktywne składniki kosmetyku spływają wraz z wodą, zamiast działać i wnikać w strukturę włosa. Dlatego dobrze jest osuszyć delikatnie włosy ręcznikiem, lekko je odciskając.

       4. Pamiętaj, aby nie nakładać odżywki bezpośrednio na skórę głowy

Zawsze należy zachować odstęp kilku centymetrów, aby nie zatkać porów skóry głowy. Ponieważ to nie sposób, aby samą wodą zmyć tłuste czy syntetyczne składniki kosmetyku z powierzchni naskórka. Doprowadzają one do obciążenia fryzury lub gorzej – zapoczątkują choroby skórne: łupież, przetłuszczanie się, alergie, podrażnienia, stany zapalne, swędzenie lub nawet wypadanie włosów.

       5. Do ostatniego płukania użyj letniej lub zimnej wody

Pomoże to domknąć łuskę włosa, co wpłynie na wygładzenie ich struktury i zabezpieczy łodygę przed utratą pigmentu.

       6. Nie trzyj, nie pocieraj, ani nie szarp włosów

To też ogromnie ważny element w pielęgnacji. Choć w pośpiechu nie ma czasu na refleksję, to takie niecierpliwe traktowanie włosów jest przyczyną tworzenia się mikro zadrapań i ubytków w delikatnej strukturze zewnętrznej warstwy włosa. Ponieważ przez te niewidoczne dla oka otarcia ucieka cenna wilgoć, a także w konsekwencji w ten sposób dochodzi do głębszych uszkodzeń. Taki zarysowany włos nie obija też światła prawidłowo, przez co fryzura nie jest w pełni lśniąca, za to może wydawać się szorstka i matowa.

      7. Wymień stary grzebień i szczotkę

Używanie zniszczonego sprzętu może przynieść więcej negatywnych skutków, niż korzyści. Dlaczego? Ułamany, wykrzywiony ząb w grzebieniu lub ukruszona szpilka w szczotce tworzy na włosach nieodwracalne rysy. Warto zrobić przegląd kosmetyczki i jak najszybciej pozbyć się złych akcesoriów.

      8. Zabezpieczaj końcówki

Używaj skoncentrowanego serum, aby zabezpieczyć je przed negatywnymi czynnikami, utratą wilgoci oraz kruszeniem i rozdwajaniem się. Ponieważ w całej strukturze włosa to właśnie końcówki są najbardziej zniszczone wielokrotną koloryzacją i są szczególnie podatne na negatywne bodźce.

      9. Unikaj wysokiej temperatury: prostownicy, lokówki i suszarki

Lub spróbuj choć na jakiś czas po koloryzacji ograniczyć ich używania, do czasu aż włosy zregenerują się i wzmocnią. Włosy po zabiegu rozjaśniania i farbowania są osłabione, a ich ochronna powłoka wrażliwa na zmiany. Wysoka temperatura wpływa destruktywnie na łuskę włosa, która się rozchyla, a tym samym następuje ich wyblaknięcie i matowienie koloru.

      10. Unikaj wizyt na basenie oraz chlorowanej wody

Ponieważ ma ona zasadowe pH, a więc rozchyla łuski włosa, przez które ucieka i wypłukuje się pigment.

     11. Chroń przed słońcem

Ponieważ nie tylko wysusza włosy, ale też wpływa na matowienie i utratę koloru. Składniki odżywek do włosów farbowanych mogą zawierać w składzie naturalne komponenty antyoksydacyjne i witaminę E, które pozytywnie wzmacniają ich warstwę ochronną. Są także wzbogacone są o filtry zabezpieczające przed promieniowaniem UV. Dobre rozwiązanie to – ochronne odżywki w sprayu.

     12. Zdrowa dieta, suplementacja plus aktywny tryb życia

To też ważne aspekty w pielęgnacji. Od wewnątrz dostarczają włosom energii i składników odżywczych oraz dotleniają cebulki włosów, wzmacniając i przyśpieszając ich naturalny wzrost.

 

 

 

 

Najlepsze składniki w odżywkach do włosów farbowanych

Dobra odżywka do włosów farbowanych powinna nie tylko wzmacniać i ochraniać pasma włosów, ale także wpływać na podbicie barwy farbowanych włosów i nadawać im atrakcyjne, żywe, wielowymiarowe refleksy. Dlatego w składzie tego kosmetyku zwracaj uwagę na:

  1. Emolienty, czyli bogate roślinne olejki i masła

Ich obecność w odżywkach to podstawa, jednak w przypadku włosów farbowanych są szczególnie ważne. Dbają o ochronę i wzmocnienie zewnętrznej powłoki włosa, dzięki czemu wpływają na trwałość koloru. Dodatkowo wyciągi i olejki roślinne są naturalnie bogate w witaminy, minerały, aminokwasy, lipidy, kwasy tłuszczowe i antyoksydanty. Które pozytywnie wpływające na całą strukturę włosów odżywiając i nawilżając, dodając im giętkości, miękkości i blasku. Doskonałe składniki to m.in.: olej arganowy, kokosowy, makadamia, lniany, z nasion winogron, migdałowy, awokado, kerarice (wyciąg z ryżu) oraz masła: shea, jojoba lub mango.

