UrodaKrem nawilżający na dzień – utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry

Krem nawilżający na dzień – utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry

Krem nawilżający na dzień

Od wieków kobiety w pogoni za młodym wyglądem – pielęgnują skórę twarzy. Kiedyś robiły to w domowym zaciszu, stosując własne sposoby na bazie naturalnych składników, np. poprzez ziołowe lub mleczne mieszanki, które zapewniały gładkość i nawilżenie. Współcześnie widać trend chęci powrotu do życia w zgodzie z naturą. Firmy kosmetyczne szukają naturalnych źródeł substancji bogatych w witaminy, minerały i pierwiastki wpływające pozytywnie na cerę. Co ważne, są to substancje, które nie są skażone zanieczyszczeniami powietrza, metalami ciężkimi, smogiem. Zmieniają filozofię – i na trwałe wpisują w swoje zasady dbanie o środowisko. Czy właśnie z nich powinien składać się krem nawilżający na dzień?

Rośnie także świadomość konsumentów, którzy oczekują, że produkt będzie organiczny, wegański, bez szkodliwych substancji, przyjazny dla środowiska oraz skóry. Większość z nich nie zna się na skomplikowanych składach chemicznych i sięgając po produkt, chętniej wybiera ten z wypisanym naturalnym składnikiem na opakowaniu, np. witamina C lub ekstrakt
z owoców noni. Minimalizm też jest ważny, dlatego sięgając po krem nawilżający na dzień, warto wybrać taki z jednym lub z kilkoma głównymi składnikami o dużym stężeniu niż produkt zawierający 10-20 komponentów, ale o śladowym udziale w całości.

W pierwszej kolejności, klienci są bardziej skłonni zapłacić więcej za dobry krem nawilżający na dzień niż poddać się inwazyjnym zabiegom poprawy urody. Lepiej jest wcześniej zapobiegać niż później leczyć zaniedbania pielęgnacyjne. Nikt przecież nie chce wyglądać jak ofiara nieudanych zabiegów upiększających.

Krem nawilżający na dzień

 

Krem nawilżający na dzień – główne zadanie

Krem nawilżający na dzień powinien zapewnić skórze odpowiedni poziom nawilżenia. Z uwagi na fakt, iż w ciągu dnia nasza skóra jest wystawiona na działanie negatywnych czynników zewnętrznych. Zaliczamy do nich promieniowanie UV, toksyczne, zanieczyszczone środowisko, smog, wiatr, mróz, suche powietrze w pomieszczeniach z klimatyzacją lub zimą w pomieszczeniach ogrzewanych, obciążenie skóry mocnym makijażem, zła dieta, a także stres. Wszystko to może przyczyniać się do utraty wody i wysuszenia skóry. Odwodniona i osłabiona skóra jest podatna na uszkodzenia i szybciej ulega procesowi starzenia oraz może być przyczyną rozwoju wielu problemów skórnych. Kiedy nakładamy podkład na suchą skórę, miejsca szczególnie przesuszone rzucają się w oczy i nieestetycznie łuszczą się. Dlatego też optymalne nawilżenie dodaje energii i blasku cerze oraz zapewnia jej właściwą ochronę przed utratą wody.

 

Krem nawilżający na dzień – czego od niego oczekujesz?

Większość osób oczekuje od kremu na dzień właściwego nawilżenia skóry oraz dobrej bazy pod podkład, która dostarczy skórze składników odżywczych na cały dzień oraz zapobiegnie utracie wody i wysuszeniu się skóry. Kolejnym priorytetem jest utrzymanie młodego, świeżego wyglądu na dłużej.

 

Na co w pierwszej kolejności zwraca się uwagę, wybierając krem na dzień?

Krem nawilżający na dzień

Są to czynniki, takie jak: konsystencja kremu – czy dobrze się wchłania, czy nie zapycha porów i nie zostawia tłustej warstwy, czy pozostawia natychmiastowe uczucie nawilżenia, mięciutkiej
i elastycznej w dotyku skóry, zapach, wygładzenie oraz napięcie skóry, przynosi ukojenie, rozświetla lub matowi oraz posiada ochronę przed promieniami UV.

Drugorzędna kwestia, ale nadal bardzo istotna to działanie długofalowe.

Poprawa stanu skóry, spłycenie się zmarszczek, poprawa elastyczności, rozświetlenie skóry, równy koloryt oraz pozbycie się przebarwień i pryszczy, a ponadto miła w dotyku, świeża, gładka i jędrna skóra.

