UrodaPeeling twarzy dla gładkiej skóry

Peeling twarzy dla gładkiej skóry

peeling twarzy dla gładkiej skóry

Regularny peeling twarzy dla gładkiej skóry jest istotnym elementem pielęgnacji cery w celu utrzymaniu młodego wyglądu. Nie należy pomijać tego kroku w pielęgnacji, ponieważ oczyszczona z martwego naskórka skóra jest wygładzona i promienna, przez co wygląda świeżo i młodo. Nasza skóra posiada cudowne zdolności do regeneracji. Po złuszczeniu martwego naskórka warstwa ochronna skóry odnawia się, a proces odbudowy nowych komórek jest pobudzony.

Nowoczesne produkty do peelingu łączą ze sobą naturalne roślinne enzymy oraz chemiczne substancje, które mogą być bezpiecznie używane w domowej pielęgnacji. Dla wielu osób peeling kojarzy się z agresywnym pocieraniem o skórę, jednak to nie prawda. To od nas zależy jak przeprowadzimy masaż, a w przypadku enzymatycznych produktów działają one jak maseczka nie wymagająca wcierania. Warto dać im szansę, bo korzyści z nich płynących jest więcej niż strat. Jak wykonać peeling twarzy dla gładkiej skóry?

peeling twarzy dla gładkiej skóry

 

Czym jest peeling?

Peeling polega na złuszczaniu martwych komórek naskórka z powierzchni skóry. Oczyszczając ją, odblokowuje pory, zapobiega powstawaniu zaskórniaków i pryszczy oraz przygotowuje skórę na kolejne etapy pielęgnacji. Jest to jeden z zabiegów kosmetycznych oraz dermatologicznych, który możesz wykonać sama w domu. Cykl obumierania komórek jest całkowicie naturalnym procesem. Przemieszczają się one ku powierzchni naskórka, tworząc warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, oraz zapobiegają utracie wilgoci.
Z czasem, w miejscu starych obumarłych komórek tworzą się nowe, ale z wiekiem ten proces wydłuża się i cera robi się szara, popękana, wysuszona i szorstka. Dlatego też, warto pobudzić skórę i przyśpieszyć ten proces, bo zrogowaciały naskórek może powodować nieestetyczny wygląd skóry twarzy. Warto wykonywać peeling twarzy dla gładkiej skóry.

 

Peeling twarzy dla gładkiej skóry – zalety stosowania:

peeling twarzy dla gładkiej skóry

  • Miękka i delikatna w dotyku skóra.
  • Widoczne wygładzenie, poprzez spłycenie zmarszczek i bruzd.
  • Poprawa kolorytu skóry oraz rozjaśnienie przebarwień i plam.
  • Pobudzenie mikrokrążenia i dotlenienie komórek podczas masażu.
  • Złuszczenie martwego naskórka i stymulacja skóry do odnowy.
  • Poprawa nawilżenia i ukrwienia skóry.
  • Uczucie zrelaksowania i odprężenia.
  • Wpływa pozytywnie na poprawę elastyczności i jędrności skóry, poprzez pobudzenie skóry do produkcji kolagenu.
  • Złagodzenie zmian skórnych, poparzenia słonecznego, blizn, trądziku.
  • Oczyszcza zatkane pory skórne, pomaga usunąć zaskórniki oraz zapobiega tworzeniu się nowych.
  • Reguluje pracę gruczołów łojowych.
  • Dokładnie oczyszczona skóra szybciej wchłania składniki aktywne zawarte w kremie i serum, które są nakładane po zabiegu.
  • Dokładnie oczyszcza z resztek kosmetyków, sebum i zanieczyszczeń.
  • Wybierając peeling o bogatym składzie, oprócz natychmiastowego wygładzenia, można dostarczyć skórze także innych dodatkowych efektów, takich jak: regeneracja, odżywienie, wzmocnienie zewnętrznej ochronnej warstwy lipidowej.
  • Peeling twarzy dla gładkiej skóry możesz wykonać w domowym zaciszu, bez konieczności wychodzenia do salonu kosmetycznego, a także przygotować własny naturalny peeling z domowych składników np. z cukru, kawy.