Odżywka do włosów farbowanych

 
     2. Substancje nawilżające humektanty: miód, aloes, gliceryna, panthenol

Nawilżenie i zatrzymanie wilgoci, to istotny element w pielęgnacji. Bez tego włosy byłyby szorstkie, suche i matowe. Tak więc, aby utrzymać zdrowy, lśniący wygląd włosów, obecność tych korzystnych, nawadniających składników jest pożądana w kosmetykach.

  1. Proteiny: keratyna, jedwab, elastyna, kolagen, proteiny mleka, proteiny roślinne z pszenicy, lnu

W wyniku farbowania lub rozjaśniania struktura włosa zostaje osłabiona i pasma po takim zabiegu z wykorzystaniem silnych substancji chemicznych są szczególnie wrażliwe. Dlatego proteiny to dobry wybór. To właśnie z nich w niemal 90% zbudowany jest włos. Kosmetyki proteinowe idealnie wypełniają powstałe ubytki, wpływając na przywrócenie zdrowej kondycji włosów (wygładzają, nadają im jedwabistości, elastyczności i witalności).

Jednak nie należy z nimi przesadzać i używać ich non-stop. Warto jest sięgać po nie średnio co 3-4 mycia, przeplatając pielęgnację innymi kosmetykami np. z ochronnymi, wzmacniającymi emolientami lub nawilżającymi humektantami (czyli dbając o równowagę PEH). W przeciwnym razie dojedzie do przeproteinowania włosów, ponieważ absorbują one proteiny jak np. keratynę tylko do pewnego momentu, a ich nadwyżka może objawiać się nadmiernym spuszczeniem.

Odżywka do włosów farbowanych

 

 

 

 

Tych składników unikaj w odżywkach do włosów farbowanych

Dobra, a właściwe najlepsza odżywka do włosów farbowanych nie powinna zawierać sztucznych – syntetycznych substancji z prostej przyczyny, ponieważ mogą negatywnie wpływać na trwałość koloru. Na przykład SLS, który jest po prostu mocnym detergentem, oczyszcza on perfekcyjnie (niestety zbyt dokładnie) włosy z wszelkich pozostałości. SLS pozostawia loki bez naturalnej warstwy ochronnej, w związku z czym są podatne na szybką utratę wilgoci, a co za tym idzie matowieją i kolor traci atrakcyjne nasycenie. Inne argumenty, aby zrezygnować z tych niekorzystnych ingredientów to alergie, podrażnienia skórne, choroby skóry głowy i towarzyszące im wypadanie włosów wywołane taką złą pielęgnacją. Podsumowując, w celu zachowania dobrej kondycji włosów po koloryzacji, należy wystrzegać się tych składników:

  • Alkohol

Jest na cenzurowanym z prostej przyczyny. Ponieważ może silnie wysuszać włosy, szczególnie te rozjaśniane, zniszczone, suche czy puszące się. Co oczywiście przekłada się na utratę lśniącej barwy po farbowaniu. Unikać należy: alcohol denat, ethanol, glikol etylenowy, propanol, isopropyl, benzyl (działa jak konserwant, raczej dodawany w małych ilościach na końcu listy INCI, więc powinien być neutralny, o ile nie masz wrażliwej skóry). W tej grupie odstępstwem są alkohole tłuszczowe np. cetyl alcohol, stearyl alcohol, lanolin alcohol, gliceryna, które to działają pozytywnie, nawilżają, odżywiają, utrzymują wilgoć we wnętrzu włosa, dzięki czemu wzmacniają je – nadając im sprężystości i witalność.

  • SLS, SLES – Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate
  • Oleje mineralne – Parafina
  • Silikony

Trimethicone, Cyclomethicone, Simethicone, Dimethicone, Trimethylsiloxysilicate, Trimethylsilylamodimethicone. Choć mają swoich zwolenników, to tak naprawdę realnie nie wpływają na lepszą kondycję włosów, ponieważ tylko zakrywają ubytki w strukturze włosa, dobrze je wygładzają i zabezpieczają, ale za to w żaden sposób ich nie naprawiają czy nie regenerują. Dają tylko złudne wrażenie dobrego wyglądu, więc lepiej jest je zastąpić naturalnymi olejkami, które doprowadzą pasma do ładu, a także odżywią je i wzmocnią. Decyzja należy do Ciebie.

  • Parabeny

Czyli konserwanty, na opakowaniach ich nazwy są głównie z końcówką – paraben.

  • PEG, PPG

Nie tyle, że są złe dla kondycji włosów, ale są szkodliwe dla zdrowia – rakotwórcze.