Trzeciorzędne znaczenie ma samo opakowanie, marka, dostępność czy cena – za dobrej jakości krem można zapłacić więcej.

 

Jak wybrać dobry krem nawilżający na dzień?

Przy wyborze kremu na dzień kieruj się zawartością naturalnych składników i wyciągów. Szukaj substancji, które biorą aktywnie udział w procesach budowy włókien kolagenowych oraz odnowy biologicznej naskórka, a także takich, które pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu, elastyny oraz syntezy kwasu hialuronowego. Dokładnie sprawdzaj skład na opakowaniu, jest on ułożony w kolejności malejącej. Na samym początku są składniki, których zawartość jest największa i kolejno do substratów o najniższej zawartości. Jeśli chwalony przez producenta cenny olejek jest pod koniec listy oznacza to, że jego zawartość w kremie jest śladowa. Postaw też na proste kilku składnikowe produkty, dzięki czemu pielęgnacja stanie się bardziej skuteczna i łatwiejsza. Wybierając krem, gdzie są 2-5 przewodnie składniki, masz pewność, że są one o dużym stężeniu i poczujesz na skórze ich korzystne działanie. W przeciwieństwie do kosmetyków z długim składem, gdzie zawartość poszczególnych elementów jest śladowa w stosunku do całości i nie dadzą one żadnych efektów.

Należy zwrócić uwagę, aby krem na dzień dobrać pod względem rodzaju cery (sucha, tłusta, mieszana lub normalna) i swoich indywidualnych potrzeb, czyli zmiany skórne, z którymi mamy problem, jak: trądzik, pryszcze, przebarwienia, popękane naczynka, zmarszczki, szara, pozbawiona blasku cera.

 

Jakie są składniki dobrego kremu na dzień?

Krem nawilżający na dzień

 Ochrona/Nawilżenie/Budowa – myślimy, że na te 3 aspekty warto zwrócić uwagę przy wyborze kremu na dzień. Zarówno ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz zanieczyszczeniami jest ważna, jak i bieżące odpowiednie nawilżenie skóry, a także wspomaganie procesów odbudowy włókien kolagenowych pod skórą. Płaszczyzny te pokrywają się ze sobą oraz mają istotny wpływ na zachowanie zdrowej skóry.

 

 Dobroczynne składniki, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie nawilżającego kremu na dzień to:

  •  Grzyby – wpływają pozytywnie na odporność, ich mikroskładniki wzmacniają barierę ochronną skóry. Poprzez właściwości adaptogenne przywracają jej balans.

 

  • Zielona herbata – ceniona za swoje właściwości antyoksydacyjne, zawiera polifenole silnie chroniące skórę przed negatywnymi efektami stresu oksydacyjnego.

 

  • Zioła – wykazują działanie oczyszczające z substancji toksycznych, jest to ważna kwestia w dzisiejszych czasach, kiedy trzeba przeciwdziałać negatywnemu wpływowi smogu i zanieczyszczeń na skórę. Można tu wymienić: imbir, czy bylicę.

 

  • Witamina C – nazywana “witaminą młodości”, chroni przed przebarwieniami, zapewniając równomierny koloryt. Natomiast jej brak w organizmie człowieka sprawia, że skóra jest szara, blada, pozbawiona blasku. Dodatkowo wpływa na prawidłową produkcję kolagenu. Najlepsza jest pochodzenia naturalnego, ożywia i rozjaśnia cerę.

 

  • Kolagen – jego włókna obecne w skórze odpowiadają za jej elastyczność i jędrność. Pierwszą oznaką jego niedoborów jest wiotkość skóry i pojawienie się zmarszczek. Do przyczyn jego naturalnego spadku można zaliczyć stres, dietę oraz wiek. Te czynniki mogą zaburzać jego naturalną produkcję. Kolagen wiąże wodę, przez co chroni skórę przed utratą nawilżenia oraz przed jej szybkim wysuszeniem w wyniku działania czynników zewnętrznych.

 

  • Retinol – odżywia, odmładza, dodaje skórze elastyczności oraz stopniowo rozprasza przebarwienia. Stosowany regularnie stymuluje fibroblasty do zwiększonej produkcji kolagenu oraz elastyny.

 

  • Olej arganowy – znany z właściwości nawilżających oraz odżywczych.

 

  • Śluz ślimaka – intensywnie wygładza, napina oraz odżywia skórę. Ma on właściwości regeneracyjne odbudowujące zniszczone tkanki, wnika głęboko pod skórę, dzięki czemu zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia.

