DietyBłonnik pokarmowy – czy jest nam potrzebny?

Błonnik pokarmowy – czy jest nam potrzebny?

posiłek bogaty w błonnik pokarmowy

Często słyszysz, że powinieneś jeść dużo błonnika, ale nie masz pojęcia dlaczego i czym w ogóle jest błonnik pokarmowy? Jeśli odpowiedziałeś “tak” ten wpis jest dla Ciebie!

 

Co to jest błonnik pokarmowy? dziewczynka dotykająca swojego brzucha

Błonnik pokarmowy, inaczej nazywany włóknem pokarmowym, jest substancją pochodzenia roślinnego należącą do polisacharydów, czyli węglowodanów złożonych (inaczej wielocukrów). W jego skład wchodzi celuloza, hemiceluloza, lignina, śluzy i pektyny, a także białka i sterole roślinne, glukozydy i krzemiany. Mówiąc prostszym językiem, przez składniki, które zawiera, błonnik pokarmowy nie ulega trawieniu i w ogóle nie jest wchłaniany ani przyswajalny przez przewód pokarmowy człowieka. Co za tym idzie nie jest też źródłem energii i nie dostarcza żadnych kalorii. Do czego więc jest nam tak bardzo potrzebny?

 

Po co nam błonnik?

Błonnik w ludzkim organizmie, pomimo tego że nie dostarcza energii, pełni bardzo ważną rolę. Wspomaga on funkcjonowanie układu pokarmowego na wielu płaszczyznach. Co najważniejsze, wchłania wodę (co powoduje wzmożoną produkcję śliny aby lepiej uformować i następnie dokładniej strawić posiłek) i inne szkodliwe substancje, takie jak triglicerydy, cholesterol, czy nawet metale ciężkie, znacznie poprawia perystaltykę jelit (poprzez wzmożoną produkcję soków trawiennych) i poprawia ukrwienie jelit (dzięki temu substancje odżywcze z pokarmów mogą być lepiej wchłonięte przez organizm). Dodatkowo błonnik wiąże nadmiar wody i kwasu solnego w żołądku, co jest bardzo pożądanym zjawiskiem u osób cierpiących na nadwrażliwość jelit.

 

Czy błonnik jest dobry na odchudzanie?Płaski brzuch

Produkty bogate w błonnik z reguły mają dużą objętość, dzięki czemu uczucie sytości utrzymuje się długo, a samo trawienie jest wolniejsze i znacznie dokładniejsze. Co więcej, poziom insuliny po spożytym posiłku podnosi się i opada bardzo powoli w porównaniu do produktów ubogich w błonnik. Dbając o poziom insuliny, błonnik reguluje też poziom glukozy we krwi. Dieta uboga w błonnik może doprowadzić do nadwagi, a nawet otyłości.

 

zboża i owoce są dobrym źródłem błonnikaW jakich produktach zawarty jest błonnik?

Najwięcej błonnika pokarmowego znajdziemy w produktach zbożowych, najlepiej otrzymanych z pełnego ziarna, np. w otrębach, kaszach, razowym pieczywie, nasionach roślin strączkowych oraz wszystkich warzywach i owocach. W sklepach jest dostępny także suchy błonnik pokarmowy, który można dodawać do swoich posiłków, np. jogurtów czy sałatek.

 

Błonnik dla zdrowia

Błonnik jest jednym z najważniejszych substancji w ludzkim organizmie. Stanowi też bardzo ważny element zrównoważonej i zdrowej diety. Dba o trawienie pokarmów, prawidłowe funkcjonowanie jelit i całego układu pokarmowego, a także usuwa szkodliwe substancje. Jeśli nie zadbamy o jego dostarczenie wraz z pożywieniem, czekają nas choroby cywilizacyjne, takie jak miażdżyca, nadwaga, otyłość, cukrzyca, zapalenia jelit, trzustki czy żołądka i niedokrwistość. Jeśli nie wiemy jaka ilość błonnika jest dla nas odpowiednia, warto zasięgnąć porady lekarza.

 

Zobacz także: Jak przyspieszyć metabolizm?

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top