 

Wady stosowania peelingu:

  • Zbyt częste przeprowadzanie zabiegu może podrażnić skórę, która nie zdążyła się jeszcze zregenerować. Z zasady zaleca się taką pielęgnację maksymalnie 1-2 razy
    w tygodniu. Jednak w zależności od typu cery można częściej, np. cera tłusta nawet do 3 razy w tygodniu, aby usunąć sebum i odblokować gruczoły łojowe. Natomiast cera wrażliwa raz w tygodniu lub raz na 2 tygodnie, w tym wypadku najlepsze będę łagodne produkty, które ukoją i ochronią warstwę lipidową np. peeling enzymatyczny.
  • Źle dobrany peeling twarzy dla gładkiej skóry lub zbyt mocny skład może wywołać podrażnienie. Dlatego ważne jest wybranie odpowiedniego produktu pod kątem naszych potrzeb
    i typu cery oraz stosowanie się do zaleceń producenta, wtedy nie powinno być żadnych niepożądanych efektów.

 

Jak wykonać peeling twarzy dla gładkiej skóry?

W łatwy sposób możesz wykonać ten zabieg w domu, bez konieczności wizyty u specjalisty w salonie kosmetycznym. Przed peelingiem oczyść skórę z makijażu i zanieczyszczeń. Teraz wystarczy, że zwilżysz twarz wodą i rozprowadzisz odrobinę kosmetyku, delikatnie masując kolistymi ruchami, używając opuszków palców. Ważne jest, aby nie robić tego energicznie, bez silnego tarcia, ani nacisku, aby nie rozciągać skóry, co może sprzyjać powstawaniu zmarszczek. Pamiętać należy, aby pominąć okolice oczu i ust, ponieważ skóra pod oczami jest bardzo cienka oraz wrażliwa i nie potrzebuje złuszczania. W zależności od zaleceń producenta peeling można zostawić na 5-10 minut, aby składniki aktywne mogły wniknąć w skórę. Po wskazanym czasie dokładnie spłucz resztki letnią wodą. Na koniec możesz użyć toniku i nałożyć krem.

 

Rodzaje peelingów:

  • peeling mechaniczny,
  • peeling enzymatyczny,
  • peeling chemiczny.

 

Peeling mechaniczny

peeling twarzy dla gładkiej skóry

Peeling mechaniczny inaczej ziarnisty – scrub lub abrazyjny polega na ścieraniu martwego naskórka przy zastosowaniu kremu z ostrymi drobinkami. Cząsteczki ścierające tzw. scrub to najczęściej zmielone pestki owoców, ziarna, łupiny orzechów, otręby migdałowe, sole mineralne, piasek morski, mielony koralowiec, cukier, ziemia okrzemkowa, glinka kaolinowa, czy granulaty polietylenu (syntetyczne kuleczki). Pod wpływem masażu i kolistych ruchów martwy naskórek zdziera się. Drobnoziarnisty peeling jest łagodniejszy i przeznaczony do skóry twarzy oraz dekoltu. Natomiast do reszty ciała bardziej nadaje się – intensywny z większymi ziarnami, czyli gruboziarnisty, który lepiej poradzi sobie ze starciem zrogowaciałej skóry.

Peeling mechaniczny nie jest wskazany dla delikatnej skóry oraz cery trądzikowej – aby jej dodatkowo nie podrażnić.

Ciekawe składniki peelingu mechanicznego to:

  • Pestki winogron – bogate w polifenole, działają regenerująco, poprawiają jędrność skóry, a olej z nich wspiera ochronną warstwę lipidową naskórka.
  • Zmielona kawa – poprawia krążenie oraz stymuluje komórki do produkcji kolagenu. Niezwykle aromatyczny, pobudza zmysły i relaksuje.
  • Zmiażdżone nasiona Cupuaçu – skutecznie złuszczają martwy naskórek, dodatkowo ekstrakt z Cupuaçu jest bogaty w odżywcze oleje wzmacniające barierę lipidową oraz poprawia elastyczność.
  • Mielony koralowiec (Lithothamnium Calcea) dokładnie złuszcza naskórek i odblokowuje pory, jednocześnie nie powoduje podrażnień.
  • Kolagen – wspomaga proces odbudowy naskórka, chroni skórę przed utratą wilgotności, wpływa na poprawę napięcia i wygładza zmarszczki.
  • Alantoina – ułatwia gojenie się ran, odżywia i przyśpiesza regenerację skóry.

 

Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny to najbardziej łagodna opcja pozbywania się martwego naskórka.
W składzie nie ma ostrych, ścierających drobinek, są za to naturalne enzymy, np. owocowe lub aktywne substancje chemiczne, które w sposób naturalny rozpuszczają zrogowaciały naskórek. Mają one kremową konsystencję, którą nakłada się na twarz jak maseczkę. Nie ma konieczności masowania, pocierania, ani tarcia skóry. Wystarczy rozprowadzić peeling po twarzy, dekolcie i szyi, oczywiście z pominięciem okolic oczu oraz ust, a następnie pozostawić na około 10 minut. Następnie tylko spłukać wodą i gotowe.