 

  • Jad pszczeli – działa antybakteryjnie oraz zapewnia wygładzenie i uczucie jędrności.

 

  • Ceramidy – to one stanowią ochronną warstwę lipidową skóry, dlatego warto ją wzmocnić, aby zachować jędrność i optymalny poziom nawilżenia.

 

Jakie składniki powinien zawierać dobry krem na dzień?

  • Ekstrakt z aloesu – doceniany za swoje właściwości nawilżające oraz kojące. Pobudza fibroblasty do zwiększonej produkcji kolagenu, a także opóźnia procesy starzenia się skóry.

 

  • Witamina E – spowalnia proces starzenia się skóry oraz neutralizuje działanie wolnych rodników.

 

  • Ekstrakt z nasion Chia – wspiera utrzymanie wilgotności oraz nawilża, wygładza i wpływa pozytywnie na elastyczność skóry.

 

  • Wąkrotka azjatycka – odmładza poprzez pobudzenie syntezy kolagenu, regeneruje oraz działa przeciwzapalnie.

 

  • Olej z ogórecznika – szczególnie korzystny dla skóry suchej i wrażliwej, nawilża oraz zatrzymuje wodę w skórze, dodatkowo intensywnie odżywia i regeneruje.

 

  • Probiotyki – zapewniają równowagę mikrobiomu, ochronnej mikroflorze skóry.

 

  • Kwas hialuronowy – bezpieczny dla skóry, wykorzystywany w zabiegach medycyny estetycznej, pomaga zatrzymać wilgoć, uczestniczy w budowie włókien kolagenowych.

 

  • Matrixyl 3000 jest składnikiem anti-aging o wysokiej skuteczności spłycania zmarszczek, jego działanie to ożywienie skóry. Regeneruje oraz intensywnie nawilża skórę. Porównywany jest do retinolu, ale w jego przypadku nie ma negatywnych skutków ubocznych, jak zaczerwienienie, pieczenie bądź łuszczenie się skóry.

 

  • Olej awokado – wnika w głębokie warstwy skóry, stymulując odbudowę warstwy lipidowej, pozostawiając uczucie ukojenia i nawilżenia.

 

  • Ekstrakt z owoców noni – to źródło antyoksydantów, magnezu, fosforu, wapnia, miedzi i żelaza, prowitaminy A, witaminy C, witamin z grupy B oraz korzystnych protein i enzymów pielęgnujących. Składniki te wpływają na nawilżenie i młodzieńczy świeży wygląd skóry, a dodatkowo spowalniają procesy starzenia się.

 

  • Nutrienty – zwane biopierwiastkami, bioelementami lub pierwiastkami biogennymi, dzielą się na mikro i makro elementy. Ich obecność jest konieczna podczas wewnętrznych procesów organizmu, istotnych przy budowie, regeneracji tkanek, mogą one stymulować procesy komórkowe. Nawilżają, dotleniają, dodają energii, wzmacniają, działają ochronnie, antyoksydacyjnie, łagodząco i wspomagają leczenie stanów zapalnych skóry. Makroskładniki to np. potas, wapń, fosfor, z kolei mikroskładniki (oligoelementy) są to pierwiastki śladowe m.in.: jod, selen, żelazo, bor, fluor, kobalt, miedź, chrom, cynk, molibden, mangan, chlor, sód, krzem, magnez, kobalt, wanad (ultraelement).

 

Podsumowując

Krem nawilżający na dzień

Jeśli chcesz osiągnąć efekt dogłębnie nawilżonej skóry, musisz pamiętać o regularności. Jest to proces, który powinien być codzienną rutyną dla każdego. Jeśli będziesz przeskakiwać ten etap porannej pielęgnacji, to po latach zauważysz negatywne efekty, np. w postaci przedwcześnie pomarszczonej oraz wiotkiej skóry. Postaw na minimalizm i prostotę, lepiej zainwestować w jeden dobry krem z kilkoma pewnymi składnikami, które będą skoncentrowane.

Skup się na swoich słabych punktach – czyli na tym, co chcesz wzmocnić. Pamiętaj! Nawilżaj, ochraniaj oraz wspieraj skórę poprzez odżywienie jej wewnętrznej warstwy, gdzie odbywa się budowa włókien kolagenowych. Od tego zależy, czy skóra będzie jędrna i pełna naturalnego blasku.

Zobacz także: Nocna pielęgnacja twarzy

Udostępnij dalej:

Inne artykuły

Back to top