UrodaNocna pielęgnacja skóry – o czym warto pamiętać?

Nocna pielęgnacja skóry – o czym warto pamiętać?

nocna pielęgnacja skóry

Mogłoby się wydawać, że nocna pielęgnacja skóry nie jest skomplikowana. Jednak po ciężkim dniu, każdemu zdarza się coś przeoczyć lub co gorsza paść z wyczerpania na łóżku bez wykonania demakijażu, nie wspominając już o użyciu kremu. Podczas snu nasze ciało regeneruje się i odpoczywa, dotyczy to także skóry twarzy i aby ten proces odnowy przebiegał bez problemów – ważna jest właściwa pielęgnacja skóry. 

nocna pielęgnacja skóry

 

Nocna pielęgnacja skóry – w skrócie:

Krok 1. Demakijaż i oczyszczanie

Krok 2. Tonizowanie cery

Krok 3. Serum lekarstwo na problemy

Krok 4. Nawilżenie skóry

Krok 5. Dbaj o higienę – utrzymuj pościel i ręczniki w czystości

 

Krok 1. Demakijaż i oczyszczanie

nocna pielęgnacja skóry

Jak wykonać demakijaż?

Namocz płatek kosmetyczny w płynie micelarnym i delikatnie zmyj podkład. Jeśli masz cerę suchą i wrażliwą sięgnij po mleczko lub olejek do demakijażu (produkt, który trzeba rozmasować po twarzy i spłukać wodą). Z kolei, dla tłustej bądź mieszanej cery odpowiedni będzie płyn micelarny. Pamiętaj! Nie pocieraj mocno twarzy, jest to bardzo zły nawyk, który może spowodować, że z czasem w miejscu rozciąganej skóry mogą pojawić się zmarszczki. Zmywając tusz do rzęs, przykładamy do powieki płatek kosmetyczny nasączony dwufazowym płynem do demakijażu i chwilę czekamy, aż makijaż sam się rozpuści. Powieka jest bardzo delikatna i ważne jest to, żeby jej nie naciągać. Jeśli wodoodporny tusz sprawia problemy, wacik należy przeciągać z góry na dół i w kierunku wewnętrznego kącika . Jeśli jesteś w podróży, albo nie możesz wykonać normalnego demakijażu, warto mieć pod ręką chusteczki do demakijażu. Nie będzie to oczywiście bardzo dokładny demakjiaż, ale lepsze to niż nic. Pamiętaj, że makijaż zawsze należy zmywać najpierw wodą letnią, aby oczyścić pory, a następnie zimną, aby je zamknąć. Nocna pielęgnacja skóry musi się składać z tego punktu.

 

Dokładnie oczyść skórę

Wybierz produkt myjący, żel, mleczko lub piankę typu cleanser przeznaczony do typu Twojej cery (sucha, mieszana, tłusta). Przez chwilę masuj delikatnie skórę, a następnie dokładnie spłucz chłodną wodą. Zwróć uwagę na to, czy twój kosmetyk za bardzo się nie pieni, może oznaczać to, że zawiera za dużo substancji myjących, które mogą wysuszać i naciągać skórę oraz usuwać cenne naturalne oleje nawilżające.

 

Dlaczego nocna pielęgnacja skóry wymaga demakijażu i wieczornego oczyszczania?

W przypadku kobiet to podstawa. Makijaż pozostawiony na całą noc zatyka pory oraz zaburza mikrokrążenie. Rzęsy obciążone tuszem będą się kruszyć, usta pękać, a na skórze pojawią się pryszcze i rozszerzone pory. Kolorowy cień do powiek może podrażnić spojówki, oczy będą suche i bolące, co może doprowadzić nawet do stanów zapalnych. W ciągu dnia na twarzy gromadzą się zanieczyszczenia, brud, pot i sebum. Jeśli nie będziesz o to dbać, z czasem konsekwencją tego będą brzydkie zmiany skórne.

 

Dlaczego oczyszczanie powinno przebiegać w dwóch etapach?

Tłuste oleje przyciągają do siebie i wyciągają ze skóry nagromadzone na twarzy tłuste zanieczyszczenia i sebum. Z kolei, oczyszczanie wodą z żelem usuwa resztki substancji myjących zawartych w kosmetykach do demakijażu.

 

Krok 2. Tonizowanie cery

nocna pielęgnacja skóry

Tonik zastosuj w celu przywrócenia naturalnego pH Twojej skórze. Powinien zawierać substancje nawilżające, takie jak np. kwas hialuronowy, pantenol,  glicerynę, witaminę C, aloes lub cenne ekstrakty roślinne. W składzie należy unikać – alkoholu i detergentów.
W dodatku, tonizowanie cery pozwala usunąć ewentualne resztki zanieczyszczeń, które zostały na skórze po umyciu. Tonik nie jest zamiennikiem płynu micelarnego – jak niektórzy sądzą! On tylko odświeża, nawadnia i przygotowuje skórę do następnego kroku, czyli poprawia wchłanianie się substancji odżywczych.

 

Krok 3. Serum – lekarstwo na problemy

nocna pielęgnacja skóry

Dobrze jest mieć na domowej półce serum z witaminami. Ma ono lżejszą konsystencję niż krem i łatwiej przenika do głębszych warstw skóry. Jednak serum ma bardzo skoncentrowaną formułę i trzeba je dobrać pod kątem Twoich potrzeb. Dla cery trądzikowej dobre będą kwasy: salicylowy, glikolowy, migdałowy, mlekowy lub ekstrakt z zielonej herbaty. Składniki anti-aging to natomiast retinol, kolagen, olej Kahai, czy peptydy. Z kolei, na przebarwienia pomoże witamina C, alfa arbutyna, niacynamid, czy ekstrakt z lukrecji.

 

Krok 4. Nawilżenie skóry

nocna pielęgnacja skóry

Na koniec – konieczne nałóż krem odżywczy na noc oraz krem pod oczy. Ochroni Cię to przed nadmiernym wysuszeniem skóry w trakcie snu. Ponadto będzie sprzyjało intensywnej regeneracji skóry.

 

Krok 5. Dbaj o higienę – utrzymuj pościel i ręczniki w czystości 

nocna pielęgnacja skóry

 W trosce o cerę wymieniaj często poszewki na poduszki oraz prześcieradło.

Na Twoich poduszkach zbierają się resztki niedomytego makijażu, pot i brud. Z tego względu ważne jest, aby utrzymywać je w czystości i wymieniać przynajmniej kilka razy w miesiącu. Skóra twarzy co noc ma bezpośredni kontakt z pościelą. Nie chcesz więc, aby rozwijały się na niej niechciane bakterie i drobnoustroje.

Z kolei ręcznik, którym przecierasz twarz po myciu wywieszaj na zewnątrz, aby dokładnie wysechł. Naturalne światło UV pomoże Ci zabić bakterie.

 

Reasumując: Wieczorne oczyszczanie twarzy i pielęgnacja skóry powinny być twoja rutyną. Pozwoli to zachować świeży i młodzieńczy wygląda na długie lata.

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top