  • Alergeny, sztuczne barwniki i zapachy

 
 

 

 

 

Znaczenie pH w kosmetykach: szamponach i odżywkach do włosów farbowanych

Włosy, a dokładniej ich łodygi naturalnie wykazują kwaśne pH na poziomie 3,67. Natomiast skóra głowy to 5,5 pH (czyli też jest delikatnie kwaśne). I takie też powinny być kosmetyki do pielęgnacji – lekko kwaśne w okolicy 5,5 pH, aby utrzymać równowagę i zdrowie skóry głowy. Założenie jest takie, iż szampony do włosów powinny mieć kwaśne pH. Z kolei odżywki to w większości neutralny lub zasadowy odczyn. Choć szampony do włosów z łupieżem oraz te specjalistyczne lecznicze są zasadowe – działają silnie ściągająco i oczyszczająco – dlatego większość fryzjerów odradza stosowania ich po farbowaniu. Dlaczego? Ponieważ otwierają łuski włosów (przez zasadowe pH > 7) i w konsekwencji wpływają na szybsze wypłukiwanie się koloru. W związku z tym należy szukać kosmetyków z kwaśnym pH (czyli poniżej 7pH) – odżywki i szampony przeznaczone do włosów farbowanych takie właśnie powinny być.

Odżywka do włosów farbowanych

 

 

 

Odżywka do włosów farbowanych. Jaki wpływ ma poziom pH na ich kondycję?

Utrzymanie kwaśnego pH włosów to ważna kwestia dlatego, że ich zły poziom może być przyczyną problemów skórnych: łupieżu, suchości, przetłuszczania się, alergii lub też puszenia się fryzury. Odżywki do włosów mają głównie zasadowe pH (czyli powyżej 7). Jest tak gdyż, aby składniki aktywne mogły wniknąć do wnętrza włosa ich łuski musza się lekko rozchylić, otwierają się i stanowi to drogę dla cennych substancji odżywczych. Niestety przez niedomknięte szczeliny w strukturze włosa, ucieka nie tylko wilgoć, czego rezultatem jest przesuszenie, ale też szybko dochodzi do uszkodzeń głębszych warstw i utraty pigmentu. Dlatego jeśli na opakowaniu kosmetyku jest podana informacja, że należy trzymać odżywkę na włosach 2-3 minuty, to zdecydowanie wypada się tego trzymać, aby włosy zanadto nie spęczniały i ich łuski nie rozchyliły się za bardzo. Co jest główną przyczyną wypłukiwania się koloru. Chyba nikt nie chce uzyskać efektu porowatych, spuszonych i suchych jak siano włosów.

Na szczęście są na rynku dostępne są specjalistyczne odżywki do włosów farbowanych, które dbają o dobre zakwaszenie włosów, a co za tym idzie chronią ich kolor. W ich składzie występują np.: kwas cytrynowy (Citric Acid), kwas mlekowy (Lactic Acid) lub kwas glikolowy (Glycolic Acid).

Zobacz także: Najlepsza odżywka do włosów farbowanych

 

 

 

 

Jak przywrócić balans włosom? Czyli właściwe pH dla zachowania koloru

Dobrym rozwiązaniem są lekko kwaśnie płukanki, które zneutralizują wcześniejsze zabiegi. Zaraz po umyciu głowy i spłukaniu odżywki lub maski, warto jest przygotować w misce specjalny roztwór składający się np. z 3 litrów wody i 2-3 łyżek wyciśniętego soku z cytryny lub octu (średnio 1 łyżka stołowa na każdy litr wody) i w takim wywarze zamoczyć włosy przez chwilę. Nie tylko nada im to kwaśne, odpowiednie pH, ale również odświeży i oczyści skórę głowy z pozostałości kosmetyków, zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Dodatkowo sprawi, że staną się lśniące i gładkie – przez perfekcyjne zamknięcie łusek włosa. Co za tym idzie, zabezpieczy to ich strukturę przed utratą koloru.

Jednak należy pamiętać, że nadmiar też szkodzi i zbyt częste i zanadto długie płukanie włosów w mocno kwaśnym roztworze może przynieść odwrotne efekty, uwrażliwić włosy i sprawić, że będą spuszone i suche. Odpowiedni odczyn płukanek to 4,5 do 5,5 pH. Dlatego płukankę z octu (3pH) lub cytryny (2,5pH) stosuj raz na 2-3 tygodnie. Natomiast np. z dodatkiem octu jabłkowego można częściej, ponieważ ma on delikatnie kwaśne pH – 5,5. Wystarczy więc rozrobić go w proporcji 2 łyżek na każdy 1 litr wody.

Inne produkty, które można wykorzystać do płukania włosów to kawa (5pH), piwo (4,5pH), sok z aloesu (3,5-5pH), kefir (4,5pH) lub herbata (5,5pH).

Odżywka do włosów farbowanych

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top