 Enzymatyczny peeling jest dobry dla wszystkich typów cery. Szczególnie polecany jest dla skóry wrażliwej, naczynkowej, ze skłonnościami do podrażnień, alergii lub przebarwień.

Zwracaj uwagę na skład peelingu, oprócz pozbycia się martwych komórek naskórka, podczas zabiegu skóra chłonie cenne składniki produktu. Przykładowymi komponentami są:

  • Ekstrakt z żurawiny – antyoksydant, wzmacnia naczynia krwionośne oraz pobudza mikrokrążenie, pozostawia uczucie liftingu, spowalnia procesy starzenia.
  • Ekstrakt z jabłka – zawiera flawonoidy, fenole, witaminy A, B, C, K wpływające pozytywnie na zachowanie młodego wyglądu.
  • Ekstrakt z grejpfruta – bogaty w witaminy B, C, E, P dokładnie złuszcza naskórek, odświeża i tonizuje.
  • Ekstrakt z alg morskich – wpływa na poprawę ukrwienia, elastyczności i jędrności skóry, działa łagodząco, wzmacniająco i nawilżająco.
  • Papaina, ekstrakt z owoców papai – enzym ten ma właściwości przeciwzapalne, rozpuszcza martwy naskórek, bogaty jest w witaminy i minerały.
  • Wyciąg z jagód pieprzu tasmańskiego – pomaga uszczelnić naczynia krwionośne, chroni przed podrażnieniem i zaczerwienieniem.
  • Masło shea – nawilża, ujędrnia oraz łagodzi podrażnioną skórę.

 

Peeling chemiczny

W peelingu chemicznym do zabiegu wykorzystuje się substancje chemiczne, jak również naturalne kwasy owocowe, kwas mlekowy, czy glinkowy. Ich działanie jest zbliżone do peelingów enzymatycznych, są jednak od nich znacznie mocniejsze.

Do zabiegów wykorzystuje się:

  • Alfa-hydrokwasy (AHA) – np. kwas glikolowy, mlekowy, cytrynowy, winowy, jabłkowy.
  • Beta-hydrokwasy (BHA) – kwas salicylowy.
  • Poli-hydroksykwasy (PHA) – czyli kwas laktobionowy i glukonolakton.
  • Oraz inne: kwas migdałowy, kwas fitowy, kwas azealinowy, kwas kojowy, kwas szikimowy.

Wskazane są raczej dla skóry dojrzałej, która potrzebuje intensywniejszej pielęgnacji, wygładzenia, pobudzenia, wzmocnienia oraz napięcia.

 

Kiedy unikać peelingu?

peeling twarzy dla gładkiej skóry

Przeciwskazaniem do wykonania peelingu są różne zmiany skórne, takie jak: opryszczka, brodawki, wykwity ropne, grzybica, a także otarcia naskórka lub otwarte rany czy gorączka.

 

Gadżety ułatwiające peeling

Na rynku można znaleźć różne gadżety ułatwiające peeling, np. gąbki lub specjalne masażery z drobnymi silikonowymi igiełkami lub kulkami oraz elektryczne przyrządy, które pomagają usunąć martwy naskórek. Dodatkowo masują i intensywnie pobudzają skórę przez wibracje.

Ciekawą opcją są też jednorazowe łapki, wyglądają jak rękawiczka, którą nakładasz na rękę i przeprowadza masaż – są nasączone enzymami i gotowe do użycia po otwarciu.

Dostępne są też płatki w dużych opakowaniach, nasączone gotową mieszanką kwasów lub cennych enzymów, które pomogą przeprowadzić szybki peeling w każdym miejscu.

 

Peeling to istotna część Twojej pielęgnacji

peeling twarzy dla gładkiej skóry

Peeling to doskonałe uzupełnienie pielęgnacji skóry twarzy w każdym wieku. Jest polecany zarówno dla młodych osób mających problemy skórne wywołane burzą hormonów, jak i dla osób dojrzałych w celu pobudzenia krążenia, poprawy elastyczności i uzyskania gładkiej oraz promiennej cery. Peeling widocznie wpływa na poprawę wyglądu skóry, dlatego nie należy
o nim zapominać. Zabieg ten powinien wpisać się w rutynę pielęgnacyjną każdego z nas.

Zobacz także: Nocna pielęgnacja skóry

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top